Czy mój pies jest chory? Jak mogę to sprawdzić?

Opublikowany przez
Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Jeśli jesteś nowym opiekunem psa i Twój pies zachowuje się dziwnie, możesz się zastanawiać, "co jest nie tak z moim psem?" Nawet jeśli podejrzewasz, że coś jest nie tak, możesz nie wiedzieć, jak rozpoznać, czy rzeczywiście jest chory, jak wygląda i zachowuje się chory pies i dlaczego dziwne zachowanie Twojego pupila może spędzać Ci sen z powiek. A jeśli Twój pies rzeczywiście jest chory, a Ty nie zauważasz oznak (albo po prostu dobrze to ukrywa), możesz odczuć winę i smutek, że nie wiesz, że psu dzieje się krzywda.

Podczas gdy niektóre objawy choroby, takie jak wymioty czy biegunka, mogą być oczywiste, wiele zachowań chorobowych u psów jest trudnych do zidentyfikowania, jeśli nie wiesz, na co zwrócić uwagę. Oto kilka sytuacji i oznak, które pomogą Ci zorientować się, czy Twój pies jest chory i kiedy należy rozważyć kontakt z lekarzem weterynarii.

Objaw nr 1: Nie jedzą

Większość psów rzadko przegapi posiłek lub specjalny przysmak – zwłaszcza, gdy położysz go przed nimi. Jeśli Twój pies kręci nosem na swoje śniadanie lub kolację, podczas gdy normalnie je pochłania, czas zwrócić na to uwagę. Wiele rzeczy może spowodować, że pies przestanie jeść, na przykład, nudności, ból zęba, niepokój, infekcje wirusowe czy ból jelit.

Zaplanuj wizytę u lekarza weterynarii, jeśli Twój pies nie je dłużej niż jeden dzień lub opuszcza więcej niż dwa posiłki.

Objaw nr 2: Tylko leżąWidok z lotu ptaka na małego, puszystego pieska leżącego na dębowej podłodze z rozrzuconymi wokół niego zabawkami.

Jeśli zauważysz, że Twój pies więcej śpi, wlecze się na spacerach, nie jest zainteresowany zabawą lub nie bawi się tak często jak kiedyś, to coś może być nie tak. Czasem na dworze jest po prostu zbyt gorąco, aby ruszać się i bawić się. Kiedy temperatura wzrasta, psy są z natury bardziej leniwe. Z drugiej strony, jeśli nie jest gorąco, to takie zachowanie wskazuje na to, że w grę może wchodzić coś więcej.

Jest wiele rzeczy, które mogą powodować utratę energii u psa. Każdy rodzaj infekcji, czy to wirusowej, bakteryjnej czy grzybiczej, może spowodować utratę energii. Choroby serca lub wszelkiego rodzaju problemy z oddychaniem mogą powodować, że pies czuje się zmęczony. Zaburzenia hormonalne, takie jak niski poziom tarczycy, mogą powodować zwiększoną senność. Otyłość może powodować, że pies więcej śpi, ponieważ poruszanie się jest dla niego męczące. Otyłość może również prowadzić do takich chorób jak choroba zwyrodnieniowa stawów, przez co bieganie i zabawa będą dla psa bardziej bolesne. Może to stworzyć frustrujący cykl, w którym Twój pies będzie mieć trudności z ruchem, przybierze na wadze i będzie ruszać się jeszcze mniej. Jeśli lekarz weterynarii zasugeruje, że Twój pies jest otyły, koniecznie posłuchaj jego rady i wspólnie z nim opracuj plan odchudzania. Nowotwory, choroby wątroby, nerek i choroby neurologiczne, takie jak ataki padaczki lub zaburzenia funkcji poznawczych psów (inaczej zwane chorobą Alzheimera u psów) również mogą sprawić, że pies będzie zmęczony.

Jeśli Twój pies jest coraz starszy, możesz też pomyśleć, że ze względu na podeszły wiek mniej się rusza. Choć to prawda, że z wiekiem psy zwalniają, nie oznacza to, że powinny całkowicie przestać się ruszać. Psy-seniorzy (te, które mają siedem lat i więcej) są nadal w stanie ruszać się i bawić. Jeśli Twój starszy szczeniak nie bawi się już tak, jak kiedyś, warto jest zgłosić się do weterynarza i zbadać go, aby wykluczyć wszelkie możliwe dolegliwości. W miarę, jak pies się starzeje, lekarz weterynarii będzie prawdopodobnie chciał przeprowadzić dodatkowe badania, aby upewnić się, że Twój pupil pozostaje w doskonałej formie.

Ból może również maskować utratę energii. Problemy żołądkowo-jelitowe, które powodują ból brzucha, mogą sprawić, że pies będzie zachowywał się ospale, a jeśli pies cierpi z powodu choroby zwyrodnieniowej stawów, ból może objawiać się właśnie tym, że więcej śpi. Wniosek jest taki, że zwiększona ilość snu lub lenistwo zdecydowanie mogą sygnalizować problem. Jeśli trwa to dłużej niż jeden dzień, skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Zawsze lepiej jest być proaktywnym i zadzwonić do weterynarza, niż zastanawiać się, czy pies jest chory przez kilka dni.

