Czy banany są bezpieczne dla kota?

Opublikowany przez Christine O'Brien
min: Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Banany są odżywczą i wygodną przekąską dla ludzi, ale nie musi się to odnosić do zwierząt domowych. Jeśli masz kociego członka rodziny, możesz zastanawiać się, czy banany są dobre dla kotów? Albo, czy Twoi futrzani przyjaciele mogą jeść banany jako przysmak? Przyjrzyjmy się temu lepiej.

Czy koty mogą jeść banany?

Podczas gdy wiele „pokarmów dla ludzi”, takich jak czekolada, jest toksycznych dla kotów i innych zwierząt domowych i należy ich całkowicie unikać, banany nie są toksyczne dla zwierząt. Jest to jeden z owoców, które koty mogą bezpiecznie jeść w małych porcjach. Upewnij się jednak, że Twój kot nie chrupie skórek od bananów, ponieważ stanowią one niebezpieczeństwo zadławienia i nie są strawne.

Spożywanie dużej ilości bananów może być problematyczne i przyczynia się do problemów z układem pokarmowym. Problemy żołądkowo-jelitowe „są najczęściej spowodowane nietypowym żywieniem”, podaje Szkoła Medycyny Weterynaryjnej UC Davis, na przykład, kiedy Twój kot podkrada ze stołu kuchennego przekąskę, która nie jest dla niego dobra. Banany mogą należeć do tej kategorii, ponieważ nie zapewniają kotom specyficznych wartości odżywczych, których potrzebują. Koty są prawdziwymi mięsożercami i chociaż dobrze trawią gotowaną skrobię, nagłe zmiany w diecie mogą przyczynić się do zaburzeń żołądkowo-jelitowych.

biały kot siedzący obok kiści bananów
Ważne jest, aby wybierać dla kota pokarm, który jest lekkostrawny i dostarcza mu potrzebnych składników odżywczych. Jeśli podajesz swojemu kotu banana, problemy trawienne, na które należy zwrócić uwagę, to biegunka, zaparcia, wymioty i regurgitacja. Jeśli zauważysz któryś z tych lub innych nietypowych objawów, natychmiast skontaktuj się z lekarzem weterynarii.

Czy banany są bezpieczne dla kotów? Kocięta, które zostały odstawione od piersi (zazwyczaj w wieku około 8 tygodni) powinny być karmione „dobrej jakości karmą dla kociąt”, informuje International Cat Care. Układ pokarmowy kociaka wciąż się rozwija, a wprowadzenie pokarmu dla ludzi na tak wczesnym etapie może spowodować zapalenie, podrażnienie, wrażliwość lub inne dolegliwości.

Czas leczenia: Czy banany są dobre dla kotów?

Według Weterynaryjnego Centrum Medycznego Cummings na Uniwersytecie Tufts, smakołyki powinny stanowić mniej niż 10% zapotrzebowania kalorycznego Twojego zwierzęcia.

Czy koty mogą jeść banany jako pożywną przekąskę? I znów odpowiedź brzmi: tak, ale z umiarem. Ponieważ banany są bogate w węglowodany i kaloryczne, nie znajdują się na szczycie listy kocich przysmaków, a Twój kot może nawet nie chcieć ich jeść. Jak zauważa portal Cat Health, receptory „słodkiego” smaku u kotów nie są zbyt silne, więc nie są one instynktownie przyciągane do słodkich pokarmów, takich jak banany. Jednak wiele kotów, jeśli ma taką możliwość, może skorzystać z okazji, aby spróbować czegoś nowego.

Chociaż banany znajdują się na liście bezpiecznych owoców, istnieją pewne owoce, których nigdy nie powinno się podawać kotu:

 • Owoce cytrusowe (pomarańcze, mandarynki, cytryny, grejpfruty, limonki itd.)
 • Wiśnie
 • Pomidory
 • Winogrona
 • Rodzynki

Jeśli Twój futrzany przyjaciel spożyje któryś z tych lub innych toksycznych pokarmów, natychmiast skontaktuj się z lekarzem weterynarii lub z kliniką weterynaryjną w celu ustalenia sposobu leczenia.

Czy zatem koty mogą jeść banany? Oczywiście, jako okazjonalny przysmak dla Twojego kota, ale lepszym rozwiązaniem jest podawanie mu zdrowych przysmaków (z umiarem) i posiłków, które są specjalnie opracowane pod kątem potrzeb żywieniowych. Koty potrzebują planu żywieniowego opartego na mięsie z odpowiednio zbilansowaną ilością białka i innych składników odżywczych, które pomagają utrzymać Twojego kociego przyjaciela w najlepszej formie.

Informacja o autorce

Christine O'Brien

Christine O'Brien

Dr. Christine Brovelli-O'Brien jest wielokrotnie nagradzaną pisarką, wieloletnią mamą zwierząt domowych i profesjonalnym członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Kotów (CWA). Znajdź Christine i śledź jej profil na Instagramie i Twitterze @brovelliobrien

 

Recenzji dokonał dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA

Powiązane artykuły

 • Czym i jak często karmić swojego dojrzałego kota?

  Cat eating stew Chcesz się dowiedzieć czym i jak często karmić swojego kota? Podawanie dojrzałemu kotu karmy w odpowiednich ilościach i o właściwych porach jest bardzo ważne.
 • Wybredny, a może chory kot? Dlaczego kot nie chce jeść

  154502253 Twój kot przestał jeść lub stał się wybredny? Czy przyczyna tkwi w kapryśnym charakterze naszego pupila? Poznaj zdrowotne przyczyny tego, że kot nie chce jeść.
 • Jak prawidłowo karmić małego kota

  Czym karmić małego kotka i ile razy dziennie? Co i ile powinien jeść 2 miesięczny kotek? Przeczytaj poradnik żeby wiedzieć wszystko o prawidłowym żywieniu kociąt.
 • Podawanie ryb kotom

  154502253 Czy podawanie ryb kotom to dobry pomysł? Większość z nich uwielbia smak ryb. Przeczytaj, czy kot może jeść surową rybę z ośćmi? Jakie ryby może jeść kot?

Powiązane produkty