Zespół jelita drażliwego (IBS) u kotów: Objawy, przyczyny i leczenie
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Czy Twój kot cierpi na sporadyczne napady nagłej biegunki lub ból podczas próby wypróżnienia? Jeśli tak jest, może on cierpieć na zespół jelita drażliwego, czyli IBS. Jest ono czasem mylone z nieswoistym zapaleniem jelit (IBD), jednak nie jest to ta sama choroba. IBS jest zwykle wywoływane przez stres u kotów i powoduje ostre objawy, podczas gdy IBD odnosi się do różnych problemów, które powodują przewlekłe zapalenie jelit lub - jak się je obecnie nazywa - przewlekłe enteropatie.
Co powoduje IBS u kotów i jakie są jego objawy?
IBS u kotów zwykle wywoływane jest przez stresujące wydarzenia, takie jak przybycie gości, pojawienie się nowego kota, dziecka lub pobyt w hotelu dla kotów. Zaburzenie funkcjonowania jelit może również powodować dyskomfort. Możesz zauważyć, że kot wydaje się przygnębiony lub ospały albo zdaje się odczuwać ból, gdy próbuje skorzystać toalety. Kot może również wymiotować. Możesz zauważyć śluz lub krew w kale. Kot może chodzić do kuwety znacznie częściej niż zazwyczaj. Jeśli kot załatwia swoje potrzeby na zewnątrz, możesz zauważyć, że wychodzi dużo częściej niż zwykle. Może również przestać jeść.
Jak leczyć IBS i czym karmić kota z IBS?
Lekarz weterynarii może podać kotu leki łagodzące nudności, bóle kolkowe i objawy IBS. Ważne jest, by kot jadł, jeśli to możliwe, ponieważ przyswajanie pokarmu sprzyja szybszej regeneracji jelit. Lekarz weterynarii prawdopodobnie wprowadzi dietę wspomagającą pracę przewodu pokarmowego, by kot był dobrze odżywiony, nawet jeśli je mniej niż zwykle. Tego rodzaju karmy są lekkostrawne, skomponowane z wysokiej jakości składników i często zawierają składniki odżywcze, takie jak kwasy tłuszczowe omega 3, które zmniejszają stan zapalny. Zawierają one również dobrą mieszankę włókien prebiotycznych, które pomagają odżywić mikrobiom i utrzymać zdrowie jelit. Być może po ustąpieniu objawów kot będzie mógł wrócić do swojej normalnej diety. Lekarz weterynarii wskaże najlepszy sposób postępowania.
Zasadniczo najlepszym sposobem zwalczania zespołu jelita drażliwego u kotów jest wyeliminowanie źródeł stresu. W przypadku jednorazowej sytuacji, takiej jak np. wizyta głośnych gości lub pobyt w hotelu dla kotów, może nie wymagać to dużego nakładu pracy. Jeśli jednak w domu występuje konflikt między kotami, problem ten może nawracać.
Mimo że koty wydają się najbardziej wyluzowanymi stworzeniami na świecie, mogą one odczuwać silny stres, nie wykazując zbyt wielu oczywistych objawów. Są one drapieżnikami, ale padają również ofiarą większych zwierząt, przez co są bardzo wyczulone na niebezpieczeństwo i uwielbiają mieć zawsze możliwość ucieczki. Funkcjonują one w trzech wymiarach, dlatego, by czuć się bezpiecznie, szukają wysoko położonych miejsc, takich jak półki na książki i blaty.
Koty są z natury samotnikami. W niektórych sytuacjach mogą one żyć razem, ale wiele kotów dzieli dom lub ogród z innym kotem (lub innymi kotami), którego nie lubią i może to być dla nich bardzo stresujące. Inne koty stanowią zagrożenie dla ich cennych zasobów - jedzenia, wody, kuwety i Ciebie! Życie w domu również jest źródłem stresu dla wielu kotów ze względu na frustrację związaną z brakiem możliwości odkrywania świata.
Najczęstszymi objawami stresu są:
Nadmierna pielęgnacja i wypadanie sierści, zwłaszcza na brzuchu i wokół tylnych kończyn (zawsze na początku należy wykluczyć pchły!).
Problemy z układem moczowym. Stresowe zapalenie pęcherza moczowego jest powszechnym problemem u kotów. Możesz zauważyć, że kot chodzi do kuwety, ale jednorazowo oddaje tylko kilka kropel moczu. Jeśli podejrzewasz, że kot może mieć stresowe zapalenie pęcherza, skonsultuj się z lekarzem weterynarii, ponieważ może to być bardzo poważne.
Załatwianie swoich potrzeb z w dziwnych miejscach. Jeśli jeden z kotów jest zastraszany i nie ma dostępu do ogrodu lub kuwety, może zacząć załatwiać swoje potrzeby w innych częściach domu.
Łagodzenie stresu w domu
Istnieje kilka stosunkowo prostych zmian, które można wprowadzić w domu, by pomóc kotu, zwłaszcza jeśli masz ich więcej:
Porozmawiaj z lekarzem weterynarii o diecie w bardziej długoterminowej perspektywie. Niektóre karmy zawierają naturalne dodatki, które zmniejszają niepokój i pomagają zestresowanym kotom. Mokra karma jest zawsze dobrym pomysłem (choć nie jest niezbędna), ponieważ spożycie wody jest niezwykle ważne przy problemach z pęcherzem spowodowanych stresem.
Powinieneś mieć o jedną kuwetę więcej niż kotów. Powinny one być rozmieszczone w kilku miejscach w całym domu, by zawsze był do nich dostęp.
To samo dotyczy misek z karmą i wodą. One również powinny być rozstawione w różnych miejscach w domu. Dla Ciebie może to być utrudnienie, ale dla Twoich kotów jest to o wiele lepsze rozwiązanie. Dzięki temu wszystkie koty będą mogły jeść i pić bez konieczności konfrontacji z innymi kotami.
Dyfuzory feromonów mogą być bardzo pomocne. Zapytaj o nie lekarza weterynarii.
Przyjrzyj się rozkładowi domu i spróbuj znaleźć miejsca, w których ścieżki kotów mogą się przecinać. Ustawienie półek i mebli tak, by jeden z kotów mógł przejść „trasą na wysokości” może mieć duże znaczenie.
Jak zawsze, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, porozmawiaj z lekarzem weterynarii. Zawsze cieszymy się, że możemy pomóc, a im szybciej, tym lepiej.
Recenzji dokonał dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA