Dlaczego mój pies tak szybko je?

Opublikowany przez
min: Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Kiedy ludzie siadają do posiłku, zazwyczaj poświęcają czas na delektowanie się jedzeniem. Twój pies ma jednak zupełnie inne podejście – pożera swoją karmę w kilka sekund. Czytaj dalej, żeby dowiedzieć się, jakie problemy mogą pojawić się, gdy pies je zbyt szybko i co możesz zrobić, żeby go spowolnić.

Dlaczego mój pies tak szybko je?

Border collie leży liżąc wnętrze zielonej miski.
Możliwe, że Twój pies po prostu lubi swoje jedzenie, jednak istnieje kilka bardziej prawdopodobnych powodów, dla których Twój pies tak szybko je:

 • Rywalizacja: Jeśli masz więcej niż jednego psa, Twój-szybko-jedzący-pies może myśleć, że musi szybko pochłaniać jedzenie, by inne psy nie zwinęły mu go sprzed nosa, podaje PetSafe. Być może Twój pies w młodości musiał konkurować o jedzenie z innymi szczeniakami z miotu. To poczucie rywalizacji może być również instynktowne. Dlatego, nawet jeśli masz tylko jednego psa, może on postrzegać innych domowników, w tym koty i ludzi, jako konkurencję.
 • Nieregularne pory posiłków: Jeśli masz psa ze schroniska, być może jego poprzedni opiekunowie nie przestrzegali zasad prawidłowego żywienia czy regularnego harmonogramu karmienia; w konsekwencji Twój pies zachowuje się tak, jakby nie wiedział, kiedy dostanie następny posiłek. Dotyczy to również psów, które wcześniej były bezdomne i musiały samodzielnie szukać pożywienia na wolności. Kiedy Twój pies otrzyma opiekę i dużo miłości, jest duża szansa, że zda sobie sprawę, że następny posiłek nie jest już tak odległy i... zacznie zwalniać.
 • Ukryta choroba: Możliwe, że przyczyną nadmiernego głodu u Twojego psa jest jakaś ukryta dolegliwość. Cukrzyca i zespół Cushinga mogą wpływać na metabolizm psa i zwiększać jego apetyt, wyjaśnia Puppytip. Przyczyną mogą być także robaki lub inne pasożyty.

Niebezpieczeństwa związane ze zbyt szybkim jedzeniem

Kobieta ręcznie karmiąca blond pomeraniana, siedzącego na szarej, materiałowej kanapie.
Szybkie jedzenie może nie tylko sygnalizować nieleczoną chorobę, ale może też spowodować chorobę u Twojego psa. Jeśli pies je zbyt szybko, może mieć problemy z trawieniem i wymiotować. Co więcej, niedokładne przeżuwanie pokarmu stwarza ryzyko zadławienia się. Według Blue Cross, innym zagrożeniem jest poważna dolegliwość zdrowotna zwana „rozdęciem”, która występuje, gdy pies połyka dużo powietrza w wyniku zbyt szybkiego jedzenia. Jest to bardzo niekomfortowe dla psa. Rozdęcie żołądka (oficjalnie nazywane „rozszerzeniem i skrętem żołądka” lub „GDV”) wymaga natychmiastowej pomocy weterynaryjnej, ponieważ żołądek psa jest wtedy skręcony, co może prowadzić do pęknięcia i w konsekwencji śmierci.

Jeśli przyczyna szybkiego jedzenia psa nie jest jasna, warto, żeby przebadał go lekarz weterynarii – zwłaszcza jeśli jest to nowe zachowanie.

Jak spowolnić psy jedzące z prędkością światła

Jeśli okaże się, że Twój pies jest chory, usunięcie tej przyczyny przywróci mu normalny apetyt i spowolni jedzenie. Jeśli problemem jest niskiej jakości karma, zmień ją na lepszą. Rozdzielenie rywalizujących ze sobą psów na czas karmienia może pomóc rozwiązać ten problem – przebywając w osobnych pomieszczeniach, będą one czuć się bezpieczniej i jeść wolniej. Jeśli żadne z powyższych rozwiązań nie spowolni psa pożerającego swój posiłek, oto jeszcze kilka sztuczek, które warto wypróbować:

 • Zwiększ częstotliwość karmienia: Podawaj psu mniejsze posiłki dwa lub trzy razy dziennie, zamiast serwować mu jedną dużą porcję. Jedzenie mniejszych posiłków zmniejsza ryzyko wzdęć, tłumaczy Dogster.
 • Użyj miski spowalniające jedzenie: Miski spowalniające mają wbudowane przeszkody zaprojektowane specjalnie po to, aby psy jadły wolniej. Takie miski są dostępne w sprzedaży, ale możesz też zrobić własną, umieszczając mniejszą miskę do góry nogami w zwykłym naczyniu dla psa i rozsypując wokół jedzenie.
 • Spraw, by czas posiłków był też zabawą: Podawaj swojemu pupilowi jedzenie za pomocą zabawki dla psa, która uwalnia tylko kilka kawałków karmy na raz. Możesz stworzyć własną wersję, umieszczając foremkę do muffinów do góry nogami i wsypując jedzenie pomiędzy, tak aby pies musiał je wyłowić.

Chociaż za szybkim jedzeniem Twojego psa nie musi kryć się nic poważnego, jeśli problem ten nie zostanie rozwiązany, takie nawyki żywieniowe mogą prowadzić do problemów zdrowotnych. Następnym razem, gdy zobaczysz, że Twój pies pochłania jedzenie, pamiętaj, że to, co wydaje się tylko dziwnym zachowaniem, może mieć poważny wpływ na jego zdrowie.

Informacja o autorce

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus to posiadająca zwierzęta domowe i pisząca o nich blogerka i pisarka, mieszkająca w Tulsie w Oklahomie, gdzie pracuje pod czujnym okiem futrzastej gromadki.


Recenzji dokonali dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA

Powiązane artykuły

 • Białka w diecie zwierząt

  Dogs running Białka to podstawowy składnik zdrowej diety psów i kotów. Przeczytaj, jaką rolę odgrywają białka w żywieniu Twojego pupila i jakie proporcje zachować.
 • Składniki mineralne potrzebne dla zwierząt

  Dogs running Makroelementy potrzebne są do prawidłowego funkcjonowania zwierząt. Przeczytaj w jakie składniki powinna być bogata karma dla Twojego pupila.
 • Witaminy w życiu zwierząt

  Dogs running Przeczytaj, na jakie witaminy organizmy zwierząt mają zapotrzebowanie i jaką rolę odgrywają poszczególne witaminy w życiu Waszych pupili.
 • Żywienie szczeniaka. Jaka karma - sucha czy mokra?

  Jak karmić szczeniaka? Podawać mu karmę mokrą czy suchą? Przez pierwszych kilka dni karm szczeniaka jedzeniem, które podawał mu hodowca. Dowiedz się więcej.

Powiązane produkty