Dlaczego mój kot odczuwa silny świąd i często się liże?

Opublikowany przez Dr. Emma Milne BVSc FRCVS
min: Czas czytania

Rudy kot siedzi na kolanach opiekuna, czujnie wpatrując się w coś poza zasięgiem wzroku

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Koty uwielbiają się myć, do tego stopnia, że całkowicie normalne jest u nich to, że gdy nie śpią, poświęcają na pielęgnację nawet połowę swojego czasu. Jeśli jednak zauważysz, że Twój kot nagle wydaje się nie robić nic innego, może to być przejawem podrażnienia lub świądu skóry. Istnieje wiele powodów, dla których kot może odczuwać świąd, drapać się i nadmiernie się myć. W tym artykule przyjrzymy się najczęstszym przyczynom takiego stanu rzeczy oraz temu, co możesz zrobić, by kot odczuł pożądaną ulgę.

Najczęstsze przyczyny świądu u kotów

  1. Pasożyty.  Pchły są najczęstszą przyczyną świądu i nadmiernego mycia się u kotów. Nawet jeśli kot spędza większość czasu w domu lub w ogóle z niego nie wychodzi, może zarazić się pchłami przyniesionymi na naszych ubraniach. Pchły najczęściej powodują podrażnienia w okolicach głowy, szyi i podstawy ogona, więc jeśli zauważysz, że właśnie te obszary są najbardziej dotknięte, problemem mogą być pchły. Tak naprawdę pchły spędzają większość czasu poza kotem, więc na każdą pchłę, którą zobaczysz na kocie, przypada co najmniej sto innych w domu! Łyse plamy i strupy, szczególnie we wcześniej wspomnianych miejscach, są powszechne, zwłaszcza jeśli kot jest uczulony na pchły. U takich kotów już jedno ugryzienie może wywołać gwałtowne reakcje oraz silny świąd i podrażnienie.

    Inne pasożyty, takie jak roztocza, również mogą sporadycznie stanowić problem.

  2. Atopowe zapalenie skóry (atopia). Niektóre koty są uczulone na czynniki środowiskowe, takie jak pyłki, trawy, roztocza itd., a często mają nawet kilka alergii. W przypadku uczulenia na pyłki i rośliny możesz zauważyć, że kot czuje się gorzej w określonych porach roku.

  3. Alergia pokarmowa Podobnie jak w przypadku atopii, alergie pokarmowe także mogą powodować podrażnienia i świąd skóry. Najczęstsze alergie pokarmowe u kotów to alergie na wołowinę, rybę, kurczaka i produkty mleczne.

     

  4. Infekcje skóry. Infekcje skóry nie są u kotów zbyt powszechne i często są one wtórne do innych chorób. Na przykład, jeśli kot nadmiernie się mył i drapał się tak bardzo, że uszkodził skórę, bakterie z jego jamy ustnej i skóry mogą przeniknąć do głębszych warstw skóry i wywołać infekcję. Świąd i drapanie się tworzą wtedy błędne koło.

  5. Stres. Stres jest bardzo częstą przyczyną nadmiernej pielęgnacji i wypadania sierści u kotów, przez co łatwo można go pomylić z prawdziwym problemem skórnym. W takiej sytuacji, utrata sierści spowodowana pielęgnacją nie powoduje jednak takich uszkodzeń skóry jak w przypadku intensywnego swędzenia i alergii.

Co możesz zrobić, by pomóc kotu?

Przede wszystkim przestrzegaj harmonogramu profilaktyki przeciwpasożytniczej. Jeśli uda Ci się zapobiec rozmnożeniu się pcheł i innych pasożytów, nabierzesz przewagi w walce z nimi.

Jeśli zauważysz problemy, takie jak nadmierne wylizywanie się lub drapanie, skonsultuj się z lekarzem weterynarii (i to raczej wcześniej niż później). Leczenie kota będzie zależało od przyczyny podrażnienia, a lekarz weterynarii może dodatkowo wprowadzić dietę eliminacyjną, by wykluczyć alergię, zlecając równocześnie inne badania. W przypadku chorób skóry testy żywieniowe mogą trwać od 8 do 12 tygodni. Jeśli okaże się, że przyczyną nadmiernej pielęgnacji jest stres, lekarz weterynarii lub zespół pielęgniarski mogą udzielić Ci kilku wskazówek odnośnie tego, jak ograniczyć w domu liczbę stresorów oraz tego, w jaki sposób ograniczyć potencjalne konflikty między kotami lub jak ich unikać.

Problemy skórne mogą być trudne do zdiagnozowania, więc im szybciej lekarz weterynarii będzie mógł rozpocząć diagnostykę, tym szybciej Twój kot poczuje ulgę od irytującego świądu.

Recenzji dokonał dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA