Identyfikator szczeniaka  

Published by
Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Identyfikator szczeniaka

Jak już wspomnieliśmy, warto, aby Twój szczeniak miał przyczepiony do obroży identyfikator z wyraźnie widocznymi Twoimi danymi. Są także inne kroki, które możesz podjąć, by mieć pewność, że jeśli Twój pies się zgubi, bezpiecznie wróci do domu.

Tatuaże i mikroczipy: Niektórzy właściciele psów decydują się na wykonanie swoim pupilom tatuażu, z reguły po wewnętrznej stronie tylnej nogi lub ucha. Jednak dzisiaj za skuteczną metodę trwałego przypisania zwierzęcia do właściciela, znacznie zwiększającą szanse na odzyskanie go gdy się zgubi, zabłądzi lub zostanie skradzione uznaje się wszczepienie mikroczipa.

Większości szczeniąt można wszczepić mikroczipa, gdy osiągną wiek 12 tygodni. Malutkie urządzenie wprowadza się bezboleśnie pod skórę psa. W normalnej sytuacji nie powinno się ono przemieszczać, poza tym jest niewidoczne, a informacje w nim zawarte można odczytać przy pomocy skanera. Mikroczip szczeniaka ma swój własny niepowtarzalny numer, który wspólnie z Twoimi danymi zostaje umieszczony w krajowej bazie danych PetLog. Procedura ta jest niezawodną metodą identyfikacji, niezależnie od tego, gdzie znaleziono psa. Po wniesieniu jednorazowej opłaty wynoszącej około 70-80 zł Twój szczeniak zostanie zapisany we wspomnianej bazie danych na całe życie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o mikroczipach, poproś o radę lekarza weterynarii.

 

A co jeśli szczeniak się zgubi?

Miejmy nadzieję, że Twój szczeniak nigdy się nie zgubi, lepiej jednak zakładać, że niewyobrażalne może stać się faktem, niż być na to nieprzygotowanym. Nie trzeba dodawać, że utrata pupila musi być bardzo stresująca, ale nawet zwierzę znajdujące się pod najlepszą opieką może zaginąć lub zostać skradzione. Ryzyko dotyczy zwłaszcza „kanapowych” piesków, ponieważ mogą one zabłądzić nawet w najbliższej okolicy.

Oczywiście wiele psów potrafi znaleźć i odnajduje drogę do domu. Jeśli jednak Twój pupil zaginie, musisz niezwłocznie zacząć działać. Prawdopodobnie policja lub lokalne służby zwrócą Ci go ponieważ nosi na sobie identyfikator. Jeśli jednak tak się nie stanie, dostarcz policji dokładny opis zwierzęcia i swój numer kontaktowy. Skontaktuj się też z lokalnymi schroniskami i pogotowiem dla zwierząt. Twój szczeniak może być właśnie u nich, a informacje na ich temat możesz znaleźć w książce telefonicznej. Wiadomo w końcu, że Twojego psa mógł ktoś w dobrej wierze przygarnąć, rozklej więc plakaty w swojej okolicy: w sklepach, bibliotekach, supermarketach i w lecznicy, z której usług korzystasz.

Artykuły powiązane

 • Wychowanie szczenięcia: Co należy wiedzieć

  Odkryj porady, które pomogą Ci wybrać rasę psa najlepiej przystosowaną do życia z dziećmi i rodziną, uwzględniając wielkość zwierzęcia, jego żywiołowość, temperament oraz wiek.
 • Adopcja psa i wyprawka. Jakie rzeczy są potrzebne dla psa?

  Adopcja psa to wyzwanie, gdyż musisz przygotować wyprawkę dla psa. Dowiedz się o 10 rzeczach, które należy zrobić, aby adaptacja przebiegała płynnie i przyjemnie.
 • Odkryj rasy psów przyjazne dzieciom

  Zanim zdecydujesz się na psa, zobacz, jakie cechy charakteru uwzględnić przy wyborze. Istnieją zarówno małe jak i duże rasy psów, które są przyjazne dla dzieci.
 • Dom tymczasowy dla psa

  Zastanawiasz się nad byciem domem tymczasowym dla szczenięcia lub dorosłego psa? Dowiedz się jak się do tego przygotować, jakie wiążą się z tym wyzwania.

Produkty powiązane