Psy i jedzenie ze stołu: Dlaczego nie należy karmić ich resztkami?

Opublikowany przez
min: Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Kiedy zaczyna się proszenie, trudno oprzeć się, aby nie dać psu kęsa z talerza. Ale czy wiesz, że jedzenie ze stołu dla psów może być szkodliwe?

Czy psy mogą jeść jedzenie ze stołu?

Pytanie brzmi nie tyle, czy Twój pies może jeść resztki, ale raczej, czy jest to dla niego dobre? Oto kilka powodów, dla których karmienie psa z Twojego talerza to zły pomysł.

Może powodować problemy z trawieniem

Pies siedzący obok kobiety w biało-czarnej sukience w kropki z zapiekanką.
Układ pokarmowy psa różni się od ludzkiego. Typowe ludzkie jedzenie jest zbyt bogate i tłuste, aby pies mógł je prawidłowo strawić; jego spożywanie może prowadzić do wymiotów, biegunki, a nawet poważniejszych schorzeń, takich jak zapalenie trzustki. Wiele pokarmów przeznaczonych dla ludzi zawiera także niezdrową dla psów ilość sodu.

Niektóre potrawy ze stołu są toksyczne dla psów

Żywność dla ludzi często zawiera składniki, które są toksyczne dla psów. Czekolada, rodzynki, winogrona, orzechy makadamia, migdały, cebula i czosnek są niebezpieczne dla psów. Jeśli nie wiesz, co dokładnie znajduje się w resztkach z restauracji, które przyniosłeś(-aś) do domu, możesz nieświadomie zaszkodzić swojemu żebrzącemu psu, podając mu łyżeczkę. Wiele przetworzonych pokarmów zawiera też sztuczne słodziki, takie jak ksylitol, które są bardzo szkodliwe dla zwierząt.

Może prowadzić do przybierania na wadze

Zazwyczaj psy, które są karmione resztkami ze stołu, jedzą też regularne, codzienne posiłki. Choć może Ci się wydawać, że jeden czy dwa kęsy tu i tam nie spowodują przybierania na wadze, prawda jest taka, że potrzeba, naprawdę niewiele. Dla 9-kilogramowego psa zaledwie 28 gramów sera cheddar to kaloryczny ekwiwalent półtora hamburgera dla osoby. Małe kęsy mogą się szybko zsumować i spowodować przyrost wagi, który może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, takich jak artretyzm, cukrzyca czy choroby serca. Twój pies nie powinien spożywać więcej niż 10% dziennej dawki kalorii pochodzącej ze smakołyków lub innego ludzkiego pożywienia.

Zachęca do niepożądanych zachowań

Innym problemem związanym z podawaniem psu jedzenia ze stołu jest to, że wzmacnia ono zachowania żebracze. I choć Tobie może wydawać się to urocze, goście mogą nie docenić tego, że Twój pies kręci się nad ich talerzami. Twój pies może też uznać, że skoro jest karmiony ze stołu, to dobrze jest wziąć kęs (lub więcej) jedzenia leżącego na stole lub blacie kuchennym. Niektóre psy mogą nawet zacząć odmawiać jedzenia swojego własnego jedzenia, kiedy najedzą się ludzkim.

Zdrowe sposoby na leczenie psa

Husky zagląda nad stół piknikowy, aby popatrzeć na jedzenie leżące na środku.
Najlepszym sposobem na leczenie psa jest podawanie mu zdrowych, wysokiej jakości przysmaków i uwzględnianie ich w dziennym zapotrzebowaniu na kalorie. Nie oznacza to jednak, że jedzenie, które Ty jesz, jest całkowicie niedostępne dla Twojego psa. W rzeczywistości wiele pokarmów przeznaczonych dla ludzi może być spożywanych przez psy z umiarem. Oto kilka wskazówek, jak podawać psu ludzkie jedzenie:

