Puzzle żywieniowe dla kotów: Jakie korzyści mają dla Twojego kota

Opublikowany przez Christine O'Brien
min: czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Opiekunowie kotów doskonale zdają sobie sprawę, że chociaż ich futrzani przyjaciele lubią rutynę, to jednak potrafią się szybko znudzić, co może prowadzić do różnego rodzaju psot. Puzzle żywieniowe dla kotów mogą być idealnym rozwiązaniem! Te układanki angażują mózg kota i wprawiają go w ruch.

Czym są puzzle żywieniowe dla kotów?

Puzzle żywieniowe dla kotów to zazwyczaj plastikowe pojemniki w różnych kolorach, kształtach i rozmiarach. Zostały zaprojektowane tak, aby zwierzę „pracowało na swoje jedzenie”, wyjaśnia Weterynaryjne Centrum Medyczne Cummings na Uniwersytecie Tufts. Puzzle żywieniowe dla kotów stanowią wzbogacenie środowiska i mogą być wykonane z dowolnego materiału lub przedmiotu, w którym można bezpiecznie przechowywać jadalne przedmioty.

Koty mogą być bardzo wybredne, jeśli chodzi o rodzaj puzzli, które lubią (nic dziwnego), więc jeśli Twój futrzak nie polubi jednego modelu, wypróbuj inne, aż znajdziesz taki, który spodoba się Twojemu wybrednemu przyjacielowi. Najważniejsze jest, aby wybrać taki, który wzmacnia ich zmysły i instynkty.

Rodzaje puzzli żywieniowych dla kotów

Większość kupowanych w sklepach układanek dla kotów jest przeznaczona dla suchej karmy, ale możesz w nich umieścić także mokrą. Wybierając karmę dla kota w swojej układance, zastanów się, jak będzie wyglądał proces czyszczenia.

Istnieją układanki, w których koty muszą podnosić przezroczyste plastikowe kubki, otwierać szuflady łapkami lub wyławiać karmę z labiryntu. Inne wymagają użycia ust do wyciągnięcia pokarmu. Niektóre puzzle dla kotów stoją na solidnej podstawie, inne leżą płasko na ziemi.

Puzzle żywieniowe dla kotów nie muszą kosztować dużo pieniędzy. Istnieje wiele opcji dostępnych w sklepach, ale możesz też zrobić własne puzzle z karmą dla kotów, używając zwykłych artykułów gospodarstwa domowego, takich jak:

  • Rurki tekturowe
  • Puste plastikowe butelki po wodzie
  • Tekturowe pudełka na jajka
  • Kubki plastikowe
  • Plastikowe tacki do kostek lodu

Ruchome puzzle jedzeniowe są szczególnie zabawne, ponieważ kot może je toczyć po podłodze, co dodaje do gry dodatkowy element polowania. Upewnij się jednak, że rzeczywiście jest on w stanie wyciągnąć jedzenie. Celem tych zagadek nie jest sfrustrowanie kota, ale raczej zaangażowanie go w zadanie, za które zostanie nagrodzony.

I jak zawsze stawiaj na pierwszym miejscu bezpieczeństwo kota, upewniając się, że w puzzlach nie ma ostrych krawędzi, małych elementów, które mogą zostać połknięte, ani spiczastych części, które mogą zranić kota.

Korzyści płynące z puzzli żywieniowych dla kotów

Puzzle żywieniowe są korzystne dla instynktownych zachowań kota w następujący sposób:

Sposób na nudę

Prawdą jest, że koty dużo śpią, ale potrzebują też stymulacji w godzinach czuwania, bo w przeciwnym razie mogą dokonać spustoszenia w Twoim domu. Koty mają silny instynkt łowcy i zbieracza Szaro-biały kot wącha plastikową butelkę po wodzie używaną jako układanka z suchą karmą w środku.Kot z puzzlami jedzeniowymi daje ujście temu instynktowi, zapewniając „mały trening mózgu i ciała”, według Battersea Dogs and Cats Home.

Żerowanie w poszukiwaniu pożywienia jest dla kotów domowych naprawdę wzbogacającym doświadczeniem. „Oczywiście nie jest to to samo, co polowanie, ale w połączeniu z innymi formami urozmaicenia, takimi jak interaktywna zabawa, łamigłówki mogą naprawdę zapewnić kotom ćwiczenia i wyzwania, których potrzebują, aby być szczęśliwymi” – powiedział Delgado.

Regulacja jedzenia i kontrola wagi

Podobnie jak zabawki dla kota wydające smakołyki, puzzle na jedzenie mogą służyć do dostarczania kotu całej porcji posiłku. International Cat Care zwraca uwagę, że ponieważ karmniki z puzzlami zachęcają do stymulacji umysłowej i fizycznej, używanie ich do podawania posiłków jest świetnym rozwiązaniem dla kotów, które nie są aktywne.

Zmniejszenie liczby nocnych karmień

Spanie w nocy bez budzenia się, aby nakarmić kota, to dla niektórych opiekunów zwierząt przedmiot marzeń. Dzięki układance żywieniowej ta nadzieja może stać się rzeczywistością, ponieważ zapewnia ona kotu pełny dostęp do jego nocnych posiłków. Ponadto puzzle dla kotów sprawiają, że kot nie jest w stanie zjeść całego posiłku w ciągu kilku minut.

Rozważ użycie stacjonarnych puzzli w nocy lub ograniczenie mobilnych puzzli z karmą dla kotów do miejsc oddalonych od Twojej sypialni, aby nie zakłócać swojego snu.

Idealna układanka z jedzeniem dla kota dla Twojego futrzanego przyjaciela zaangażuje go w cały proces tropienia, polowania i chwytania zdobyczy. Może minąć trochę czasu, zanim Twój kot przyzwyczai się do nowej zabawki, ale kiedy już to zrobi, na pewno będziesz mieć szczęśliwego łowcę.

Informacja o autorce

Christine O'Brien

Christine O'Brien

Dr Christine Brovelli-O'Brien jest profesjonalną członkinią Stowarzyszenia Pisarzy Kotów (CWA), edukatorką STEAM i oddanym opiekunem kotów. Pisze o zwierzętach, edukacji, zdrowiu kobiet i kwestiach związanych ze STEAM-em. Znajdź ją i śledź na Instagramie i Twitterze @brovelliobrien

 

Recenzji dokonał dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA

Powiązane artykuły

Powiązane produkty