Uczucie sytości odgrywa ważną rolę w kwestii wagi i zdrowia kota

Opublikowany przez
min Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Martwisz się nadwagą kota? Niektórzy ludzie uważają, że otyłe koty są urocze, ale mogą one nie być tak szczęśliwe (lub zdrowe), jak nam się wydaje. Jednym z możliwych powodów problemów z wagą jest spożywanie karmy dla kota, która nie daje uczucia sytości. Słowo „sytość” oznacza uczucie pełności lub najedzenia, odgrywające ważną rolę zarówno u zwierząt, jak i u ludzi. Jeśli pożywienie kota nie zaspokaja jego głodu, może on żebrać o przekąski między posiłkami. Jednak dzięki zbilansowanej diecie, która zapewni kotu uczucie sytości, możesz kontrolować wagę kota, równocześnie dbając o to, by był on najedzony między posiłkami.

Dlaczego masa ciała ma znaczenie?

Podobnie jak w przypadku ludzi, coraz więcej kotów waży więcej niż powinno, co może prowadzić do problemów zdrowotnych. Jak donosi International Cat Care koty z nadwagą są szczególnie narażone długotrwałe choroby takie jak cukrzyca, choroby pęcherza moczowego czy zapalenie stawów. Tak więc, mimo że pulchny brzuszek może niektórym wydawać się słodki, w najlepszym interesie kota jest utrzymanie zdrowej masy ciała.

To naturalne, że czujesz się zaniepokojony, jeśli Twój kot ma nadwagę. Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić w takiej sytuacji, jest konsultacja z lekarzem weterynarii, żeby dowiedzieć się co jest przyczyną wzrostu masy ciała. Najprawdopodobniej Twój kot spożywa po prostu za dużo pokarmu i spala za mało kalorii. Jeśli badanie nie wykaże żadnej konkretnej przyczyny, być może nadszedł czas, by rozważyć zmianę diety i skoncentrować się na uczuciu sytości.

Nie zmniejszaj samych porcji

Gdy kot czuje się najedzony i syty po posiłku, raczej nie będzie domagał się jedzenia poza zwyczajową porą karmienia. Ułatwia to kontrolowanie ilości spożywanego pokarmu i sprawia, że wspólnie spędzany czas jest o wiele przyjemniejszy.

Niektórzy opiekunowie obawiają się zmiany karmy z obawy, że nie przypadnie ona kotu do gustu i mogą ulec pokusie, żeby tylko zmniejszyć ilość podawanego pokarmu. Jest to dalekie od idealnego rozwiązania. Może to sprawić, że kot nie tylko będzie odczuwał głód, ale też będzie otrzymywał zbyt mało innych ważnych składników odżywczych, takich jak białko czy witaminy i minerały.

W przypadku karm opracowanych z myślą o bezpiecznej i zdrowej utracie wagi wszystkie te czynniki są wzięte pod uwagę. Mogą mieć one wyższą zawartość błonnika, by pomóc kotu poczuć się sytym, ale są zbilansowane, by zapewnić odpowiednie proporcje wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Niektóre karmy wspomagające odchudzanie mogą nawet wpłynąć na metabolizm kota, sprzyjając spalaniu tłuszczu, a nie jego magazynowaniu.

Co podawać

Wybór karm dla zwierząt jest przytłaczający. Trzymanie się renomowanych, dobrze ugruntowanych marek pomoże Ci zachować spokój ducha, ale mimo wszystko ważne jest, aby upewnić się, że stosujesz odpowiednią karmę, zwłaszcza w przypadku odchudzania.

Plan odchudzania zawsze należy konsultować z lekarzem weterynarii. Może on pomóc w wyborze odpowiedniej diety, doradzić w kwestii ilości podawanej karmy i śledzić postępy kota, by upewnić się, że traci on na wadze w bezpiecznym i zdrowym tempie.

Supermarkety, a nawet sklepy zoologiczne, mogą nie mieć w swojej ofercie odpowiedniej karmy odchudzającej. Gdy kot straci na wadze, można wrócić podawania karmy z supermarketu, ale wszelkie zmiany powinny zostać skonsultowane z lekarzem weterynarii.

Znalezienie czasu na ćwiczenia

Zbliżenie-na-brązowego-pręgowanego-kota-z zielonymi-oczami.
Oczywiście, wybór karmy nie jest jedynym problemem w przypadku kontroli wagi kota. Koty, podobnie jak ich opiekunowie, potrzebują ruchu. W dzisiejszych czasach koty domowe zwykle nie polują i nie ruszają się wystarczająco dużo, by spalić spożyte kalorie. Pamiętaj, żeby nie tylko podawać kotu odpowiednią karmę, która go nasyci, ale też codziennie poświęcać czas na zabawę z nim.

Kot potrzebuje Twojej pomocy, by utrzymać prawidłową masę ciała, więc musisz konsekwentnie trzymać się opracowanego planu. Dzięki spożywaniu odpowiedniej karmy i codziennej dawce ruchu, Twój zmagający się z nadwagą kot może niedługo stać się ikoną zdrowia i witalności. Twój kot będzie wyglądał i czuł się lepiej i będzie to Twoja zasługa.

Informacja o autorce

Kara Murphy

Kara Murphy

Kara Murphy jest niezależną pisarką w Erie w Pensylwanii i ma kotkę o imieniu Olive.

 

Recenzji dokonali dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA i dr Emma Milne BVSc FRCVS

Powiązane artykuły

Powiązane produkty