Typowe problemy zdrowotne u psów małych ras

Opublikowany przez Erin Ollila
min: Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Gratulacje! Ty i Twoja rodzina zamierzacie adoptować małego psa. Wiesz już wszystko począwszy od tego, jakie są najlepsze zabawki dla małych psów, a skończywszy na tym, jak zabrać psa na wakacje, ale musisz też wiedzieć, jakie są najczęstsze problemy zdrowotne małych psów.

Oczywiście to, że niektóre problemy zdrowotne są typowe dla małych psów, nie oznacza, że Twój nowy członek rodziny też będzie ich doświadczał. Jednak jako troskliwy opiekun zwierzęcia powinieneś być przygotowany nie tylko na radosne chwile pełne zabawy, ale też wiedzieć, czego spodziewać się, gdyby coś poszło nie tak. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o pięciu powszechnych problemach zdrowotnych, z którymi mogą borykać się małe psy.

1. Choroby zębów

Właściwa pielęgnacja zębów jest ważna u wszystkich psów, ale psy małych ras są bardziej narażone na problemy z uzębieniem m.in. ze względu na stłoczenie zębów. Pierwszą oznaką problemów z zębami jest często nieświeży oddech, ale możesz też zauważyć kamień nazębny i zaczerwienione dziąsła. W miarę postępu choroba zębów może powodować ból, infekcję, rozchwianie zębów i problemy z jedzeniem.

Ważne jest, aby wprowadzić odpowiednią rutynę, która sprawi, że Twój pies zachowa czyste zęby. Codzienne szczotkowanie zębów jest złotym standardem, ale ten nawyk powinno się zapoczątkować już w wieku szczenięcym, ponieważ u starszych psów może być on trudniejszy do wyrobienia. Jest wiele karm, przysmaków i past do zębów dla psów, które mogą pomóc. Sprawdź, czy na opakowaniu znajduje się pieczęć Veterinary Oral Health Council (VOHC), aby mieć pewność, że wybierasz produkt, który działa. Lekarz weterynarii może również polecić określone produkty, które mogą pomóc Twojemu psu, i poinformuje Cię, gdy konieczne będzie pełne czyszczenie zębów.

2. Zwichnięcie rzepki

Zwichnięcie rzepki. Rzepka w kolanie potocznie nazywana jest rzepką. Znajduje się ona w rowku przy dolnej części kości udowej i powinna być mocno przytrzymywana przez tkanki wokół stawu kolanowego. U niektórych psów, szczególnie u psów małych ras, rzepka wysuwa się z pozycji, co nazywane jest zwichnięciem. Dzieje się tak z różnych powodów. Rowek może być zbyt płytki, nogi mogą być skręcone lub wygięte, a tkanki zbyt luźne, by utrzymać rzepkę na miejscu.

Stopień zaawansowania schorzenia może być różny - u niektórych psów rzepka przemieszcza się sporadycznie, co jest oczywiście nagłe i bolesne, a u innych rzepka jest tak luźna, że stale się przemieszcza i nigdy nie jest na swoim miejscu.

Objawy zwichnięcia rzepki u psów nie zawsze są widoczne, ale w większości przypadków psy unoszą dotkniętą chorobą kończynę przez kilka kroków i „przeskakują” lub potrząsają łapą, zanim znów zaczną normalnie chodzić. W miarę postępu choroby kulawizna staje się coraz częstsza i może dojść do zapalenia stawów. Leczenie może różnić się w zależności od stopnia zaawansowania choroby, a w poważniejszych przypadkach zalecana jest operacja. Jeśli zauważysz, że Twój pies kuleje lub „przeskakuje”, lekarz weterynarii powinien zbadać psa i zaproponować Ci najlepsze metody leczenia.

PDSA donosi, że schorzeniem najczęściej dotknięte są psy ras toy i miniaturowych, takich jak pudle, chihuahua, Yorkshire teriery czy szpice miniaturowe.

