Co zrobić, gdy szczenię ma ruję

Published by
Czas czytania

Dog imageJeżeli Twój szczeniak nie został wysterylizowany, już w wieku 5-8 miesięcy może u niego wystąpić pierwsza ruja, poprzedzona tzw. cieczką.Jeżeli nie chcesz, aby Twoja suczka rodziła w przyszłości szczeniaki, nie ma żadnego powodu, aby faktycznie wchodziła w ruję i wielu właścicieli decyduje się na zabieg sterylizacji zanim jeszcze do tego dojdzie.Wynika to z faktu, że cykl płciowy, który trwa przez 21 dni, może spowodować znaczne zmiany w codziennym zachowaniu Twojej suczki. Kiedy jest ona w rui, staje się atrakcyjna dla samców i jeżeli nie będziesz się nią opiekował, może się to skończyć miotem niechcianych szczeniaków.

Objawy zbliżającej się rui u suki

Możesz zauważyć, że w okolicy jej narządów płciowych pojawiły się niewielkie ilości krwistej wydzieliny. Suczka może stale wylizywać tę okolicą, co jest jeszcze pewniejszą oznaką, że zbliża się ruja.

 

Jak sobie z tym poradzić

Na początku, jeśli nie chcesz, aby Twoja suczka stała się magnesem przyciągającym wszystkie psy z okolicy, musisz ją dobrze pilnować aż do końca rui. Jeżeli musisz ją zabrać w publiczne miejsca, musisz trzymać ją na smyczy i zachować szczególną ostrożność, aby nie miała ona bezpośredniego kontaktu z psami.Hormony płciowe mogą sprawić, że w okresie okołorujowym suczka zachowuje się zupełnie inaczej niż dotychczas.

Artykuły powiązane

 • Dlaczego pies na mnie siada ? Pięć możliwych przyczyn

  Czy zadajesz sobie czasami pytanie „Dlaczego pies siada na mnie, skoro obok mnie jest bardzo wygodne wolne miejsce?” Czy jest to po prostu śmieszne, czy też istnieje poważny powód, dla którego pies siada lub kładzie się na Ciebie?
 • Czy psy rozumieją ludzi?

  Dog Sitting Next To Owner Using Laptop Są naszymi najbliższymi towarzyszami od tysięcy lat. Mieszkają z nami, pracują, a nawet zostały członkami naszych rodzin, ale czy rozumieją nasze słowa i emocje?
 • Pies zjada kał

  Zabrałeś psa na spacer, właśnie skończyłeś opowiadać sąsiadowi, jak grzecznie się na tym spacerze zachowywał i nagle widzisz, jak Twój pies zjada kał innego psa.
 • Kiedy gryzienie staje się destrukcyjne

  Psy używają swojego pyska w taki sam sposób, w jaki my korzystamy z naszych rąk - jako narzędzia do eksploracji.

Produkty powiązane