Nieżyt żołądkowo-jelitowy u kotów - co musisz wiedzieć

Opublikowany przez Dr. Emma Milne BVSc FRCVS
min: Czas czytania

Szary kot leży z ledwo otwartymi oczami na kolanach swojego opiekuna i jest drapany po tułowiu

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Termin „nieżyt żołądkowo-jelitowy” oznacza po prostu zapalenie żołądka i jelit. Zwykle da się łatwo rozpoznać, że kot cierpi na zapalenie żołądka i jelit, ponieważ może wtedy wymiotować lub mieć wodnisty, miękki lub krwawy stolec. Chociaż biegunka może być trudna do zauważenia, jeśli kot załatwia swoje potrzeby na zewnątrz, wymioty są zwykle łatwo zauważalne, ponieważ są one niespodziewane zarówno dla kota, jak i dla Ciebie.

Jak możesz sobie wyobrazić - zwłaszcza jeśli sam kiedyś tego doświadczyłeś - zapalenie żołądka i jelit jest dla kotów dosyć nieprzyjemne. Zapalenie żołądka i jelit może być ostre (nagłe i krótkotrwałe) lub przewlekłe, co oznacza, że trwa dłużej niż dwa do trzech tygodni. Te dłuższe przypadki określa się mianem przewlekłej enteropatii (CE), która najczęściej występuje w postaci enteropatii reagującej na pokarm (FRE). Przewlekłe enteropatie nazywane są też czasem nieswoistymi zapaleniami jelit (IBD).

W tym artykule przyjrzymy się najczęstszym przyczynom ostrego zapalenia żołądka i jelit u kotów. Ostre zapalenie żołądka i jelit nie zawsze jest nagłym przypadkiem weterynaryjnym, a w niektórych przypadkach może ustąpić samoistnie, ale zdarzają się sytuacje, w których konieczne jest podjęcie działania. W tym artykule przyjrzymy się najczęstszym przyczynom i temu, w jaki sposób możesz pomóc swojemu choremu towarzyszowi.

Powszechne przyczyny ostrego zapalenia żołądka i jelit

  1. Błąd dietetyczny. Wyjadanie z kosza na śmieci zwykle kojarzy nam się z psami, ale koty również mogą paść ofiarą tego procederu. Wiele kotów podstępnie kradnie jedzenie z blatów kuchennych lub może zjeść niefortunne stworzenie, które mu zaszkodzi. Tego rodzaju problemy zwykle rozwiązują się dość szybko i samoistnie. Mogło do tego dojść również jeśli niedawno zmieniłeś kotu karmę, ale nie wprowadzałeś jej stopniowo przez kilka dni.

  2. Infekcje wirusowe mogą powodować ostre zapalenie żołądka i jelit u niemal wszystkich zwierząt, w tym kotów. To tylko jeden z powodów, dla których warto przestrzegać harmonogramu szczepień kota.

  3. Pasożyty mogą być problematyczne dla jelit, zwłaszcza w dużych ilościach. Porozmawiaj z lekarzem weterynarii, by upewnić się, że stosowana profilaktyka przeciw pasożytom jest dopasowana do stylu życia Twojego kota. Na przykład koty, które polują i zjadają swoje zdobycze, mogą potrzebować odrobaczania częściej niż koty domowe prowadzące osiadły tryb życia.

     

  4. Alergie pokarmowe. Mogą to być prawdziwe alergie lub nietolerancje.

  5. Inne problemy zdrowotne. Zapalenie żołądka i jelit może być spowodowane innymi chorobami, takimi jak niewydolność nerek lub nadczynność tarczycy.

Czy należy martwić się zapaleniem żołądka i jelit u kota?

Nie istnieje jedna właściwa odpowiedź na to pytanie. Wszystko zależy od wieku kota, ewentualnych innych problemów zdrowotnych i stopnia nasilenia zapalenia żołądka i jelit. Jak już wspominaliśmy, w wielu przypadkach zapalenie żołądka i jelit ustępuje samoistnie, więc jeśli kot kilka razy zwymiotował i jest nieco mizerny przez jeden dzień, prawdopodobnie możesz sobie pozwolić na odczekanie 24-48 godzin, by sprawdzić czy dolegliwość ustąpi. Jeśli jednak zaburzenia żołądkowo-jelitowe trwają ponad 48 godzin, należy udać się do lekarza weterynarii.

Jednym z największych zmartwień jest odwodnienie spowodowane wymiotami, ale też biegunką. Jeśli kot bardzo często wymiotuje, wydaje się odczuwać ból lub jest przygnębiony i nieaktywny, należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem weterynarii. Prostym testem na odwodnienie jest tzw. „namiot skórny”. Gdy zwierzę jest odpowiednio nawodnione, jeśli delikatnie pociągniesz skórę z tyłu szyi do góry i puścisz ją, wróci ona płynnie na swoje miejsce. Jeśli kot jest delikatnie odwodniony, skóra będzie wolniej wracała do pozycji wyjściowej. W przypadku poważnego odwodnienia, skóra pozostaje uniesiona, przypominając kształtem namiot, skąd nazwa testu.

Jeśli stan kota poprawi się samoistnie, ale zauważysz u niego regularne ataki niepokoju, również powinieneś udać się do weterynarza, ponieważ może mieć to podłoże medyczne.

Jeśli Twój kot wymaga opieki weterynaryjnej, bardzo przydatne jest zabranie ze sobą próbki kału (kota!). Lekarz weterynarii może przeprowadzić badanie na obecność pasożytów, infekcji i krwi. W zależności od wstępnego badania klinicznego, lekarz weterynarii może:

  1. Zalecić podawanie kotu przez kilka dni lekkostrawnej karmy wysokiej jakości, wspomagającej trawienie, by wspomóc regenerację jelit.

  2. Wprowadzić leczenie wszelkich wykrytych chorób pasożytniczych lub bakteryjnych.

  3. Wykonać badania krwi, by wykluczyć inne choroby.

  4. W przypadku odwodnienia kot będzie być może musiał zostać w szpitalu, aby można było mu podawać dożylnie płyny i zapewnić opiekę wspomagającą.

  5. W niektórych przypadkach, jeśli objawy zapalenia żołądka i jelit są przewlekłe lub nawracają, konieczne może być wykonanie prześwietlenia, badania obrazowego, a nawet biopsji.

Zasadniczo znasz swojego kota lepiej niż ktokolwiek inny. Jeśli kiedykolwiek będziesz zaniepokojony, skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Zawsze lepiej jest dmuchać na zimne, a jak to zwykle bywa ze zdrowiem - im szybciej otrzymasz pomoc, tym lepiej.

Recenzji dokonał dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA