Typowe problemy zdrowotne u psów małych ras

Published by Erin Ollila
min read

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Gratulacje! Ty i Twoja rodzina zamierzacie adoptować małego psa. Masz już pełną wiedzę, począwszy od najlepszych zabawek dla małych szczeniąt po to, jak zabrać psa na wakacje, ale musisz też wiedzieć o niektórych najczęstszych problemach zdrowotnych małych psów.

Oczywiście to, że niektóre problemy zdrowotne są typowe dla małych psów, nie oznacza, że Twój nowy członek rodziny też będzie ich doświadczał. Jednak jako troskliwy rodzic zwierzęcia chcesz przygotować się na wszystkie radosne, pełne zabawy chwile, ale też wiedzieć, czego spodziewać się, gdyby coś poszło nie tak. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o pięciu powszechnych problemach zdrowotnych, z którymi mogą borykać się małe psy.

1. Zapadanie się tchawicy

Tchawica, często określana jako przewód pokarmowy, składa się z małych pierścieni chrząstek, których górną powierzchnię tworzy cienka błona tkankowa. Zapadanie się tchawicy to przewlekły, postępujący stan, w którym pierścienie chrzęstne tracą część swojej sztywności, a górna błona tkankowa zaczyna obwisać. Stan ten może utrudniać oddychanie.

Większość psów, u których występują problemy z tchawicą, jest w średnim wieku lub starsza, chociaż czasami mogą one wystąpić u młodszych psów. Najczęstszym objawem tego problemu jest suchy, ostry kaszel, który czasami określa się mianem „gęsiego kaszlu”. Zwykle nasila się to w nocy, przy podekscytowaniu lub gdy obroża ciągnie je za szyję. Jeśli Twój pies kaszle, koniecznie zabierz go do lekarza weterynarii, aby ustalić, czy przyczyną kaszlu jest zapadnięcie tchawicy i uzyskać zalecenia, co może mu pomóc.

2. Zwichnięcie rzepki

Zwichnięcie rzepki (przemieszczenie rzepki) jest chorobą genetyczną, która może dotyczyć psów każdej rasy, ale organizacja The Animal Trust donosi, że najczęściej cierpią na nią psy ras miniaturowych i zabawkowych, takie jak Pudle, Chihuahua, Yorkshire Terriery i Pomeraniany.

Psy z tym schorzeniem nie zawsze dają oznaki, ale większość z nich przez kilka kroków niesie dotkniętą chorobą kończynę i „przeskakuje” lub potrząsa nogą, zanim wróci do normalnego chodzenia. W miarę postępu choroby kulawizna staje się coraz częstsza i może dojść do zapalenia stawów. Leczenie może różnić się w zależności od stopnia zaawansowania choroby, a w poważniejszych przypadkach zalecana jest operacja. Jeśli zauważysz, że Twój pies kuleje lub „skacze”, lekarz weterynarii powinien ocenić psa i zaproponować Ci najlepsze metody leczenia.

Mieszaniec Blonde Pomeranian podczas pielęgnacji

3. Choroba zastawki mitralnej

Jeden z poważniejszych problemów zdrowotnych u małych psów dotyczy serca. W procesie starzenia się zastawki serca mogą zacząć „zużywać się” i stawać się nieszczelne, powodując mniej efektywną pracę serca. Nieszczelność zastawki mitralnej, jednej z głównych zastawek po lewej stronie serca, nazywana jest niedomykalnością zastawki mitralnej lub niedomykalnością mitralną. 

Nie u wszystkich psów z wadą zastawki mitralnej wystąpią objawy, ale PDSA wymienia najczęstsze z nich: brak energii, utrata wagi, duszności, dyszenie i upadki. Innym częstym objawem jest kaszel, który nasila się w nocy, po zaśnięciu lub położeniu się.

Psy z poważnymi problemami z zastawką mitralną mogą być narażone na zastoinową niewydolność serca, dlatego ważne jest, aby jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii, jeśli u psa wystąpią objawy. Lekarz weterynarii sprawdzi szmery za pomocą stetoskopu, może też zlecić wykonanie innych badań, takich jak USG, prześwietlenie czy EKG (badanie rytmu serca psa). 

