Co zrobić, gdy szczenię ma ruję

Published by
Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Dog imageJeżeli Twój szczeniak nie został wysterylizowany, już w wieku 5-8 miesięcy może u niego wystąpić pierwsza ruja, poprzedzona tzw. cieczką.Jeżeli nie chcesz, aby Twoja suczka rodziła w przyszłości szczeniaki, nie ma żadnego powodu, aby faktycznie wchodziła w ruję i wielu właścicieli decyduje się na zabieg sterylizacji zanim jeszcze do tego dojdzie.Wynika to z faktu, że cykl płciowy, który trwa przez 21 dni, może spowodować znaczne zmiany w codziennym zachowaniu Twojej suczki. Kiedy jest ona w rui, staje się atrakcyjna dla samców i jeżeli nie będziesz się nią opiekował, może się to skończyć miotem niechcianych szczeniaków.

Objawy zbliżającej się rui u suki

Możesz zauważyć, że w okolicy jej narządów płciowych pojawiły się niewielkie ilości krwistej wydzieliny. Suczka może stale wylizywać tę okolicą, co jest jeszcze pewniejszą oznaką, że zbliża się ruja.

 

Jak sobie z tym poradzić

Na początku, jeśli nie chcesz, aby Twoja suczka stała się magnesem przyciągającym wszystkie psy z okolicy, musisz ją dobrze pilnować aż do końca rui. Jeżeli musisz ją zabrać w publiczne miejsca, musisz trzymać ją na smyczy i zachować szczególną ostrożność, aby nie miała ona bezpośredniego kontaktu z psami.Hormony płciowe mogą sprawić, że w okresie okołorujowym suczka zachowuje się zupełnie inaczej niż dotychczas.

Artykuły powiązane

 • Czy mój pies lubi być głaskany?

  Czy Twój pies naprawdę lubi być głaskany? Jesteś nowym opiekunem szczenięcia? Sprawdź, gdzie psy lubią być głaskane najbardziej, oraz dowiedz się, których części ciała należy unikać podczas głaskania.
 • Mój pies przesypia całe dnie: Czy to jest normalne?

  Martwisz się, że Twój pies przesypia całe dnie? Dowiedz się, ile godzin pies powinien spać i dlaczego takie czynniki jak wiek mają wpływ na jego nawyki związane ze snem.
 • Nauka o psie i jego zachowaniu

  Odkryj, w jaki sposób nauka o psach daje nam coraz więcej informacji na temat wewnętrznego funkcjonowania naszych najlepszych futrzanych przyjaciół.
 • Jaka rasa psa do mnie pracuje? Adopcja psa

  Zastanawiasz się nad adopcją pod swój dach psa? Dowiedz się jaka rasa do Ciebie pasuje pod kątem aktywności, warunków mieszkaniowych czy posiadanego budżetu.

Produkty powiązane