Skąd wziąć szczeniaka? Pies ze schroniska czy z hodowli?

Published by
Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Niezależnie od tego, na jakiego psa się zdecydujesz, istnieje wiele miejsc, w których można go szukać. Dobrymi źródłami są zarówno ogłoszenia w gazetach, schroniska oraz azyle, jak też mniejsze lub większe hodowle. Aby jednak mieć psa czystej rasy, najlepiej kupić go z rodowodem od profesjonalnego hodowcy. 

U hodowcy: Powinienieś mieć możliwość zobaczenia suki z całym miotem. Spytaj, czy możliwe jest również obejrzenie ojca szczeniąt. Nie spiesz się podczas swojej pierwszej wizyty, zadawaj pytania, możesz nawet sporządzać notatki. Poproś hodowcę o przedstawienie wyników badań, jeżeli są one wymagane u danej rasy. Dowiedz się jak szczenięta są żywione, kiedy były ostatnio odrobaczane i czy były już badane przez lekarza. Zwróć uwagę na temperament suki i nie wybieraj szczenięcia, które zachowuje się nerwowo – może to oznaczać słabą socjalizację na wczesnym etapie rozwoju. Nie daj się też skusić na najmniejszego i najsłabszego szczeniaka, tylko dlatego że Ci go żal. Zwróć również uwagę gdzie i w jaki sposób miot jest odchowywany. Może to być znaczącą zapowiedzią, co wyrośnie ze szczeniąt. Na przykład, jeżeli zostaniesz zaprowadzony do szopy znajdującej się daleko od domu, bądź bardzo ostrożny, gdyż szczenięta mogły nigdy nie mieć kontaktu z człowiekiem. Pierwsze 16 tygodni w życiu psa jest najistotniejsze dla prawidłowego rozwoju zachowań i przebiegu socjalizacji. Jeżeli szczeniaka pozbawia się widoków, dźwięków i zapachów typowych dla codziennego życia, może to zaowocować problemami w przyszłości. 

A może mieszaniec? Jeśli mieszaniec jest tym na czym Ci zależy, warto rozpocząć poszukiwania od miejscowych azylów i schronisk. Jednak ponieważ wszystkie szanujące się placówki tego rodzaju chcą mieć pewność, że ich psy trafiają w dobre ręce, przygotuj się na pytanie o możliwość sprawdzenia warunków, w jakich mieszkasz

Artykuły powiązane

 • Wychowanie szczenięcia: Co należy wiedzieć

  Odkryj porady, które pomogą Ci wybrać rasę psa najlepiej przystosowaną do życia z dziećmi i rodziną, uwzględniając wielkość zwierzęcia, jego żywiołowość, temperament oraz wiek.
 • Adopcja psa i wyprawka. Jakie rzeczy są potrzebne dla psa?

  Adopcja psa to wyzwanie, gdyż musisz przygotować wyprawkę dla psa. Dowiedz się o 10 rzeczach, które należy zrobić, aby adaptacja przebiegała płynnie i przyjemnie.
 • Dom tymczasowy dla psa

  Zastanawiasz się nad byciem domem tymczasowym dla szczenięcia lub dorosłego psa? Dowiedz się jak się do tego przygotować, jakie wiążą się z tym wyzwania.
 • Odkryj rasy psów przyjazne dzieciom

  Zanim zdecydujesz się na psa, zobacz, jakie cechy charakteru uwzględnić przy wyborze. Istnieją zarówno małe jak i duże rasy psów, które są przyjazne dla dzieci.

Produkty powiązane