Dlaczego Twój szczeniak szczeka?

Opublikowany przez
Czas czytania

Zrozumieć szczekanieDog barking image

Ujadanie jest całkowicie naturalnym elementem psiego zachowania, spodziewaj się więc, że Twój szczeniak wyrośnie na szczekającego psa. Myśl o tym, że jesteś w stanie tak wyszkolić swojego pupila by nie szczekał jest nierealna, a nawet niesprawiedliwa. Jednak zarówno Ty, Twoja rodzina, jak i sąsiedzi będziecie znacznie szczęśliwsi, jeśli zyskasz kontrolę nad tym aspektem psiego zachowania.

„Przestań szczekać”: Nie jest zaskoczeniem to, że dla wielu ludzi szczekanie ich psów stanowi problem. Zwierzęta nie mają pojęcia, czy jest ono dobre czy złe. To dlatego, że kiedy pies szczeka, raz nikt nie zwraca na to uwagi, a innym razem krzyczy się na niego żeby przestał. Z drugiej strony czasem zachęca się go do ujadania, gdy w pobliżu kręci się podejrzana obca osoba. Jeśli chcesz ułatwić swojemu psu zrozumienie zasad, na początek zastosuj się do poniższej reguły. Psu wolno szczekać, dopóki nie każe mu się przestać. Komendę „Przestań szczekać” powinieneś traktować bardziej jako wezwanie do posłuszeństwa niż formę karcenia. Pozwól psu szczeknąć dwa lub trzy razy i pochwal go za podniesienie alarmu, a następnie powiedz „Przestań szczekać” i wyciągnij w jego kierunku przysmak. Pies zastosuje się natychmiast do polecenia ponieważ nie jest w stanie wąchać jedzenia, kiedy ujada. Po kilku sekundach daj mu nagrodę. Stopniowo wydłużaj czas pomiędzy ustaniem szczekania a nagrodzeniem pupila, aż będziesz w stanie skłonić go w ciągu jednej lekcji do przerwy w ujadaniu nie krótszej niż dwie minuty, zobacz szkolenia zatrzaskowe.

Jeśli jednak martwisz się nadmiernym szczekaniem, nad którym nie masz kontroli, powinieneś poprosić lekarza weterynarii o radę na temat dalszego postępowania, na przykład fachowego szkolenia lub leczenia.

Wycie:Musisz przyjąć do wiadomości, że kiedy szczeniak wyje, pocieszanie go tylko pogarsza sprawę. Wydaje mu się wtedy, że jest nagradzany za wycie i staje się ono jego nawykiem. Tak naprawdę, możesz go tego oduczyć nie przychodząc do niego kiedy wyje. Jeśli zaczniesz go ignorować, gdy to robi oraz okazywać mu zainteresowanie i chwalić, kiedy przestaje, nauczy się, że wycie i skomlenie nie jest dobrą metodą rozwiązywania problemów.

Artykuły powiązane

 • Charakterystyka psich ras: sprawdź jaki pies będzie dla Ciebie najlepszy

  Zastanawiasz się nad przyjęciem pod swój dach psa? Dowiedz się więcej o osobowościach poszczególnych psich ras i o tym, jak ważne są domowe warunki oraz styl życia przy wyborze odpowiedniego dla Ciebie czworonoga.
 • Czy psy płci męskiej mają ruję?

  Prawdopodobnie wiesz o tym, że suki mają cieczkę, ale jak wygląda sprawa z psami? Dowiedz się, czy psy płci męskiej mają ruję i jak z nimi postępować, gdy w pobliżu znajduje się suka z cieczką.
 • Dlaczego pies na mnie siada ? Pięć możliwych przyczyn

  Czy zadajesz sobie czasami pytanie „Dlaczego pies siada na mnie, skoro obok mnie jest bardzo wygodne wolne miejsce?” Czy jest to po prostu śmieszne, czy też istnieje poważny powód, dla którego pies siada lub kładzie się na Ciebie?
 • Czy psy rozumieją ludzi?

  Dog Sitting Next To Owner Using Laptop Są naszymi najbliższymi towarzyszami od tysięcy lat. Mieszkają z nami, pracują, a nawet zostały członkami naszych rodzin, ale czy rozumieją nasze słowa i emocje?

Produkty powiązane