Objaw nr 3: Piją dużo wody

Jeśli zauważysz, że Twój pies ciągle opróżnia miskę z wodą, prosi o częstsze wypuszczanie go na dwór lub zdarzają mu się wypadki w domu, może to oznaczać, że jest chory. Picie dużej ilości płynów z powodu nadmiernego pragnienia nazywamy polidypsją. Niektóre z najczęstszych przyczyn polidypsji to zaburzenia hormonalne, takie jak cukrzyca lub hiperadrenokortycyzm, znany też jako choroba Cushinga – informuje PDSA. Choroby nerek i poważne infekcje macicy również mogą powodować, że pies więcej pije. Jeśli zauważysz, że Twój pies pije więcej niż zwykle, a na dworze nie jest gorąco i zachowanie to trwa dłużej niż dzień lub dwa, zadzwoń do lekarza weterynarii i umów się na wizytę.

Objaw nr 4: Możesz wyczuć ich żebra

Utrata wagi może być trudna do wykrycia, zwłaszcza jeśli Twój pies ma długą sierść. Czasami rodzice nie wiedzą, że ich pies stracił na wadze, dopóki nie zważy go weterynarz. Psy chudną z jednego z dwóch powodów: albo nie jedzą i nie przyswajają wystarczającej ilości składników odżywczych, albo spalają zbyt dużo kalorii. Nowotwór, cukrzyca, choroby wątroby i nerek, a także inne choroby powodują utratę wagi. Jeśli zauważysz, że żebra lub biodra psa wystają, może to oznaczać, że pies jest chory i powinien go zbadać lekarz weterynarii.

Najlepszym sposobem na stwierdzenie, czy coś jest nie tak, jest zaobserwowanie normalnego zachowania psa, w tym wzorców jedzenia, picia, oddawania moczu i kału, a także tego, jak wygląda jego normalny stolec i jaki jest jego normalny poziom energii. Kiedy głaszczesz swojego psa, obejrzyj go całego i sprawdź, czy nie ma nietypowych objawów, np. wysypki lub guzków. Możesz też stwierdzić, czy waga psa jest prawidłowa, wykonując w domu łatwy test zwany testem dłoni.

Znasz swojego psa lepiej niż ktokolwiek inny i jeśli zastanawiasz się, czy coś jest z nim nie tak lub czy jest chory, zaufaj swojemu przeczuciu i skorzystaj z pomocy lekarza weterynarii.

Informacja o autorce

Dr Sarah Wooten

Dr Sarah Wooten

Absolwentka UC Davis School of Veterinary Medicine z 2002 r., dr Sarah Wooten jest znanym międzynarodowym mówcą w dziedzinie weterynarii i opieki zdrowotnej nad zwierzętami. Ma 10 lat doświadczenia w wystąpieniach publicznych i pracy z mediami, pisze dla wielu publikacji internetowych i drukowanych poświęconych zdrowiu zwierząt. Dr Wooten od pięciu lat zajmuje się edukacją weterynaryjną, a także wygłasza przemówienia na temat przywództwa, komunikacji z klientami i rozwoju osobistego. Dr Wooten jest także dyplomowanym dziennikarzem weterynaryjnym, członkiem AVMA i ma 16 lat doświadczenia w praktyce weterynaryjnej małych zwierząt. Poza tym, że jest mówcą, autorką, lekarzem weterynarii i współtwórczynią szalenie popularnej gry karcianej „Vets Against Insanity”, wraz ze swoim mężem z 21-letnim stażem, z którym razem wychowują trójkę nieco zdziczałych mini-ludzi, jest współwłaścicielką grupy restauracji Elevated Eateries w Greeley. Kiedy jest czas na zabawę, można ją spotkać jeżdżącą na nartach w Kolorado, nurkującą z rekinami na Karaibach lub trenującą kenpo karate w lokalnym dojo. Idź na całość... albo idź do domu. Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź drsarahwooten.com.


Recenzji dokonał dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA

Powiązane artykuły

Powiązane produkty

 • HILL'S SCIENCE PLAN Adult Mokra karma dla psów z wołowiną

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Wyśmienita Wołowina opracowana, aby wspomagać masę mięśniową oraz zdrowie narządów wewnętrznych. Z klinicznie sprawdzonymi przeciwutleniaczami, wysokiej jakości białkiem i kwasami tłuszczowymi omega-3<b><br></b>
  Buy Now »
 • HILL'S SCIENCE PLAN Adult Mokra karma dla psów z indykiem

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Pikantny Kurczak została opracowana, aby wspomagać masę mięśniową oraz zdrowie narządów wewnętrznych. Z klinicznie sprawdzonymi przeciwutleniaczami, wysokiej jakości białkiem i kwasami tłuszczowymi omega-3
  Buy Now »
 • HILL'S SCIENCE PLAN Adult Mokra karma dla psów z kurczakiem

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Pikantny Kurczak została opracowana, aby wspomagać masę mięśniową oraz zdrowie narządów wewnętrznych. Z klinicznie sprawdzonymi przeciwutleniaczami, wysokiej jakości białkiem i kwasami tłuszczowymi omega-3
  Buy Now »
 • Prescription Diet&trade; j/d&trade; Canine Reduced Calorie z kurczakiem

  <p><p>Hill's™ <span class='nowrap'>Prescription Diet™</span> j/d™ Canine Reduced Calorie to klinicznie sprawdzona karma, która poprawia sprawność ruchową psów w ciągu zaledwie 21 dni dzięki optymalnie zbilansowanym składnikom pokarmowym, EPA (specjalny kwas tłuszczowy omega-3) oraz całkowitej zawartości kwasów tłuszczowych omega-3. </p><p><b> 
  Buy Now »