Dlaczego Twój szczeniak szczeka?

Published by
Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Zrozumieć szczekanieDog barking image

Ujadanie jest całkowicie naturalnym elementem psiego zachowania, spodziewaj się więc, że Twój szczeniak wyrośnie na szczekającego psa. Myśl o tym, że jesteś w stanie tak wyszkolić swojego pupila by nie szczekał jest nierealna, a nawet niesprawiedliwa. Jednak zarówno Ty, Twoja rodzina, jak i sąsiedzi będziecie znacznie szczęśliwsi, jeśli zyskasz kontrolę nad tym aspektem psiego zachowania.

„Przestań szczekać”: Nie jest zaskoczeniem to, że dla wielu ludzi szczekanie ich psów stanowi problem. Zwierzęta nie mają pojęcia, czy jest ono dobre czy złe. To dlatego, że kiedy pies szczeka, raz nikt nie zwraca na to uwagi, a innym razem krzyczy się na niego żeby przestał. Z drugiej strony czasem zachęca się go do ujadania, gdy w pobliżu kręci się podejrzana obca osoba. Jeśli chcesz ułatwić swojemu psu zrozumienie zasad, na początek zastosuj się do poniższej reguły. Psu wolno szczekać, dopóki nie każe mu się przestać. Komendę „Przestań szczekać” powinieneś traktować bardziej jako wezwanie do posłuszeństwa niż formę karcenia. Pozwól psu szczeknąć dwa lub trzy razy i pochwal go za podniesienie alarmu, a następnie powiedz „Przestań szczekać” i wyciągnij w jego kierunku przysmak. Pies zastosuje się natychmiast do polecenia ponieważ nie jest w stanie wąchać jedzenia, kiedy ujada. Po kilku sekundach daj mu nagrodę. Stopniowo wydłużaj czas pomiędzy ustaniem szczekania a nagrodzeniem pupila, aż będziesz w stanie skłonić go w ciągu jednej lekcji do przerwy w ujadaniu nie krótszej niż dwie minuty, zobacz szkolenia zatrzaskowe.

Jeśli jednak martwisz się nadmiernym szczekaniem, nad którym nie masz kontroli, powinieneś poprosić lekarza weterynarii o radę na temat dalszego postępowania, na przykład fachowego szkolenia lub leczenia.

Wycie:Musisz przyjąć do wiadomości, że kiedy szczeniak wyje, pocieszanie go tylko pogarsza sprawę. Wydaje mu się wtedy, że jest nagradzany za wycie i staje się ono jego nawykiem. Tak naprawdę, możesz go tego oduczyć nie przychodząc do niego kiedy wyje. Jeśli zaczniesz go ignorować, gdy to robi oraz okazywać mu zainteresowanie i chwalić, kiedy przestaje, nauczy się, że wycie i skomlenie nie jest dobrą metodą rozwiązywania problemów.

Artykuły powiązane

 • Czym jest syndrom małego psa?

  A small white dog lays in its owners arms, with a bright and happy expression Poznaj przyczyny syndromu małego psa i dowiedz się, jak zapobiegać problemom behawioralnym u małych psów. Odkryj więcej porad behawioralnych i zdrowotnych na Hill's Pet Polska.
 • Czy mój pies lubi być głaskany?

  Czy Twój pies naprawdę lubi być głaskany? Jesteś nowym opiekunem szczenięcia? Sprawdź, gdzie psy lubią być głaskane najbardziej, oraz dowiedz się, których części ciała należy unikać podczas głaskania.
 • Mój pies przesypia całe dnie: Czy to jest normalne?

  Martwisz się, że Twój pies przesypia całe dnie? Dowiedz się, ile godzin pies powinien spać i dlaczego takie czynniki jak wiek mają wpływ na jego nawyki związane ze snem.
 • Nauka o psie i jego zachowaniu

  Odkryj, w jaki sposób nauka o psach daje nam coraz więcej informacji na temat wewnętrznego funkcjonowania naszych najlepszych futrzanych przyjaciół.

Produkty powiązane