Co robić, a czego nie, podczas uczenia kota prawidłowego zachowania
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Wprost uwielbiasz swojego kota. Naprawdę go kochasz. Lecz Twój futrzany pupil ma dość niezależny charakterek i czasami potrafi być naprawdę nieznośny. Musisz wiedzieć, jak zdyscyplinować swojego kota, ale być może nie wiesz jeszcze od czego zacząć. Skuteczne wychowanie kota może wymagać prób i błędów. Tak, jak wszyscy ludzie, zwierzęta też są różne. Podczas gdy jeden kot może pozytywnie reagować na pewien styl korygowania złego zachowania, inne mogą odrzucać takie próby i ich zachowanie może tylko się pogarszać. Poza tym są pewne sposoby wychowywania kotów, których pod żadnym pozorem nie wolno próbować stosować.
Tak naprawdę, trudno nauczyć się wychowywania kota, jeśli nigdy się tego nie robiło, lub gdy poprzednie koty same łatwo uczyły się obowiązujących zasad. Aby dobrze rozpocząć, należy najpierw poznać, co robić, a czego nie, gdy chce się nauczyć kota prawidłowego zachowania w domu. Kiedy już kocię lub starszy kot zrozumie, jakie zachowanie jest odpowiednie, potrzeba korygowania złego zachowania będzie coraz mniejsza. Bo koty są przecież bardzo inteligentne.
Czego nie robić podczas nauki kota
Nie porównuj swojego kota do swojego psa: Jeśli już szkoliłeś psa, może Ci się wydawać, że nauczenie kota prawidłowego zachowania może być podobne do uczenia psa. Zapomnij o tym. Koty i psy to zupełnie inne zwierzęta i nie uczą się w ten sam sposób. Pies może chętnie uczestniczyć w szkoleniu, zwracając uwagę na Twoje komendy, ale kot nigdy nie będzie słuchać Twoich poleceń, by siedział lub leżał. Wiedza o tym, że musisz mieć zupełnie inne podejście do kota, to pierwszy krok do sukcesu dla obu z was.
Nie karz kota fizycznie: Szkolenie zwierzęcia może być bardzo frustrujące, kiedy uczycie się oboje, ale oczywistym jest, że nie wolno Ci nigdy robić kotu krzywdy, gdy uczysz go dobrego zachowania. Koty i tak już nie znoszą ludzkich sposobów karania, a fizyczne zdominowanie kota całkowicie zniszczy więź między wami. Nigdy nie przytrzymuj kota, nie potrząsaj nim ani go nie bij. Robienie fizycznej krzywdy kotu może tak naprawdę pogorszyć sytuację i może spowodować jego ataki agresji lub wycofanie się. Co więcej, kotom trudno skojarzyć karę fizyczną ze złym zachowaniem, dlatego tak naprawdę nie nauczysz go tego, by przestał to robić. Jeśli nauka zwierzęcia stanie się dla Ciebie zbyt trudna, wezwij posiłki w postaci członków rodziny lub nawet profesjonalisty. To nie porażka - lecz tylko skorzystanie z pomocy!
Nie krzycz, by wzmocnić swoje argumenty: Przecież i tak nie mówisz tym samym językiem, co kot, dlatego niech Ci się czasem nie wydaje, że zrozumie Cię lepiej, gdy podniesiesz głos. Oczywiście kot może zrozumieć, że zmiana głośności może oznaczać, że coś się zmieniło, ale krzyczenie może po prostu przestraszyć kota lub przyciągać nadmierną uwagę do złego zachowania. Krzyczenie może spowodować, że kot będzie odczuwał stres i niepokój, co może prowadzić do jeszcze gorszego zachowania.
Nie wciskaj nosa kota w odchody, jeśli zdarzy mu się wypadek: W ten sposób niczego nie osiągniesz, a tylko go zdenerwujesz. Nie dowiesz się w ten sposób, dlaczego nie korzysta z kuwety, a kot przecież nie obieca, że to się nigdy więcej nie powtórzy. Wciśnięcie nosa kota w odchody zwróci tylko jego uwagę na miejsce nieprzyjemnego wypadku i może nawet wzmocnić u niego poczucie, że może załatwiać się, gdzie tylko zechce. W takiej sytuacji najlepiej po prostu dokładnie oczyścić miejsce wypadku i kontynuować naukę korzystania z kuwety.