Mieszaniec Blonde Pomeranian podczas pielęgnacji

3. Zapadanie się tchawicy

Tchawica składa się z małych pierścieni sztywnej chrząstki utrzymywanych przez przewód z tkanek miękkich. Pierścienie chrząstki sprawiają, że drogi oddechowe są szeroko otwarte, dzięki czemu powietrze przepływa przez nie bez przeszkód. Zapadanie się tchawicy to przewlekła, postępująca choroba, w wyniku której pierścienie chrząstki tracą sztywność. Sprawia, to, że przewód zaczyna opadać i w niektórych przypadkach staje się niedrożny. Może to utrudniać oddychanie, szczególnie podczas ćwiczeń lub stresu, kiedy wzrasta zapotrzebowanie na tlen, a drożność dróg oddechowych jest ważniejsza niż kiedykolwiek.

Większość psów, u których występują problemy z tchawicą, jest w średnim wieku lub starsza, chociaż czasami mogą one wystąpić u młodszych psów. Najczęstszym objawem tego problemu jest suchy, ostry kaszel, który czasami określa się mianem „gęsiego kaszlu”. Objawy zwykle nasilają się w nocy, przy podekscytowaniu lub gdy obroża ciągnie psa za szyję. Jeśli pies kaszle, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Kaszel może być też objawem choroby serca lub infekcji, dlatego ważne jest, aby wykryć jego przyczynę. Zapadanie się tchawicy może być trudne do wyleczenia, a otyłość pogarsza sytuację, dlatego dbaj o to, by pies zachował szczupłą sylwetkę przez całe życie. 

4. Choroba zastawki mitralnej

Jeden z poważniejszych problemów zdrowotnych u małych psów dotyczy serca. W procesie starzenia się zastawki serca mogą zacząć się „zużywać” i stawać się nieszczelne, powodując mniej efektywną pracę serca. Nieszczelność zastawki mitralnej, jednej z głównych zastawek po lewej stronie serca, nazywana jest niedomykalnością zastawki mitralnej lub niedomykalnością mitralną. Choroba ta ma podłoże genetyczne i znacznie częściej występuje u ras takich jak Cavalier King Charles spaniel.

Nie u wszystkich psów z wadą zastawki mitralnej wystąpią objawy, ale PDSA wymienia najczęstsze z nich: brak energii, duszności, dyszenie, utrata masy ciała i upadki. Innym częstym objawem jest kaszel, który nasila się w nocy, po zaśnięciu lub położeniu się.

U psów z poważnymi wadami zastawki mitralnej występuje ryzyko wystąpienia zastoinowej niewydolności serca. Jest to końcowe stadium wielu chorób serca, w tym choroby zastawki mitralnej. Im dłużej serce bije nieefektywnie, tym większe staje się obciążenie, ponieważ krew, która gromadzi się w sercu i znajdujących się przed nim naczyniach krwionośnych nie jest prawidłowo wypompowywana. Z czasem serce staje się przez to coraz większe, a jego ściany stają się słabsze i jeszcze mniej wydajne. Jest to śmiertelne błędne koło. Ciśnienie zgromadzonej krwi wypycha płyn do płuc i kończyn, powodując ich obrzęk.  Widzisz więc, dlaczego tak ważne jest, by w razie wystąpienia u psa objawów, niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii, aby w razie potrzeby można było rozpocząć leczenie. Lekarz weterynarii sprawdzi szmery za pomocą stetoskopu, może też zlecić wykonanie innych badań, takich jak USG, prześwietlenie czy EKG (badanie rytmu serca psa).

Niestety, nie ma metod zapobiegawczych, które pozwoliłyby uniknąć tego schorzenia. Regularne badania pozwalają jednak lekarzowi weterynarii na jak najwcześniejsze wykrycie problemu i przedstawienie planu monitorowania i opieki nad zwierzęciem. Decydując się na psa małej rasy, zawsze należy zrobić rozeznanie i - w przypadku ras najczęściej dotkniętych chorobą - kupować psy tylko od hodowców, którzy wykonali badania serca u rodziców szczeniąt.