Niestety, nie ma metod zapobiegawczych, które pozwoliłyby uniknąć tego schorzenia. Regularne badania pozwalają jednak lekarzowi weterynarii na jak najwcześniejsze wykrycie problemu i przedstawienie planu monitorowania i opieki nad zwierzęciem.

4. Choroby zębów

Właściwa pielęgnacja zębów jest ważna dla wszystkich psów, ale ze względu na stłoczone zęby psy małych ras są bardziej narażone na problemy z uzębieniem. Pierwszą oznaką problemów z zębami jest często nieświeży oddech, ale możesz też zauważyć kamień nazębny na zębach i zaczerwienione dziąsła. W miarę postępu choroby zębów może ona powodować ból, rozchwianie zębów i problemy z jedzeniem. 

Ważne jest, aby wprowadzić odpowiednią rutynę, która pozwoli Ci utrzymać zęby Twojego psa w czystości. Codzienne szczotkowanie zębów jest złotym standardem, ale ten nawyk powinien być zapoczątkowany już w wieku szczenięcym, ponieważ u starszych psów może być dość trudny do wyrobienia. Jest wiele karm, przysmaków i past do zębów dla psów, które mogą pomóc. Sprawdź, czy na opakowaniu znajduje się pieczęć Veterinary Oral Health Council (VOHC), aby mieć pewność, że wybierasz produkt, który działa. Lekarz weterynarii może również polecić określone produkty, które mogą pomóc Twojemu psu, i poinformuje Cię, kiedy konieczne jest pełne czyszczenie zębów.

5. Otyłość

Choć kuszące może być dawanie małemu psu wielu smakołyków, ważne jest, aby pamiętać, że może to prowadzić do przybierania na wadze. Oznaki nadwagi u psa to między innymi brak możliwości łatwego wyczucia żeber i utrata widocznej talii. Psy z nadwagą mogą mieć również problemy z poruszaniem się i mogą być narażone na inne choroby, takie jak cukrzyca czy zapalenie stawów.

Upewnij się, że podajesz psu odpowiednią ilość karmy, oferujesz ograniczoną liczbę małych smakołyków i dajesz mu wystarczająco dużo okazji do codziennego ruchu – nawet jeśli jest to tylko zabawa zabawkami w domu lub w ogrodzie.

Jeśli uważasz, że Twój pies ma nadwagę, skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Pomoże Ci on ustalić idealną wagę dla Twojego szczeniaka i rozpocząć odpowiedni plan odchudzania.

Znajomość niektórych typowych problemów zdrowotnych małych psów, z jakimi może borykać się Twój nowy pies, pomoże Ci upewnić się, że robisz wszystko, co w Twojej mocy, aby utrzymać go w zdrowiu. Pamiętaj jednak, że to, iż rozmiar Twojego psa czyni go potencjalnym kandydatem do wystąpienia niektórych z tych problemów zdrowotnych, nie oznacza, że kiedykolwiek ich doświadczy. Wiedza o tym, na co zwracać uwagę, pozwala na wczesne podjęcie leczenia przez lekarza weterynarii, a nawet na uniknięcie niektórych problemów.

Informacja o autorce

Erin Ollila

Erin Ollila jest entuzjastką zwierząt domowych, która wierzy w moc słów i w to, jak przekaz może informować, a nawet ukierunkować odbiorców, do których jest skierowany. Jej teksty można znaleźć w internecie i w prasie. Są to wywiady, ghostwriting, wpisy na blogach i kreatywna literatura faktu. Erin jest maniaczką SEO i wszystkiego, co związane z mediami społecznościowymi. Ukończyła Fairfield University z tytułem magistra sztuk pięknych w dziedzinie kreatywnego pisania. Skontaktuj się z nią na Twitterze @ReinventingErin lub dowiedz się więcej o niej na http://erinollila.com.

Powiązane artykuły

Powiązane produkty