Dlaczego ćwiczenia są ważne dla utrzymania zdrowia kota

Opublikowany przez
min Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Zdjęcie kota
Otyłość i problemy z nadwagą są coraz częstszym problemem zarówno wśród ludzi, jak i zwierząt. Uważa się, że około 40% kotów w Europie cierpi na nadwagę lub otyłość. Wiadomo też, że kocięta z nadwagą mają tendencję do jej utrzymywania w dorosłym życiu i trudniej jest im schudnąć, dlatego też dbanie o szczupłą sylwetkę, aktywność fizyczną i zdrowie kociaka będzie miało pozytywny wpływ na całe jego życie.

Jedną z najlepszych i najprostszych metod zapobiegania dolegliwościom związanym z nadwagą u kota są ćwiczenia. Wprowadzenie zróżnicowanych aktywności fizycznych zapewni im nie tylko dłuższe, ale i szczęśliwsze życie.

Kocięta wychodzące na zewnątrz

Możesz pozwolić kociakowi wyjść na zewnątrz kilka tygodni po otrzymaniu ostatniego zestawu szczepień. Jeśli się na to zdecydujesz, nie będziesz się musiał martwić o to, czy ma on wystarczająco dużo ruchu. Kocię zacznie instynktownie wędrować, polować, wspinać się i odkrywać świat we własnym tempie, zapewniając sobie tym samym naturalny trening.

Świat zewnętrzny jest przytłaczającym miejscem dla małego kociaka, dlatego też na początku zawsze należy go nadzorować. Młodsze kocięta odkrywają świat zewnętrzny z większą dozą niepewności i pozostają w niewielkiej odległości od domu. Na początku możesz usiąść w drzwiach i obserwować jego zachowanie. Nie naciskaj, pozwól mu wykorzystać wrodzoną ciekawość, dzięki czemu wkrótce nabierze większej pewności siebie. 

Zanim wypuścisz kocię na zewnątrz, rozejrzyj się po ogrodzie w poszukiwaniu potencjalnych zagrożeń. Kocięta mogą się wślizgnąć do bardzo małych szczelin. W dłuższej perspektywie drzwiczki dla kota zapewniają mu wolność, którą uwielbia. Możesz zamontować drzwiczki, które odczytują mikroczip, by powstrzymać przed wejściem niechcianych oszustów!

Koty domowe

Koty uwielbiają wolność wędrówki i odkrywania świata. Koty żyjące wyłącznie w domu, zwłaszcza z innymi kotami, mogą być sfrustrowane, zestresowane i wykazywać problemy behawioralne. Zastanów się dobrze nad zamknięciem kociaka w domu i zapytaj lekarza weterynarii o potencjalne problemy.

Jeśli zdecydujesz się na trzymanie kota w domu, będziesz musiał włożyć dużo więcej wysiłku w to, by mógł on dać ujście swoim wrodzonym drapieżnym instynktom, takim jak polowanie, wspinanie się i drapanie, a także zapewnić mu wystarczająco dużo stymulacji. Kocię potrzebuje też ćwiczeń, by utrzymać kondycję i dobry stan zdrowia. Na szczęście obie te potrzeby mogą być zaspokojone poprzez zabawę. Wszystkie koty uwielbiają zabawę, ale u kotów domowych jest to konieczność.

Najlepsze gry i zabawki to takie, które zachęcają kota do tropienia, skakania, gonienia i uderzania w nie łapami w bezpieczny sposób. Koty uwielbiają zabawki, które się ruszają, więc wszystkie zabawki na sznurku będą prawdopodobnie dużym hitem. Możesz też kupić mechaniczne zabawki, na które kot będzie mógł polować. 

Wspinanie się i ukrywanie sprawią Twojemu kociakowi wiele radości, a Ty możesz go do tego zachęcić, kupując mu centrum aktywności lub zapewniając mu inne bezpieczne miejsca do wspinaczki. Nie zapomnij też o drapaku. Drapanie jest podstawowym zachowaniem kotów, dzięki któremu pielęgnują pazury i oznaczają swoje terytorium. Korzystanie z drapaka wzmocni mięśnie ramion i pleców kociaka i potencjalnie uratuje też Twoje meble!

