Krew w stolcu kota: Czy należy się martwić?
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Widok krwi w kociej kupie zawsze jest niepokojący. Przecież krew powinna znajdować się wewnątrz ciała! Jednak krew w kocim stolcu może pojawić się z wielu różnych przyczyn: niektóre nie są powodem do niepokoju, a inne mogą być bardzo poważne. Zatem jak rozpoznać, który jest który i kiedy należy zabrać kota do lekarza weterynarii? Przyjrzyjmy się niektórym z najczęstszych przyczyn krwawego stolca u kotów, a także oznakom poważniejszych problemów.
Przyczyny krwi w kociej kupie
Jeśli chodzi o krew w stolcu, czasami nie jest to tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Świeża krew jest łatwa do zauważenia, ale krwawienie zlokalizowane wyżej w jelitach ma znacznie ciemniejszy kolor. Dzieje się tak, ponieważ krew została częściowo strawiona, zmieniając kolor. Dodajmy do tego fakt, że wiele kotów załatwia się na zewnątrz – co jest wygodne dla ich opiekunów – a nie w kuwecie. W tym przypadku niezwykle trudno jest stwierdzić, czy mają zaburzenia trawienia, chyba że wyraźnie zachorują.
Zasadniczo wszystko, co powoduje stan zapalny lub uszkodzenie wrażliwej wyściółki jelit, może powodować krwawienie. Najczęstsze przyczyny krwi w kocim stolcu to:
Pasożyty. Dbanie o to, by kot otrzymywał leki odrobaczające, jest dobrym pomysłem. Koty, które dużo polują i zjadają swoje ofiary, mogą wymagać bardziej regularnego leczenia. Nawet koty, które nie polują, mogą zarazić się robakami.
Biegunka. W wielu przypadkach biegunka ustępuje w ciągu dnia lub dwóch. Jeśli jednak utrzymuje się, może pojawić się krwawienie.
Zapalenie jelita grubego. Jest to zapalenie jelita grubego, przy którym często występuje jasnoczerwona świeża krew i śluz.
Przewlekłe enteropatie. Obejmują one szereg schorzeń, takich jak enteropatia reagująca na pokarm (FRE), enteropatia reagująca na antybiotyki (AFR) i enteropatia reagująca na sterydy (SRE).
Niepożądane reakcje pokarmowe. Obejmują alergie i nietolerancje pokarmowe.
Nowotwory lub polipy w jelitach.
Trutki. Niektóre środki trujące, takie jak trutki na gryzonie, powodują krwawienie w całym organizmie, w tym w jelitach.
Infekcje wirusowe i bakteryjne.
Stres. Życie wśród innych kotów, a nawet w pobliżu kotów sąsiadów, może powodować stres u kotów. Koty są subtelnymi stworzeniami i potrafią to dobrze ukryć.
Kiedy należy się martwić
Znasz swojego kota lepiej niż ktokolwiek inny, ale im dokładniej ustalisz, co jest u niego normalnym zachowaniem, tym wcześniej zauważysz zmiany. Najlepsi opiekunowie są najbardziej spostrzegawczy.
Oczywiście, jeśli kot korzysta z kuwety, powinno być łatwo zauważyć zmiany w jego kupie lub zauważyć, czy się napina lub miauczy. Jeśli kot wychodzi na zewnątrz, spróbuj zorientować się, jaka jest jego normalna rutyna; jak często wychodzi? Czy dzieje się to zawsze po jedzeniu? Czy je i pije normalnie?
Wiele dolegliwości trawiennych ustępuje samoistnie, a nawet może pozostać niezauważonych, ale są sytuacje, w których zdecydowanie należy zasięgnąć porady lekarza weterynarii.
Czy Twój kot wydaje się niewyraźny? Jeśli Twój kot przestał jeść lub je mniej, stracił na wadze, jest ospały lub pije więcej niż zwykle, zawsze powinieneś/powinnaś udać się do lekarza. Często są to wczesne oznaki wielu różnych problemów, w tym poważnych zaburzeń trawiennych.
Jeśli zauważysz ciężką, wodnistą biegunkę, z krwią lub bez, zwłaszcza połączoną z wymiotami, powinieneś/powinnaś zwrócić się o pomoc. Utrata płynów spowodowana wymiotami i biegunką może szybko spowodować odwodnienie i utratę ważnych minerałów.
Twój kot usilnie próbuje skorzystać z toalety. Może to być oznaką zaparcia, zapalenia jelita grubego lub ciała obcego w jelitach, ale może to być również oznaką zablokowanego pęcherza moczowego, co jest zagrożeniem medycznym. Jeśli zauważysz, że Twój kot usilnie próbuje skorzystać z toalety, jak najszybciej udaj się do lekarza weterynarii.
Długi czas trwania. Nawet jeśli kot wydaje się pogodny i chętnie je, jeśli jakakolwiek forma zaburzeń trawiennych trwa dłużej niż 48 godzin, najlepiej udać się na wizytę kontrolną.
Udając się w tej sytuacji do lekarza weterynarii, postaraj się pobrać próbkę kału. Lekarz będzie chciał zbadać ją pod kątem pasożytów, infekcji i krwi. Może również chcieć wykonać badania krwi i ewentualnie prześwietlenie lub badanie ultrasonograficzne;
Często po kilku dniach podawania lekkostrawnej karmy (a czasem leków) wszystko wraca na właściwe tory. Jednak im szybciej dojdziesz do sedna sprawy, tym lepiej. Pamiętaj, jesteśmy po to, by pomagać Tobie i Twoim zwierzętom. Nigdy nie martw się, że przesadzasz, ponieważ zawsze wolimy zachować ostrożność niż później żałować.
Recenzji dokonał dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA