Jak karmić kota z wrażliwym żołądkiem?

Opublikowany przez Dr. Emma Milne BVSc FRCVS
min: Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Czy Twój kot często choruje albo zdarza mu się stronić od jedzenia? A może Twoją uwagę czasami zwraca cieknąca kupa lub złe samopoczucie po jedzeniu? Mogą to być oznaki, że Twój kot ma wrażliwy żołądek. Ale co to dokładnie oznacza i co możesz zrobić, aby mu pomóc?

Czym jest wrażliwy żołądek?

Termin „wrażliwy żołądek” odnosi się do pupila, który często cierpi na zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Mogą to być wymioty, refluks, biegunka, zapalenie jelita grubego, a u kotów nadmierne połykanie kul włosowych. Istnieje wiele różnych przyczyn wrażliwego żołądka, więc to, jakiej karmy użyjesz, aby sobie z nim poradzić, będzie w dużej mierze zależeć od podłoża.

Odczytywanie symptomów

Koty, podobnie jak ludzie, miewają od czasu do czasu problemy żołądkowe. Może Twój kot złapał mysz, która mu zaszkodziła. Jeśli jednak zauważysz, że Twój kot ma zaburzenia żołądkowo-jelitowe co kilka dni lub nawet co kilka tygodni, warto udać się do lekarza weterynarii i zbadać, czy nie jest to problem medyczny. Jeśli Twój kot dużo wychodzi, możesz nie zauważyć jawnych oznak, dlatego staraj się ważyć kota co miesiąc, albo na wadze w domu, albo w gabinecie weterynaryjnym. Zauważenie utraty wagi jest bardzo ważne dla wczesnego wykrycia choroby u kotów. Ten nawyk pomoże Ci kontrolować masę ciała kota i spostrzec, jeśli zacznie on przybierać na wadze, co może być równie złe.

Co może powodować wrażliwy żołądek u kota?

Najczęstsze przyczyny wrażliwego żołądka u kotów to:

  • Alergie i nietolerancje pokarmowe.
  • Stres. Ma to szczególne znaczenie w przypadku kotów, zwłaszcza tych żyjących z innymi kotami lub trzymanych wyłącznie w domu. Stres może być ważnym czynnikiem w zespole jelita drażliwego (IBS) u psów i kotów, a także u ludzi. Obecnie nie ma jeszcze na ten temat pełnych informacji, ale badania trwają.
  • Pasożyty.
  • Zakażenia.

Podczas konsultacji z lekarzem weterynarii możesz przedstawić próbki kału, a nawet filmy przedstawiające objawy choroby kota. Dodatkowe informacje mogą być bardzo pomocne. Lekarz weterynarii może chcieć wykonać różne badania, w tym badania krwi, analizę stolca, USG lub prześwietlenie. W niektórych przypadkach wymagana może być biopsja.

Karmienie kota z wrażliwym żołądkiem

Jeśli lekarz weterynarii znajdzie konkretną przyczynę, taką jak pasożyty, zastosuje odpowiednie leczenie. W przypadku braku widocznej przyczyny, konieczna może być zmiana karmy. Wiele kotów z „wrażliwym żołądkiem” może mieć tak zwaną enteropatię reagującą na pokarm (FRE). Są to przypadki, które, jak sama nazwa wskazuje, poprawiają się, gdy kot otrzymuje karmę wspierającą zdrowie układu trawiennego. Być może Twój kot spożywa karmę gorszej jakości, której nie może dobrze strawić, lub taką, która zawiera zbyt dużo tłuszczu, aby organizm mógł ją tolerować. Pokarmy wspierające zdrowie jelit zawierają wysokiej jakości, lekkostrawne składniki. Zawierają kwasy tłuszczowe omega-3, które zwalczają stany zapalne, a także doskonałe źródło prebiotycznych włókien, które odżywiają „dobre” bakterie utrzymujące mikrobiom jelitowy i układ odpornościowy w zdrowiu.


Jeśli Twój kot nie poczuje się lepiej po zmianie karmy, lekarz weterynarii może zastosować antybiotyki lub sterydy, bądź zasugerować dietę eliminacyjną. Karmy te są przeznaczone dla kotów, u których podejrzewa się alergię lub nietolerancję pokarmową. „Niekorzystne reakcje pokarmowe” (termin obejmujący zarówno alergie, jak i nietolerancje) są zwykle wywoływane przez określony składnik żywności, taki jak białko mięsa. Lekarz weterynarii może podać Ci karmę zawierającą hydrolizowane białka, które są rozbijane do rozmiaru zbyt małego, aby organizm mógł je rozpoznać jako alergen. Lekarz weterynarii może również zasugerować karmę zawierającą składniki, których Twój kot nigdy wcześniej nie jadł. W przypadku prób eliminacyjnych ważne jest, aby podawać wyłącznie karmę przepisaną przez lekarza weterynarii, eliminując smakołyki lub resztki ze stołu. Zazwyczaj okres próbny trwa od 2 do 4 tygodni, ale lekarz weterynarii wszystko Ci wyjaśni. Jeśli stwierdzi nietolerancję, konieczne może okazać się długofalowe wdrożenie specjalnej karmy.


Lekarz weterynarz może zalecić mokrą karmę dla Twojego kota lub mieszankę mokrej i suchej. Rozstrój żołądka szybko prowadzi do odwodnienia kota, a mokra karma jest świetnym sposobem na zwiększenie spożycia wody. Ponadto wiele kotów naprawdę uwielbia mokrą karmę w swojej diecie, więc może to być dobry sposób na przywrócenie prawidłowego odżywiania Twojego kota. Postępuj zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii i dowiedz się, jak przestawić kota ze starej karmy na nową.


Recenzji dokonał dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA