Co zrobić, gdy szczenię ma ruję

Published by
min Czas czytania

Dog imageJeżeli Twój szczeniak nie został wysterylizowany, już w wieku 5-8 miesięcy może u niego wystąpić pierwsza ruja, poprzedzona tzw. cieczką.Jeżeli nie chcesz, aby Twoja suczka rodziła w przyszłości szczeniaki, nie ma żadnego powodu, aby faktycznie wchodziła w ruję i wielu właścicieli decyduje się na zabieg sterylizacji zanim jeszcze do tego dojdzie.Wynika to z faktu, że cykl płciowy, który trwa przez 21 dni, może spowodować znaczne zmiany w codziennym zachowaniu Twojej suczki. Kiedy jest ona w rui, staje się atrakcyjna dla samców i jeżeli nie będziesz się nią opiekował, może się to skończyć miotem niechcianych szczeniaków.

Objawy zbliżającej się rui u suki

Możesz zauważyć, że w okolicy jej narządów płciowych pojawiły się niewielkie ilości krwistej wydzieliny. Suczka może stale wylizywać tę okolicą, co jest jeszcze pewniejszą oznaką, że zbliża się ruja.

 

Jak sobie z tym poradzić

Na początku, jeśli nie chcesz, aby Twoja suczka stała się magnesem przyciągającym wszystkie psy z okolicy, musisz ją dobrze pilnować aż do końca rui. Jeżeli musisz ją zabrać w publiczne miejsca, musisz trzymać ją na smyczy i zachować szczególną ostrożność, aby nie miała ona bezpośredniego kontaktu z psami.Hormony płciowe mogą sprawić, że w okresie okołorujowym suczka zachowuje się zupełnie inaczej niż dotychczas.

Artykuły powiązane

Produkty powiązane