Czy koty są dobre dla dzieci?

Opublikowany przez Christine O'Brien
min: Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Rozważasz adopcję kociego przyjaciela, ale zastanawiasz się, jak dobrze koty radzą sobie z dziećmi? Na szczęście wiele kotów świetnie dogaduje się z dziećmi. Oto, co należy wziąć pod uwagę, szukając kota przyjaznego dzieciom, który dołączy do Twojej rodziny.

Koty i dzieci

Jeśli więc zastanawiasz się, czy koty dobrze radzą sobie z dziećmi, to prawdopodobnie masz dzieci lub niebawem dołączy do Ciebie nowy członek rodziny. Koty i małe dzieci mogą żyć razem bezpiecznie i szczęśliwie, jeśli zaadoptujesz kota o odpowiednim temperamencie i odpowiednio zagospodarujesz jego środowisko. Najlepsze koty dla dzieci są łagodne, przyjazne i cierpliwe. Plotka głosi, że wiele kotów jest niespokojnych, ale często wynika to z tego, że często błędnie interpretujemy ich zachowanie. W rzeczywistości większość kotów może być kochającymi zwierzętami domowymi.

Według Uniwersytetu w Edynburgu, posiadanie zwierzęcia domowego, np. kota, może pozytywnie wpłynąć na zdrowie fizyczne i emocjonalne dziecka, jego rozwój i samopoczucie. Zwierzęta domowe są dla dzieci wielkim źródłem pocieszenia i wykazano, że pomagają zmniejszyć stres i niepokój. Silniejsze przywiązanie do zwierzęcia domowego wiąże się również z lepszą komunikacją między nastolatkami a ich rodzicami i przyjaciółmi.

Mama przedstawia małemu chłopcu pomarańczowego kota

Test osobowości

Aby znaleźć kota, który najlepiej zaadaptuje się w Twoim domu, musisz wziąć pod uwagę wiek i osobowość Twoich dzieci.

Płochliwe koty zazwyczaj nie pasują do domów z małymi dziećmi. Jak wyjaśnia Battersea Cats’ Home, dla płochliwych kotów takie ruchliwe, często nieprzewidywalne otoczenie może być bardzo stresujące. W takich przypadkach kot może ukrywać się lub mieć problemy z oddawaniem moczu poza kuwetą. Zamiast takiego wybierz kota, który jest towarzyski, pewny siebie i nie przeszkadzają mu głośne dźwięki.

Chociaż kotek jest wesoły, skoczny i energiczny, zazwyczaj nie jest najlepszym wyborem, jeśli masz w domu niemowlę lub małe dziecko. Podobnie jak dzieci, kocięta wymagają nauki. Jak wyjaśnia organizacja Cats Protection, kocięta wciąż uczą się używać swoich pazurów, które mogą być ostre, co może doprowadzić do zranienia Twojego malucha. Kocięta mogą być również przestraszone z powodu nieprzewidywalnego lub głośnego zachowania malucha, który jeszcze nie zrozumie, że kociak nie jest puszystą, miękką zabawką!

Zarówno młode, jak i dorosłe koty o żywiołowym usposobieniu świetnie nadają się dla dzieci w wieku od czterech lat, ale niekoniecznie dla dzieci w wieku do trzech lat. Dorosłe, energiczne koty mogą nie tolerować wybryków bardzo małych dzieci i mogą rzucać się do ucieczki, jeśli dziecko zakłóca ich odpoczynek lub niechcący uwięzi je podczas próby interakcji.

Nie wykluczaj adopcji kota seniora. Starsze koty mogą być świetnymi towarzyszami dla nieco starszych dzieci, które docenią ich chęć zwinięcia się w kłębek na ciepłych kolanach i są w stanie zrozumieć i odpowiedzieć na specyficzne potrzeby kota seniora.

Porady adopcyjne

Włącz swoje dzieci w proces adopcji, zaczynając od wspólnego przejrzenia strony internetowej lokalnego schroniska i stron w mediach społecznościowych. Zanim jednak zdecydujesz się na adoptowanie kota, zabierz całą rodzinę na wspólną wizytę do schroniska dla zwierząt. Ważne jest, aby zobaczyć, jak dzieci i kot reagują na siebie nawzajem.

Dowiedz się od pracowników schroniska i wolontariuszów jak najwięcej informacji, na temat kotów, którymi jesteście zainteresowani. Niektóre pytania, które możesz zadać, to m.in:

 • Jak kot zachowuje się w kontaktach z ludźmi?
 • Czy jest towarzyski czy nieśmiały?
 • Czy kot obcował wcześniej z dziećmi?
 • Czy wykazuje jakieś oznaki agresji, strachu lub nadpobudliwości?

Określ styl życia swojej rodziny – spokojny i cichy, hałaśliwy i krzykliwy lub coś pomiędzy – aby pracownicy schroniska mogli pomóc Ci znaleźć najlepszego kota dla Twojego domu.