 • Unikaj przetworzonej i gotowej żywności. Nawet posiłki, które przyrządzasz samodzielnie, mogą zawierać składniki, które mogą zaszkodzić Twojemu psu, więc trzymaj się jednoskładnikowych smakołyków, takich jak niesolone jajko, łyżka naturalnego, bezsolnego masła orzechowego czy kęs owocu lub niesolonych warzyw.
 • Weź pod uwagę kalorie. Przed podaniem przekąski zastanów się, ile ma kalorii i pozwól, aby to wpłynęło na Twoją decyzję. Lekarz weterynarii powinien Ci doradzić, ile kalorii dziennie powinien otrzymywać Twój pies, aby mieć świadomość, jaki wpływ na zdrowie Twojego pupila może mieć jeden kęs ze stołu.
 • Kształć się. Dowiedz się, które pokarmy są toksyczne dla psów, aby mieć pewność, że nigdy nie pozwolisz psu się do nich zbliżyć.
 • Nie karm ich ze stołu ani z Twojego talerza. Zamiast tego dawaj psu kęsy zdrowego ludzkiego jedzenia w taki sam sposób jak inne psie smakołyki – jako nagrodę za posłuszeństwo lub za bycie dobrym psem. Unikaj dawania psu smakołyków, kiedy żebrze. Dobrym pomysłem może być też wkładanie ich do ich normalnej miski z jedzeniem dla psa, aby zrozumiały, że mogą dostawać jedzenie tylko ze swojej normalnej miski.

Znaczenie wyboru najlepszej karmy dla psa

Psy nie są dobre w regulowaniu ilości jedzenia, które zjadają. Wiele psów będzie jadło tak długo, aż się rozchoruje, dlatego ważne jest, aby kontrolować ich posiłki i kalorie. Podawanie psu pełnowartościowej i zbilansowanej karmy optymalnej dla jego etapu życia, wielkości i poziomu aktywności zapewnia, że otrzymuje on niezbędne składniki odżywcze, których potrzebuje, aby być zdrowym. Mimo tych wielkich oczu szczeniaka, karmienie psa odpowiednią karmą w odpowiednich ilościach jest całkowicie wystarczające, aby był szczęśliwy i pełen energii.

A więc, czy psy mogą jeść jedzenie ze stołu? Psy jedzą i lubią wiele rodzajów pożywienia, ale to, że je jedzą, nie oznacza, że jest to dla nich dobre. Jako świadomy opiekun zwierzęcia możesz pomóc swojemu psu zachować zdrowie, ograniczając to, co pozwalasz mu jeść. Choć może być trudno powiedzieć „nie” tym wielkim, błagalnym oczom, pamiętaj, że to dla ich własnego dobra. Zdrowy pies to szczęśliwy pies!

Informacja o autorce

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus  to posiadająca zwierzęta domowe i pisząca o nich blogerka i pisarka, mieszkająca w Tulsa w Oklahomie, gdzie pracuje pod czujnym okiem futrzastej gromadki.


Recenzji dokonał dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA

Powiązane artykuły

 • Białka w diecie zwierząt

  Dogs running Białka to podstawowy składnik zdrowej diety psów i kotów. Przeczytaj, jaką rolę odgrywają białka w żywieniu Twojego pupila i jakie proporcje zachować.
 • Składniki mineralne potrzebne dla zwierząt

  Dogs running Makroelementy potrzebne są do prawidłowego funkcjonowania zwierząt. Przeczytaj w jakie składniki powinna być bogata karma dla Twojego pupila.
 • Witaminy w życiu zwierząt

  Dogs running Przeczytaj, na jakie witaminy organizmy zwierząt mają zapotrzebowanie i jaką rolę odgrywają poszczególne witaminy w życiu Waszych pupili.
 • Żywienie szczeniaka. Jaka karma - sucha czy mokra?

  Jak karmić szczeniaka? Podawać mu karmę mokrą czy suchą? Przez pierwszych kilka dni karm szczeniaka jedzeniem, które podawał mu hodowca. Dowiedz się więcej.

Powiązane produkty