5. Otyłość

Choć dawanie małemu psu wielu smakołyków może być kuszące, należy pamiętać, że może to prowadzić do przybierania na wadze. Psy z nadwagą mogą mieć problemy z poruszaniem się i być narażone na inne choroby, takie jak zapalenie stawów. Oznaki nadwagi u psa to między innymi brak możliwości łatwego wyczucia żeber i utrata widocznej talii.

Upewnij się, że podajesz psu odpowiednią ilość karmy, oferujesz ograniczoną liczbę małych smakołyków i zapewniasz mu wystarczająco dużo okazji do codziennego treningu – nawet jeśli jest to tylko zabawa zabawkami w domu lub w ogrodzie.

Jeśli wydaje Ci się, że Twój pies ma nadwagę lub nie jesteś pewny, czy jego waga jest odpowiednia, skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Pomoże Ci on wprowadzić odpowiedni plan żywieniowy. 

Znajomość niektórych typowych problemów zdrowotnych małych psów, z jakimi może borykać się Twój nowy pies, pomoże Ci upewnić się, że robisz wszystko, co w Twojej mocy, aby utrzymać go w zdrowiu. Pamiętaj jednak, że to, iż rozmiar Twojego psa czyni go potencjalnym kandydatem do wystąpienia niektórych z tych problemów zdrowotnych, nie oznacza, że kiedykolwiek ich doświadczy. Wiedza o tym, na co zwracać uwagę, pozwala na wczesne podjęcie leczenia przez lekarza weterynarii, a nawet na uniknięcie niektórych problemów.

Informacja o autorce

Erin Ollila

Erin Ollila jest entuzjastką zwierząt domowych, która wierzy w moc słów i w to, jak przekaz może informować, a nawet ukierunkować odbiorców, do których jest skierowany. Jej teksty można znaleźć w Internecie i w prasie. Są to wywiady, ghostwriting, wpisy na blogach i kreatywna literatura faktu. Erin jest miłośniczką SEO i wszystkiego, co jest związane z mediami społecznościowymi. Ukończyła Fairfield University z tytułem magistra sztuk pięknych w dziedzinie kreatywnego pisania. Skontaktuj się z nią na Twitterze @ReinventingErin lub dowiedz się o niej więcej na stronie http://erinollila.com.

 

Recenzji dokonali dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA i dr Emma Milne BVSc FRCVS

Powiązane artykuły

  • Ocena stanu zdrowia kota domowego

    Ocena kondycji ciała (BCS) to pomiar mający na celu sprawdzić, czy Twój kot ma prawidłową masę ciała, czy jest ona zbyt wysoka. Dowiedz się więcej!
  • Kontroluj wagę swojego szczenięcia

    Czy wiesz, że otyłość u zwierząt definiuje się jako przekroczenie ich idealnej wagi o 15% lub więcej? Przekłada się to na zaledwie 330 gramów u małego psa, takiego jak chihuahua, ale już ponad 7,5 kilograma u rottweilera.
  • Zaburzenia trawienia – jeden z najczęstszych powodów konsultacji z lekarzem weterynarii

    Beagle lies on a couch Poznaj najważniejsze problemy trawienne i żołądkowo-jelitowe u psów, takie jak biegunka i zaburzenia wchłaniania. Dowiedz się, jak możesz pomóc swojemu zwierzakowi poczuć się lepiej.
  • Czy Twój pies jest w dobrej kondycji?

    Dogs running Jak rozpoznać, czy Twój pies ma nadwagę? Po pierwsze, lekarz weterynarii waży psa podczas regularnych wizyt kontrolnych. Między wizytami kontrolnymi połóż dłonie na żebrach psa. Czy są one trudne lub niemożliwe do wyczucia? Jeśli tak, Twój pies ma prawdopodobnie nadwagę.

Powiązane produkty