Nie pozwalaj na zabawę, która nie jest w porządku: Może Ci się wydawać, że Twój słodziutki kociak nie jest świadomy, że uderza Cię łapą lub gryzie w palce podczas zabawy. Jednakże, wiesz przecież, że gryzienie i drapanie nie jest czymś, co będziesz akceptować u dorosłego kota. W przypadku każdego nowego zwierzęcia w domu, to właśnie Ty musisz na wczesnym etapie pokazać, jakich zachowań oczekujesz. Jeśli kot zacznie Cię drapać lub gryźć podczas zabawy - nawet przypadkowo - natychmiast przerwij zabawę, aby kocię zrozumiało, co wolno, a czego nie. Jest to szczególnie ważne w przypadku zabawy z dziećmi. Jeśli podczas zabaw z kotem będziesz pozwalać mu gryźć swój palec, kotu może się wydawać, że może robić to samo z dziećmi. Dzieci mogą przez to zacząć bać się kota, a przecież nie chcesz, by takie nieprzyjemne zjawisko miało miejsce.
Nie pryskaj kota wodą z butelki: Istnieje stary mit, zgodnie z którym kota można nauczyć dobrego zachowania, pryskając go wodą z butelki, ale tak naprawdę kot nie kojarzy pryskania wodą ze złym zachowaniem. Prawdopodobnie przestanie robić to, czym się w danej chwili zajmuje i ucieknie przed wodą, ale nie zrozumie, że jest karany z powodu swojego zachowania. Ten sposób karania może również spowodować, że kot będzie się chować na sam widok butelki do pryskania, a przecież tego nie chcesz.
Co robić, by nauczyć kota dobrego zachowania
Wzmacniaj dobre zachowanie: Koty nie uczą się, gdy są karane, ale chwaląc je i dając zdrowe smakołyki możesz nauczyć je rozpoznawać sytuacje, gdy robią coś dobrze. Dopilnuj, aby nagradzać kota wtedy, gdy akurat zachowuje się prawidłowo, dzięki czemu skojarzy swoje zachowanie z pozytywnym wzmocnieniem.
Natychmiast przestań, gdy kot zachowuje się źle: Uczenie kota dobrego zachowania nie zawsze wymaga aktywności. Tak naprawdę, niepoświęcanie uwagi kotu może być jednym z najskuteczniejszych sposobów pokazania, o co Ci chodzi, oraz powstrzymywania złych zachowań, jak gryzienie, drapanie i uderzanie łapami. Przekierowanie uwagi kota na coś innego to doskonały sposób na wzmocnienie dobrego zachowania i powstrzymanie złego. Na przykład, jeśli kot zacznie drapać kanapę, przekieruj jego uwagę na drapak.
Bierz pod uwagę stan zdrowia kota: Czy kot załatwia się poza kuwetą? Mimo że kociaki mogą potrzebować trochę czasu, by poznać prawidłowe miejsce wypróżniania się, starsze koty powinny już to wiedzieć. Jeśli kot zacznie nagle oddawać mocz lub kał w innych miejscach w domu, idź z nim do lekarza weterynarii. Taka zmiana zachowania może być objawem zmiany stanu zdrowia, a lekarz będzie w stanie ocenić, czy ze zdrowiem kota jest wszystko w porządku. Z pewnością nie chciałbyś karać kota za coś, nad czym nie panuje. Współpracuj z lekarzem, aby dotrzeć do pierwotnej przyczyny nieprzyjemnych wypadków w domu. Jeśli przyczyna jest związana ze zdrowiem, lekrz weterynarii może przedstawić różne sposoby na przywrócenie zdrowia kota, a jeśli przyczyna jest czysto behawioralna, może przekazać dodatkowe porady dotyczące korygowania zachowania w oparciu o swoją znajomość Twojego kota.
Zmień otoczenie: jeśli chcesz, by kot przestał drapać skórzaną kanapę lub wskakiwać na stół, możesz wprowadzić pewne zmiany w otoczeniu, by skłonić go do zaprzestania takich zachowań. Na przykład, blacha do pieczenia postawiona na krawędzi stołu spadnie z hukiem na ziemię, gdy kot w nią uderzy, wskakując na stół. Miękki i jedwabisty koc położony na skórzanej kanapie sprawi, że kot będzie się ześlizgiwać, gdy będzie próbował wejść na poduszki. Nigdy nie wprowadzaj zmian, które mogłyby zrobić kotu krzywdę. W Internecie można znaleźć wiele bezpiecznych dla kotów sposobów na zmianę jego zachowania.
Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak nauczyć kota dobrego zachowania, musisz przede wszystkim pamiętać o wspólnym spędzaniu czasu, zabawach z kotem i chwaleniu go za dobre zachowanie. Chociaż kot jest niezależną istotą, nadal pragnie być z Tobą w związku opartym na czułości.