Sezonowość opieki zdrowotnej  

Published by
Czas czytania

Zadbaj aby Twój kociak był cały i zdrów przez okrągły rok 

Zmieniające się pory roku to dla twojego zwierzaka źródło nowych przygód, ale także pewnych zagrożeń. Postępuj zgodnie z poniższymi zaleceniami, a będzie on mógł cieszyć się najprzyjemniejszymi chwilami w roku razem z Tobą.

Spraw, by Boże Narodzenie było radosne dla wszystkich

Postępując zgodnie z tymi wskazówkami sprawisz, że Twój kociak przeżyje Boże Narodzenie cały i zdrowy.

 • Choinka będzie dla Twojego kociaka bardzo interesująca. Zadbaj, by drzewko było stabilnie przytwierdzone, tak by zwierzak nie mógł go przewrócić.
 • Bombki i inne ozdoby mogą stanowić poważne zagrożenie. Postaraj się więc używać nietłukących się i niezbyt małych dekoracji.
 • Ponieważ ozdoby z czekolady stanowią zbyt dużą pokusę dla Twojego kociaka, nie wieszaj ich na choince. Pamiętaj że czekolada jest dla niego bardzo szkodliwa.
 • Ostrokrzew, jemioła i cis są trujące.
 • Zarówno świąteczne petardy, tuby z confetti, jak i butelki z szampanem głosno eksplodują, co może wystraszyć Twojego kociaka.

Zadbaj, aby latem kotu było chłodno

Zauważyłeś kiedyś, jak bardzo Twój kociak kocha ciepło? Że zawsze zdaje się znajdować najbardziej słoneczne i najcieplejsze miejsce, by się tam zdrzemnąć? Aby zadbać o jego bezpieczeństwo w trakcie długiego gorącego lata, postępuj zgodnie z poniższymi radami.

 • Koty nie słyną ze swojego rozsądnego podejścia do słońca. W letni dzień, Twój kociak najprawdopodobniej pójdzie prosto do najbardziej nasłonecznionego miejsca w ogrodzie. A Ty musisz zadbać, by nie doznał udaru cieplnego. Postaraj się go zachęcić, by podczas najgorętszej pory dnia przeniósł się w cień.
 • Szklarnia może być naprawdę niebezpieczna dla Twojego kotka. Jeśli pójdzie tam zwabiony ciepłem i zatrzasną się za nim drzwi, może zostać uwięziony w środku.
 • Nie tylko ludzie doznają poparzeń słonecznych. Jeśli Twój kociak jest biały lub ma jasne uszy albo nos, być może będzie mu potrzebny krem z filtrem. Poproś lekarza weterynarii o poradę.

Nie każdy kocha fajerwerki

Może Ci się wydawać, że fajerwerki są świetne... Za to Twój kotek pewnie ich nienawidzi. Oto wskazówki, które pomogą sprawić, że Twoje świętowanie będzie bezpieczne i znośne dla kociaka. 

 • Nawet jeżeli normalnie pozwalasz Twojemu kotkowi wychodzić, podczas nocy fajerwerków zdecydowanie powinieneś zatrzymać go w domu.
 • Hałas fajerwerków może być przerażający dla Twojego kociaka. Trzymaj go tak daleko od odgłosu fajerwerków jak to tylko możliwe. Dobrym pomysłem na odwrócenie uwagi jest także pozostawienie włączonego telewizora lub radia.
 • Zasłoń zasłony. Twój kotek nie chce oglądać fajerwerków.

Ostrożnie z liliami

Lilie są śmiertelnie niebezpieczne dla kotów. Wszystkie części tych roślin stanowią dla nich truciznę. Tak naprawdę kot nie musi nawet zjeść lilii by się zatruć. Zagrożenie istnieje nawet wtedy, gdy tylko otrze się o nią, a następnie zliże pyłek czyszcząc swoje futro. Twój kot może oślepnąć, wymiotować, doznać niewydolności nerek, paraliżu, a nawet umrzeć. Jeśli podejrzewasz, że Twój zwierzak się zatruł, zabierz go prosto do lekarza weterynarii.

Tak naprawdę należy unikać obecności lilii w domu. Jeśli jednak używasz ich do tworzenia kompozycji kwiatowych, trzymaj je poza zasiegiem kociaka. Pamiętaj, by dokładnie uprzątnąć pozostawiony pyłek i usunięte liście. Umyj też dokładnie ręce, zanim weźmiesz na nie kociaka. Dalsze informacje i porady znajdziesz na stronie internetowej RSPCA www.rspca.org.uk .

Narodowy miesiąc uśmiechu zwierzaka 

Wrzesień jest Miesiącem Uśmiechu Pupila. Ustanowiono go, by promować w Wielkiej Brytanii stomatologię weterynaryjną. Zdrowe zęby są dla Twojego kociaka równie ważne jak dla Ciebie. Możesz za darmo skontrolować stan jego uzębienia w lecznicach biorących udział w tym programie. Spójrz na www.petsmile.org stronie uzyskać więcej informacji. 

Artykuły powiązane

 • Jak wybrać kotu lekarza weterynarii?

  Zaraz po Tobie i Twojej rodzinie, lekarz weterynarii jest dla kota najważniejszą osobą. W końcu odpowiada za zdrowie zwierzęcia przez całe jego życie. Jak więc wybrać weterynarza, który zapewni mu najlepszą możliwą opiekę?
 • Przeprowadzka z kotem

  Jeśli może być coś bardziej stresującego od przeprowadzki, to jest to przeprowadzka z kotem.
 • Pielęgnacja kota

  154502253 Koty są bardzo czystymi zwierzętami, ale nawet najbardziej skrupulatny osobnik skorzysta na drobnej pomocy w pielęgnacji.
 • Alergicy i koty

  Być może marzysz o kocie, ale martwisz się, że Ty lub ktoś z twoich bliskich cierpi na alergię. Możliwe też, że już go masz, a alergia jest rzeczywistym problemem.

Produkty powiązane