Kocie zabawy: Jak rozbawić znudzonego kota?

Published by
min read

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znudzony kot nie jest szczęśliwym kotem. Zapewnienie Twojemu futrzanemu przyjacielowi aktywności psychicznej i fizycznej poprzez kocie zabawy sprawi, że będzie szczęśliwszy i prawdopodobnie spokojniejszy. Szczególnie odczujesz różnicę, jeśli Twój kot przejawia destrukcyjne zachowania, takie jak niszczenie zasłon czy przekopywanie ziemi w doniczkach roślin. Twój kot może również pokazywać znudzenie przez agresję lub oznaki apatii i depresji. Jeśli martwisz się o zachowanie kota, pierwszym krokiem powinna być wizyta u lekarza weterynarii i upewnienie się, że przyczyną problemów nie są problemy zdrowotne. Jednak jeśli lekarz nie zauważy niczego niepokojącego, najprawdopodobniej masz w domu kota, który się nudzi. Oto kilka prostych pomysłów, które pomogą Ci zainteresować i utrzymać aktywność kota, niezależnie od tego, czy akurat jesteś w domu:

1. Niech posiłek będzie wyzwaniem

Zamiast standardowego podawania kotu karmy w misce, kup mu zabawkę na przysmaki, która będzie wymagała od niego wykazania się sprytem, by mógł wydostać z niej pokarm. Możesz kupić dowolną liczbę takich zabawek, a nawet zrobić własną, wycinając otwory w pustej (i czystej) plastikowej butelce, tekturowej tubie lub innym pojemniku i wkładając do środka kocie chrupki. Kolejna kocia gra umysłowa, która jest prosta do zorganizowania, polega na ukryciu karmy w różnych miejscach w domu. Kocie podchody to świetny i łatwy do zorganizowania sposób na zapewnienie kotu rozrywki w czasie Twojej nieobecności, który jednocześnie zachęca go do aktywności fizycznej. Spróbuj ukryć niewielkie ilości jedzenia w całym domu, używając kubeczków wyciętych z kartonu po jajkach.

Tabby cat in crouched position about to prance on feather toy.

2. Rozbudź koci instynkt łowiecki

Mechaniczne myszy-zabawki, światło latarki, a nawet zwykły sznurek, którym przeciągasz po podłodze, pobudzą koncentrację oraz naturalny instynkt łowiecki kota. Bonus: kocie pozy, czajenie się i podskoki szczerze rozbawią zarówno Ciebie jak i resztę domowników. Możesz dodatkowo zwiększyć zainteresowanie kota zabawą, zostawiając mu kartonowe pudełka, w których będzie czatował na zbliżającą się "ofiarę". To nie tylko stymulacja sprawności psychicznej kota, ale też fantastyczny sposób na wspólne spędzanie czasu z kotem, nawiązanie bliskiej więzi i zachęcenie go do ćwiczeń.

3. Wspinaczka

Kocie kryjówki, wysokie drapaki i domowe place zabaw są doskonałym sposobem na zapewnienie kotom stymulacji psychicznej i fizycznej. Upodobanie do wysokości jest u kotów instynktowne, ponieważ właśnie tak chroniły się przed atakami drapieżników. To także doskonałe miejsce na obserwowanie ofiary. Wysokie drapaki i kryjówki na wysokościach umożliwiają kotu wspinanie się i drapanie, tak jak to robili jego dzicy przodkowie. Jest dostępnych wiele modeli, więc znalezienie tego, który polubi Twój kot i który nie będzie kolidował z wystrojem domu, nie powinno być trudnością. Z przyjemnością będziesz obserwować wspinającego się i bawiącego się w chowanego radosnego kota. Dzięki temu można również przynajmniej częsciowo wyeliminować destrukcyjne kocie zachowania, dając mu możliwość drapania i wspinania się na przeznaczoną do tego zabawkę, a nie meble.

4. Pokój z widokiem

Koty uwielbiają obserwować, co się dzieje. Jeśli masz okno z widokiem na karmnik dla ptaków lub inną kocią atrakcję, stwórz dla swojego kota wygodny punkt obserwacyjny. Koty naprawdę świetnie się bawią, podążając wzrokiem za ptakami, a jednocześnie jest to dla nich doskonałe ćwiczenie umysłu. Jeśli Twój widok jest niespecjalnie interesujący, możesz włączyć film przyrodniczy o ptakach czy wiewórkach, co także może służyć Twojemu kotu za wielogodzinną rozrywkę. Upewnij się tylko, że telewizor znajduje się poza zasięgiem jego pazurów.

Istnieje również wiele aplikacji przeznaczonych dla kotów. Jeśli masz tablet (upewnij się, że jest bezpieczny dla kocich łapek), możesz pobrać jedną z takich gier. Zostały one zaprojektowane, by pobudzać koty do aktywności — mogą łapać za przedmioty pojawiające się na ekranie i obserwować, jak się przesuwają, zupełnie jakby bawiły się prawdziwą zabawką.

5. Nowy przyjaciel

Drugi kot może być idealnym rozwiązaniem dla Twojego znudzonego kota według Companion Animal Psychology. Dwa koty dotrzymują sobie towarzystwa, gdy nie ma Cię w domu, mogą razem się bawić i nawzajem pielęgnować. Zanim jednak zdecydujesz się na adopcję, weź pod uwagę dodatkowe koszty i czas związane z posiadaniem drugiego kota. Nie adoptuj, jeśli nie masz pewności, że sprostasz tej odpowiedzialności. Ważne jest również, by stopniowo zapoznawać ze sobą koty, ponieważ to doświadczenie może okazać się stresujące dla obu zwierząt. Jednym ze świetnych sposobów na upewnienie się, że Twój kot (i Ty również!) dobrze dogada się z nowym towarzyszem, jest zapewnienie mu domu tymczasowego.

Tak jak ludzie, koty mogą się nudzić, cały dzień siedząc w domu. Jednak wykorzystując niektóre z tych prostych wskazówek, możesz pomóc swojemu kotu pokonać chandrę i stać się aktywnym i radosnym członkiem rodziny przez długie lata.

Informacja o autorze

Tabby cat in crouched position about to prance on feather toy.

Kara Murphy

 

Kara Murphy jest niezależną pisarką w Erie w Pensylwanii. Ma kota o imieniu Olive, którego ulubioną zabawką jest kartonowe pudełko.

 

Powiązane artykuły

 • 7 fajnych darmowych zabaw z kotem w domu

  Poznaj 7 tanich i prostych zabaw z kotem, które często oparte są o przedmioty, jakie już masz w domu. Zabawki dla kota DIY w domu!
 • Gry i zabawy dla kota w chowanego i inne

  Koty lubią zabawy, a najbardziej polowanie na mysz, nawet jeśli to tylko piórko na patyku. Poznaj gry i zabawy dla kota. Pobaw się z nim w chowanego.
 • Pomysły na letnie zabawy z psem lub kotem dla dzieci

  Zajęcia na powietrzu ze zwierzętami są świetną zabawą dla dzieci. Poznaj zabawy z psem lub kotem dla dzieci, które nauczą odpowiedzialności i przyniosą dużo frajdy.
 • Jak nauczyć kota aportowania

  Domestic Cat Carrying A Ball As Though He Were A Dog Czy mój kot może bawić się w aportowanie? Tak, to możliwe! Poznaj skuteczną metodę szkolenia, dzięki której nauczysz swojego kota aportowania, a także dowiesz się, jakich komunikatów należy używać.

Powiązane produkty