Nie zdziw się, jeśli pracownicy schroniska też będą zadawać Ci pytania. Pamiętaj, że zależy im na szczęściu kotów znajdujących się pod ich opieką i chcą upewnić się, że Twoja rodzina będzie do nich pasować. W końcu żaden z Was nie chce znaleźć się w smutnej sytuacji, kiedy będziecie musieli oddać kota do schroniska, bo nie będzie pasować do Waszej rodziny.

Najlepsze koty dla dzieci

Poniżej przedstawiamy kilka najbardziej przyjaznych ras kotów, które sprawdzą się w rodzinie z małymi dziećmi:

 • The Governing Council of the Cat Fancy (GCCF) twierdzi, że koty syjamskie są głośne, otwarte i ekstrawertyczne. Te towarzyskie koty uwielbiają być częścią rodziny, wykazują niezwykłą lojalność wobec swoich ludzi i chętnie grają w gry z dziećmi.
 • Ragdoll: Znane ze swojej łatwej natury, ragdolle kochają swoje ludzkie rodziny i rozwijają się na interaktywnej zabawie. Ponieważ są tak aktywne, nadają się do domów z nieco starszymi dziećmi. Mają też dużą zdolność do adaptacji do zmian.
 • Birman: Jest to najbardziej łagodna i przyjazna rasa. GCCF opisuje Birmany jako „wspaniałych towarzyszy, którzy mają wiele miłości, którą chcą się podzielić”. Uwielbiają bawić się, są cierpliwe i tolerancyjne wobec dzieci, co czyni je wspaniałymi zwierzętami rodzinnymi. Dodatkową zaletą Birmanów jest ich ciche miauczenie, co oznacza, że rzadziej budzą dziecko w czasie snu.

Chociaż ta lista daje Ci dobre wyobrażenie o temperamentach poszczególnych ras, wiedz, że wspaniałe koty można również znaleźć w lokalnych schroniskach. Nawet jeśli nie znasz dokładnie rasy kota, nie oznacza to, że nie możesz poznać jego osobowości podczas wizyty w schronisku.

Przywiezienie kota do domu

Ustaliliśmy już, że niektóre koty mogą być wspaniałymi towarzyszami w domach, w których mieszkają dzieci, ale ważne jest też, aby odpowiednio przygotować się do przyjęcia nowego gościa. Nauczenie dzieci, jak bezpiecznie obcować z kotem jest niezwykle ważne. Daj kotu czas na przyzwyczajenie się do nowego otoczenia. Jeśli Twój kot jest bardzo towarzyski, to świetnie! Jeśli na początku wydaje się niepewny, zapewnij mu dużo przestrzeni, w tym własną kryjówkę. Pozwól kotu powoli zapoznać się z nowymi współlokatorami, aby ułatwić mu adaptację.

Przystosowanie się do nowego otoczenia może być dla kotów stresujące i w konsekwencji mogą one mieć problemy z trawieniem lub oddawaniem moczu po przybyciu do domu. Jeśli zauważysz, że Twój kot doświadcza tych problemów, porozmawiaj z lekarzem weterynarii, aby sprawdzić, czy istnieją jakieś ukryte problemy zdrowotne, którymi należy się zająć i czy istnieją sposoby leczenia, które mogą pomóc.

Czas, który poświęcisz na poszukiwanie najlepszych kotów dla dzieci oraz na przygotowanie rodziny na przyjęcie kota, bardzo się opłaci, kiedy zaobserwujesz, jak Twoje dziecko i kotek tworzą kochającą i trwałą więź.

Informacja o autorce

Christine O'Brien

Christine O'Brien

Christine O'Brien jest pisarką, mamą i wieloletnią kocią matką, której domem rządzą dwa koty rasy rosyjskiej niebieskiej. Jej prace pojawiają się także na portalach Care.com, What to Expect oraz Fit Pregnancy, gdzie pisze o zwierzętach domowych, ciąży i życiu rodzinnym. Znajdź jej profil i śledź ją na Instagramie i Twitterze @brovelliobrien.


Recenzji dokonała dr Aileen Pypers, BSc, BVSc, PGDip

Powiązane artykuły

 • Nauka kota korzystania z kuwety

  Koty są z natury bardzo czystymi zwierzętami. Czasami pupil nauczy się korzystania z kuwety od swojej mamy. Przeczytaj, jak nauczyć kota robić do kuwety.
 • Adopcja dorosłego kota

  Planujesz przygarnąć dorosłego kota? Dowiedz się co musisz wiedzieć przed adopcją zwierzaka i na co powinieneś się przygotować, gdy nowy kot będzie w Twoim domu.
 • Świadomy wybór młodego kota z miotu

  Jeśli wybierasz kociaka z miotu, kilka prostych wskazówek pomoże Ci podjąć właściwą decyzję. Czym jest socjalizacja kota? Czy wybrać najmniejszego kota z miotu?
 • Pchły, robaki i pasożyty w sierści kota

  Pchły, robaki i pasożyty mogą się przytrafić tak naprawę każdemu kotu, nawet Twojemu. Poznaj objawy świadczące o nieproszonych gościach na ciele Twojego kota.

Powiązane produkty