Pamiętaj też, że koty są bystre, przez co szybko się nudzą. Dobrym pomysłem jest wymienianie zabawek, które dajesz do dyspozycji kociakowi, żeby zapewnić mu różnorodną rozrywkę.

Poza stymulującymi zabawkami, kotu należy zapewnić co najmniej 20 minut interaktywnej zabawy każdego dnia. Wzmocni to jego mięśnie i uelastyczni stawy. Jest to też doskonały sposób na zacieśnienie więzi. Koty i kocięta chcą się bawić każdorazowo zwykle przez ok. pięć minut, więc nie bądź zaskoczony lub zmartwiony, jeśli szybko się znudzą. Krótsze, ale częstsze zabawy są lepsze niż jedna długa.

Otyłe koty

Kolejnym kluczowym czynnikiem dla utrzymania dobrej kondycji i zdrowia kociaka jest dbanie o to, żeby nie miał on nadwagi. Zwierzęta w Europie są coraz bardziej otyłe, a niektórzy eksperci twierdzą, że koty domowe ważą więcej niż powinny. Szczególnie podatne na wzrost masy ciała są wykastrowane koty. Aby Twój kociak nie wpisał się w te przygnębiające statystyki, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad.

  1. Przede wszystkim, zapewnij swojemu kociakowi kompletną, zbilansowaną dietę. Zbilansowane składniki odżywcze są absolutnie niezbędne dla zdrowego wzrostu kota. Ważne jest też podawanie karmy dla kociąt, a nie dorosłych kotów. W ciągu pierwszych 12 miesięcy życia ciała kociąt przechodzą ogromne zmiany spowodowane wzrostem i dojrzewaniem. Konieczne jest zapewnienie im dostosowanej diety wspierającej wzrost, żeby by w dorosłym życiu cieszyły się doskonałym zdrowiem. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości skonsultuj się z lekarzem weterynarii.
  2. Nie dawaj kociakowi smakołyków dla ludzi. Jeśli chcesz dawać kociakowi smakołyki, sięgnij po przysmaki dla zwierząt i uwzględnij je w jego dziennym zapotrzebowaniu kalorycznym.
  3. Zapewnij kotu dużą dawkę ćwiczeń. Wspiera to zdrowy rozwój mięśni, stawów i kości kociaka, ale też pozwala mu odkrywać i poznawać środowisko oraz ludzi i zwierzęta, z którymi dzieli dom.
  4. Regularnie kontroluj wagę swojego kociaka. Lekarz weterynarii może dać Ci wykres, na którym będziesz mógł nanosić wyniki, by upewnić się, że kociak rośnie w zdrowym tempie i nie jest zbyt otyły. Młode zwierzęta, cierpiące na otyłość mają do niej większą tendencję w dorosłym życiu, dlatego też dbanie o kondycję jest kluczowe od samego początku.
  5. Przyzwyczajenie kociaka do comiesięcznej kontroli wagi w klinice weterynaryjnej lub w domu jest przydatne. Zmianę masy ciała często łatwo jest przeoczyć, a może to pozwolić na wczesne wykrycie problemów zdrowotnych, tak więc regularna kontrola wagi jest świetnym nawykiem (również u ludzi!).

Wpływ kociaka na Twoje zdrowie

Skoro mowa o zdrowiu i kondycji, czy wiesz, że posiadanie kociaka ma pozytywny wpływ na Twoje zdrowie i samopoczucie? Badania wykazują na przykład, że głaskanie zwierzęcia może obniżyć ciśnienie krwi. Oczywiście może to nie być dla Ciebie żadne zaskoczenie. W końcu nie potrzebujesz naukowców, żeby stwierdzić, ile szczęścia daje Ci kocię.

Recenzji dokonali dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA i dr Emma Milne BVSc FRCVS

Powiązane artykuły

Powiązane produkty