4 sposoby, by pomóc kotu utrzymać idealną wagę

Opublikowany przez
min Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Martwisz się, że Twój kot jest otyły lub nieco powyżej średniej wagi? Nadwaga może powodować dodatkowe obciążenie i szybsze zużycie stawów kota oraz zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia niektórych chorób, takich jak cukrzyca. Lekarz weterynarii będzie w stanie określić, jaka jest prawidłowa waga kota i doradzić najskuteczniejszy i najzdrowszy sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów.

Oto kilka wskazówek, jak upewnić się, że kot osiągnie idealną wagę i utrzyma ją przez całe życie.

  1. Śledzenie utraty masy ciała kota.
    Utrata wagi może przyczynić się do poprawy stanu zdrowia kota, ale tylko wtedy, gdy odbywa się w zdrowy, kontrolowany sposób. Aby upewnić się, że kot traci na wadze w zdrowym tempie, należy regularnie go ważyć i sprawdzać wskaźnik kondycji ciała BCS. Lekarz weterynarii lub pielęgniarz/pielęgniarka wyjaśnią Ci na czym to polega i podadzą Ci wskaźnik kondycji ciała Twojego kota. Na początku najlepiej jest powtarzać badanie co dwa tygodnie, a następnie co miesiąc. Większość gabinetów weterynaryjnych posiada wagę, z której można bezpłatnie skorzystać, ale jeśli Twój kot lubi, gdy się go podnosi, możesz użyć własnej wagi łazienkowej. By dowiedzieć się, ile waży, zważ się razem z nim, a następnie odejmij od wyniku swoją wagę.

  2. Zapewnienie zdrowej aktywności fizycznej.
    Podając kotu pełnoporcjową i zbilansowaną karmę odchudzającą, masz pewność, że zdrowo się odżywia. Program kontroli wagi kota nie jest jednak kompletny bez uwzględnienia odpowiedniej ilości aktywności fizycznej. Upewnij się, że Twój kot ma zapewnioną aktywność fizyczną, której potrzebuje, by być zdrowym. Zabawa z kotem wzmocni waszą więź i zapewni mu stymulujące ćwiczenia.

  3. Częste wizyty u lekarza weterynarii
    Częste wizyty u lekarza weterynarii pozwalają upewnić się, że program kontroli wagi kota przebiega pomyślnie. Lekarz weterynarii wie, jaka jest idealna waga kota, jak szybko powinien tracić na wadze i jaka karma jest najlepsza na każdym etapie planu kontroli wagi. Może on również doradzić Ci, w jaki sposób najlepiej dozować pokarm w ciągu dnia tak, żeby kot czuł się dłużej najedzony.

  4. Utrzymanie idealniej wagi przez całe życie.
    Plan zarządzania wagą kota nie powinien być tymczasowy. Gdy kot osiągnie idealną wagę, zapytaj lekarza weterynarii, czy powinien on nadal spożywać tę samą karmę, tylko może w większej ilości, czy też powinien zmienić dietę. Pamiętaj też, by kontynuować ćwiczenia i ważyć kota średnio raz w miesiącu na wypadek gdyby jego waga znów zaczęła się zmieniać.

Twój kot może mieć większe predyspozycje do przybierania na wadze lub powrotu do poprzedniej wagi niż inne koty. To jak szybko kot przybiera na wadze i jaką dietę należy stosować, by kontrolować ten proces, zależy m.in. od rasy, wieku, spożywanej karmy i stanu zdrowia. Jeśli uważasz, że Twój kot może potrzebować wprowadzenia programu kontroli wagi, poproś o poradę lekarza weterynarii.

Recenzji dokonali dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA i dr Emma Milne BVSc FRCVS

Powiązane artykuły

Powiązane produkty