Dlaczego pies kładzie się na mnie? 5 możliwych przyczyn

Published by
Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Czy zadajesz sobie czasami pytanie „Dlaczego pies siada na mnie, skoro obok mnie jest bardzo wygodne wolne miejsce?” Czy jest to po prostu śmieszne, czy też istnieje poważny powód, dla którego pies siada lub kładzie się na Ciebie? Prawda jest taka, że część psów kładzie się na właścicieli dla zabawy, a u części istnieje siła napędowa prowadząca do tego typu zachowania. Oto pięć przyczyn, dlaczego pies może siadać na Ciebie zamiast obok, oraz pięć wskazówek, kiedy zachęcać, a kiedy zniechęcać psa do siedzenia na Twoich kolanach.

Rozprowadzanie zapachu

Niektóre psy będą siadały na „Twoim miejscu” lub nawet tarzały się po całej kanapie w celu rozprowadzenia swojego zapachu i pokazania, że należysz do nich. Jeśli czują, że to nie wystarczy, przejdą do siadania na Tobie. Większość właścicieli na początku nie zastanawia się nad tym zachowaniem, ale ważne jest zwrócenie uwagi, jeśli przybiera ono formę schematu. Jeśli pies zachowuje się tak po pobycie w domu innego psa lub po spacerze, właściciele powinni skupić się nieco bardziej na swoim pupilu. Nieco więcej uwagi powinno wzmocnić poczucie psa, że należy do Ciebie i zapobiec niepożądanemu znakowaniu wnętrza domu.

Black great dane sits on boy's lap at the park.Zachowanie danej rasy

Określone rasy psów są bardzo uczuciowe i czują potrzebę przebywania w Twoim otoczeniu przez cały czas. Przykładowo dogi niemieckie są uznawane za łagodne olbrzymy i są znane z lubienia dzieci. Dlatego zupełnie normalnym zachowaniem może być podejmowanie przez psa prób siadania na małych kolankach w ramach wyrażenia więzi i ochrony towarzysza zabaw.

Zapewnianie dominacji

Podczas spotkania z nowym psem możesz zadać sobie pytanie, czy ten pies siada na mnie, aby zapewnić swoją dominację. Jeśli do stada dołączył niedawno nowy pies, jeden z psów może siadać na Tobie, by pokazać, że jest najważniejszy. Siadając na ludziach psy często czują wyższość i kontrolę nad innymi. Jeśli zauważysz, że pies szczeka lub warczy na inne zwierzęta domowe podczas siedzenia na Twoich kolanach, może być to znak, że czuje potrzebę zapewnienia swojej dominacji. Jeśli zachowanie to stanie się częstsze lub bardziej agresywne, portal PetMD sugeruje, że czas porozmawiać z lekarzem weterynarii o sposobach poradzenia sobie z tym problemem. Jednak w przypadku większości psów jest to sytuacja zdarzająca się raz na jakiś czas i nie trzeba się tym martwić.

Brown dog sits on a lady's lap sitting on the floor.Po prostu chcą się bawić

Zarówno suki, jak i psy, czasami siadają na kolanach właścicieli dla zabawy. Siadaniu często towarzyszy tarzanie się na kolanach, a nawet odgłosy zabawy. Może być to okazja do małego siłowania się i brykania z pupilem, z możliwym dalszym zalizaniem Cię przez psa „na śmierć”. Więc pozwól mu usiąść Ci na kolanach i spędźcie razem radosne chwile!

Czas tulenia

Sometimes pet parents think to themselves, "Byłoby miło, gdyby pies na mnie usiadł." Po długim dniu w pracy lub stresującym wydarzeniu, wielu właścicieli psów cieszy się pokrzepieniem, jakim jest pies siedzący na kolanach lub przytulający się do nich. Psy i ludzie mogą spędzać miło czas dzieląc wspólną przestrzeń na kanapie. Zamiast zachęcania psa do położenia się obok lub na podłodze, otwórz się na przytulanie i cieszcie się razem spędzanym czasem.

Psy mogą siadać na Tobie z różnych powodów, ale jedno jest pewne: posiadanie psa blisko siebie sprawia, że każdy dzień jest lepszy!

Biogram autorki

Chrissie Klinger

Chrissie Klinger

 

Chrissie Klinger jest nauczycielką, pisarką i matką dwójki dzieci; ma trzy psy i trzy koty. Jej pies Jake uwielbia siadać jej na kolanach przy każdej okazji! Cieszy się aktywnym życiem i prowadzi ekologiczny styl życia na wsi w Pensylwanii.

 

Artykuły powiązane

 • Czym jest syndrom małego psa?

  A small white dog lays in its owners arms, with a bright and happy expression Poznaj przyczyny syndromu małego psa i dowiedz się, jak zapobiegać problemom behawioralnym u małych psów. Odkryj więcej porad behawioralnych i zdrowotnych na Hill's Pet Polska.
 • Czy mój pies lubi być głaskany?

  Czy Twój pies naprawdę lubi być głaskany? Jesteś nowym opiekunem szczenięcia? Sprawdź, gdzie psy lubią być głaskane najbardziej, oraz dowiedz się, których części ciała należy unikać podczas głaskania.
 • Mój pies przesypia całe dnie: Czy to jest normalne?

  Martwisz się, że Twój pies przesypia całe dnie? Dowiedz się, ile godzin pies powinien spać i dlaczego takie czynniki jak wiek mają wpływ na jego nawyki związane ze snem.
 • Nauka o psie i jego zachowaniu

  Odkryj, w jaki sposób nauka o psach daje nam coraz więcej informacji na temat wewnętrznego funkcjonowania naszych najlepszych futrzanych przyjaciół.

Produkty powiązane