Jak zapewnić psu radosne Święta bez przybrania na wadze?

Opublikowany przez
min Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Opiekunowie psów uwielbiają je rozpieszczać. Sami lubimy smakołyki i smaczne jedzenie, więc oczywiście chcemy się nimi dzielić z naszymi pupilami. Ich radość z czegoś, co im daliśmy, sprawia nam niezwykłą przyjemność. Problem w tym, że coś, co nam wydaje się małą przekąską, jest równowartością podwójnego cheeseburgera dla psa! 

Niestety, coraz więcej psów cierpi na otyłość. Szacuje się się, że ok. 40% psów w Europie ma nadwagę lub jest otyłych. Pokarm ludzki może też być często niebezpieczny dla psów, szczególnie w okresie świątecznym, kiedy smakołyki znajdują się na każdym kroku. Oto kilka wskazówek na Boże Narodzenie:

Bądź odpowiedzialnym opiekunem

Być może najważniejszym środkiem zapobiegawczym jest Twoja miłość i troskliwa uwaga! Oznacza to, że trzeba być czujnym i zwracać uwagę też na to, czym dzieci karmią psa. Trzeba im przypomnieć, że oprócz tego, że psy nie potrzebują dodatkowych kalorii, czekolada, rodzynki, cebula i inne ludzkie pokarmy są dla nich niebezpieczne.

Kto nadzoruje samego strażnika? Upewnij się, że w kwestii karmienia swojego pupila stosujesz się do tych samych zasad co pozostali opiekunowie oraz goście, i że nie dostaje on podwójnej porcji smakołyków. Miej oko na wszystkich domowników, którzy mogą chcieć dokarmić zwierzę, żeby móc temu zapobiec.

Zapewnij czworonogowi ruch

Jedną z niezwykle skutecznych wskazówek jest po prostu bycie aktywnym. Imprezy biurowe, spotkania rodzinne, przedstawienia szkolne i zimna pogoda o tej porze roku mogą sprawić, że będziesz miał ochotę skracać spacery lub unikać błotnistych obszarów poza wyznaczonymi ścieżkami. Oprzyj się tej pokusie!
Aktywność fizyczna i regularne trzymanie się dobrych nawyków pomogą wam obojgu spalić kilka nadprogramowych kalorii. Deszcz pozwoli Twojemu ciekawskiemu przyjacielowi odkryć nowe zapachy, a zabłocone łapy można łatwo umyć. W końcu to może dzięki temu uda Ci się spełnić noworoczne postanowienie i zrzucić zimowe kilogramy!

Liczenie kalorii

Nie bój się, liczenie kalorii jest dosyć proste! Jeśli podawana karma odpowiada dziennemu zapotrzebowaniu kalorycznemu Twojego futrzastego przyjaciela, dodatkowe przysmaki, przekąski i smakołyki sprawią, że otrzyma ich za dużo!

Przekąski nigdy nie powinny przekraczać 10% dziennego zapotrzebowania kalorycznego psa, więc staraj się je ograniczać do minimum. Odmierz dzienną porcję karmy odpowiednią do wielkości, wieku i stylu życia zgodnie z instrukcjami na opakowaniu (w przypadku konieczności utraty wagi trzymaj się dolnej granicy przedziału), ale staraj się nie podawać wszystkiego na raz. Zamiast tego rozdziel karmę na cztery porcje: śniadanie, obiad i kolację, a resztę podawaj osobno jako smakołyki. Dzięki temu, Twój pupil będzie zachwycony przez cały dzień!

Dawaj psu miłość, nie kalorie! Kiedy pies żebrze o kawałek Twojej świątecznej przekąski, poświęć mu więcej uwagi, okaż czułość lub pobaw się z nim. Podrapanie za uszami będzie dla niego zrozumiałą oznaką miłości, co jest zdecydowanie lepsze od szybkiej przekąski.

Recenzji dokonali dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA i dr Emma Milne BVSc FRCVS

Powiązane artykuły

  • Rasy małych psów: co należy o nich wiedzieć

    Zastanawiasz się nad nabyciem małego psa? Poznaj zalety i wady małych ras psów, takie jak wymagania dotyczące jedzenia i przestrzeni życiowej, aby zdecydować, czy są one odpowiednie dla Ciebie.
  • Dlaczego psy jedzą trawę?

    Dlaczego pies je trawę i wymiotuje? Czy pies może jeść trawę? Dowiedz się, o czym może świadczyć jedzenie trawy przez pupila i czy jest to powód do zmartwień?
  • Postępowanie ze szczeniakiem w okresie dojrzewania

    Dogs running Dojrzewanie psa, czyli jak długo pies jest szczeniakiem? Przeczytaj o prawidłowym rozwoju swojego psa, kiedy pies dojrzewa płciowo, jakie zmiany się z tym wiążą.
  • Co chce Ci powiedzieć - mowa ciała Twojego psa

    Język psów to mowa ciała i dźwięki. Dowiedz się, jak czytać sygnały wysyłane przez różne części ciała psa, uszy, ogon. Co oznacza gdy Twój pies dyszy lub skomle?

Powiązane produkty