Sucha skóra u szczeniąt: Objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Opublikowany przez Dr. Emma Milne BVSc FRCVS
min: Czas czytania

Szczenię żółtego labradora siedzi ze swoim opiekunem, z wyciągniętym językiem i rozpromienionym wyrazem twarzy

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Pojawienie się w rodzinie szczenięcia to ekscytujący czas dla wszystkich, ale może to się również wiązać z nowymi doświadczeniami i obawami opiekunów. Na przykład, czy zauważyłeś, że szczenię ma suchą skórę lub łuszczące się plamy, które wyglądają jak łupież? Może to być zauważalne, zwłaszcza jeśli szczenię ma ciemne umaszczenie lub leżało na ciemnej pościeli, na której widać złuszczone płatki.

Objawy suchej skóry u szczeniąt

Za każdym razem, gdy do naszej rodziny dołącza nowy członek, jesteśmy bardzo wrażliwi i wyczuleni na najmniejsze nieprawidłowości. To bardzo dobra cecha, ponieważ to właśnie najbardziej spostrzegawczy opiekunowie szybko zauważają, że coś jest nie tak, co pozwala na szybsze rozpoczęcie leczenia.

Jak można sobie wyobrazić, najbardziej oczywistym objawem suchej skóry u szczeniąt jest coś, co wygląda jak łupież w sierści. Dobrze jest przyzwyczaić szczenię do delikatnego obracania go i dotykania od najmłodszych lat. Dzięki temu możesz sprawdzać stan jego skóry kilka razy w tygodniu, przejeżdżając dłońmi po jego ciele i rozdzielając sierść w różnych miejscach. Możesz też przyzwyczaić szczenię do tego, że jest dotykane i obracane podczas wycierania łap oraz sprawdzania uszu i zębów. Robienie tego w pozytywny sposób z nagrodami, od najmłodszych lat, może naprawdę zaprocentować w późniejszym życiu i będzie pomocne podczas badań weterynaryjnych.

U niektórych szczeniąt z krótką lub ciemną sierścią nagromadzenie się łupieżu może być bardzo widoczne. Jednak w przypadku ras średnio- i długowłosych lub psów o jasnym namaszczeniu konieczne jest dokładne przyjrzenie się skórze.

W niektórych miejscach płatki mogą gromadzić się bardziej niż w innych, np. na szyi lub w pobliżu nasady ogona. Może to być spowodowane tym, że szczenięciu trudniej jest dotrzeć do tych miejsc, gdy się myje.

Możesz też zauważyć, że szczenię drapie się częściej, niż się tego spodziewałeś. Dzieje się tak, ponieważ nagromadzenie suchej skóry może być dość irytujące i powodować swędzenie.

Przyczyny suchej skóry u szczeniąt i jak im zaradzić

Istnieją dwie główne przyczyny suchej skóry u szczeniąt:

  1. To normalne u szczeniąt. Szczenięta mają zwykle nieco bardziej suchą skórę niż dorosłe psy, ponieważ gruczoły łojowe w ich skórze wciąż się rozwijają. Są to gruczoły, które wydzielają na skórę i sierść naturalne oleje, zapewniając im nawilżenie i zdrowie. Jeśli szczenię nie drapie się przez cały czas i nie ma żadnych innych objawów, możesz spróbować je delikatnie czesać kilka razy w tygodniu. Pomoże to usunąć martwy naskórek, a także pobudzi gruczoły produkujące oleje.

  2. Pasożyty. Szczenięta mogą zarazić się pasożytami, takimi jak roztocza, wszy lub pchły, od matki lub w otoczeniu. Niektóre pasożyty powodują intensywne swędzenie, a spowodowane nim drapanie prowadzi do łuszczenia się skóry. Niektóre pasożyty, o nazwie Cheyletiella, wyglądają jak łupież. W tym przypadku, jeśli przyjrzysz się uważnie, zobaczysz, jak się poruszają, dlatego też nazywa się je „chodzącym łupieżem”! Ważne jest, by pamiętać, że jeśli któryś członek rodziny odczuwa swędzenie skóry w tym samym czasie co szczenię, istnieje realne prawdopodobieństwo, że Cheyletiella przeszła ze szczenięcia na człowieka lub odwrotnie. Dlatego też w Twoim interesie jest, by skonsultować się z lekarzem rodzinnym oraz lekarzem weterynarii.

Szukanie pomocy

Twoje szczenię będzie prawdopodobnie regularnie chodziło do lekarza weterynarii na ważenie, szczepienia itp. Jeśli nie jesteś zbyt zaniepokojony, po prostu zadzwoń i poproś o sprawdzenie skóry podczas kolejnej wizyty. Jeśli szczenię wydaje się rozdrażnione, często się drapie lub ma łysiejące plamy lub strupy, zdecydowanie konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii.

Zapytaj też lekarza weterynarii, czym na początku karmić szczenię. Optymalna dieta jest bardzo ważna w okresie wzrostu, a potrzeby szczeniąt różnią się w zależności od ich rozmiaru. Dorastanie to ciężka praca i jeśli Twój pupil będzie otrzymywał za mało pożywienia, w pierwszej kolejności odbije się to na jego skórze i sierści. Podawanie szczenięciu wysokiej jakości, pełnoporcjowej i zbilansowanej karmy dla szczeniąt od samego początku zapewni Tobie i Twojemu szczenięciu doskonały start.

Recenzji dokonał dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA