
Jak rozpoznać, że pies jest chory: Najważniejsze objawy, na które należy zwracać uwagę
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Niezależnie od tego, czy dopiero zostałeś opiekunem, czy też miałeś psy przez całe życie, czasem pies zachowuje się nietypowo, a Ty zastanawiasz się, co myśli lub czuje i co jest przyczyną jego dziwnego zachowania... Nawet jeśli podejrzewasz, że coś jest nie tak, możesz nie wiedzieć, jak rozpoznać, czy rzeczywiście jest chory, jak wygląda i zachowuje się chory pies i czy warto udać się do lekarza weterynarii. Niektóre objawy choroby, takie jak wymioty czy biegunka, są oczywiste, jednak wiele zachowań chorobowych u psów łatwo jest przeoczyć, jeśli nie wie się, na co należy zwracać uwagę. Oto kilka objawów, które pomogą Ci stwierdzić, czy pies jest chory i kiedy należy rozważyć konsultację z lekarzem weterynarii.
1: Zmiany w nawykach żywieniowych i apetycie psa
Większość psów rzadko rezygnuje z posiłku lub specjalnego przysmaku, zwłaszcza gdy położy się go przed nimi. Jeśli Twój pies kręci nosem na śniadanie lub kolację, podczas gdy normalnie je pochłania, czas zwiększyć uważność. Wiele rzeczy może spowodować, że pies przestanie jeść, na przykład, nudności, ból zęba, niepokój, infekcje wirusowe czy ból jelit. Psy odczuwające ból jamy ustnej mogą wyglądać, jakby chciały coś zjeść i podchodzić do miski, ale potem od niej odchodzić. Psy, które nie jedzą z powodu choroby, rzadko nawet patrzą na karmę.
Zaplanuj wizytę u lekarza weterynarii, jeśli Twój pies nie je dłużej niż jeden dzień lub pomija więcej niż dwa posiłki.
Ważne jest, aby zwracać uwagę na zmiany apetytu również w drugą stronę. Zwiększony apetyt może być objawem zakażenia pasożytniczego lub chorób metabolicznych, takich jak cukrzyca lub choroba Cushinga.
2: Po prostu sobie leży
Jeśli zauważysz, że Twój pies więcej śpi, wlecze się na spacerach, nie jest zainteresowany zabawą lub nie bawi się tak często jak kiedyś, to coś może być nie tak. Czasem na dworze jest po prostu za ciepło na ruch i zabawę. Kiedy temperatura wzrasta, psy są z natury bardziej leniwe. Z drugiej strony, jeśli nie jest gorąco, to takie zachowanie wskazuje na to, że w grę może wchodzić coś więcej.
Jest wiele rzeczy, które mogą powodować utratę energii u psa. Każdy rodzaj infekcji, czy to wirusowej, bakteryjnej, czy grzybiczej, może spowodować utratę energii. Choroby serca i wszelkiego rodzaju problemy z oddychaniem mogą powodować poczucie zmęczenia u psa. Zaburzenia hormonalne, takie jak niska czynność tarczycy, mogą powodować zwiększoną senność. Otyłość może sprawiać, że pies więcej śpi, ponieważ poruszanie się jest dla niego męczące. Otyłość może również prowadzić np. do osteoartrozy, zwanej również chorobą zwyrodnieniową stawów, przez co bieganie i zabawa będą dla psa bardziej bolesne. Może to stworzyć frustrujący cykl, w którym Twój pies będzie miał trudności z poruszaniem się, przybierze na wadze i będzie się jeszcze mniej ruszał. Jeśli lekarz weterynarii zasugeruje, że Twój pies jest otyły, koniecznie posłuchaj jego rady i wspólnie z nim opracuj plan odchudzania. Nowotwory, choroby wątroby, nerek i choroby neurologiczne, takie jak ataki padaczki lub zespół zaburzeń poznawczych również mogą sprawić, że pies będzie zmęczony.
Jeśli Twój pies jest coraz starszy, może Ci się wydawać, że mniej się rusza ze względu na podeszły wiek. Choć to prawda, że z wiekiem psy zwalniają, nie oznacza to, że powinny całkowicie przestać się ruszać. Psi seniorzy (psy, które mają siedem lat i więcej) nadal mogą się ruszać i wykonywać aktywności fizyczne. Jeśli Twój starszy pies nie bawi się już tak, jak kiedyś, warto skonsultować to z lekarzem weterynarii i zbadać psa, aby wykluczyć wszelkie możliwe dolegliwości. W miarę, jak pies się starzeje, lekarz weterynarii będzie chciał prawdopodobnie przeprowadzić dodatkowe badania, aby upewnić się, że Twój pupil nadal jest w doskonałej formie.
Za utratą energii może również kryć się ból. Problemy żołądkowo-jelitowe, które powodują ból brzucha, mogą sprawić, że pies będzie zachowywał się ospale, a jeśli cierpi on na zapalenie stawów, ból może objawiać się właśnie przez to, że więcej śpi.
Wniosek jest taki, że zwiększona ilość snu lub pozorne lenistwo zdecydowanie mogą sygnalizować problem. Jeśli trwa to dłużej niż jeden dzień, skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Zawsze lepiej jest być proaktywnym i skonsultować się z lekarzem weterynarii, niż przez kilka dni zastanawiać się, czy pies jest chory.
3: Pije dużo wody
Jeśli zauważysz, że Twój pies ciągle opróżnia miskę z wodą, prosi o częstsze wypuszczanie go na dwór lub zdarzają mu się wypadki w domu, może to oznaczać, że jest chory. Picie dużej ilości płynów z powodu nadmiernego pragnienia nazywamy polidypsją. Niektóre z najczęstszych przyczyn polidypsji to zaburzenia hormonalne, takie jak cukrzyca lub hiperadrenokortycyzm, znany również jako choroba Cushinga – podaje PDSA. Choroby nerek i poważne infekcje macicy również mogą sprawiać, że pies więcej pije. Jeśli zauważysz, że Twój pies pije więcej niż zwykle, a na dworze nie jest gorąco i zachowanie to trwa dłużej niż dzień lub dwa, skontaktuj się z lekarzem weterynarii i umów się na wizytę.
4: Zmiany masy ciała
Zarówno przyrost, jak i utrata masy ciała mogą być objawami różnych chorób. Bardzo ważne jest regularne ważenie psa przez całe życie. Większość klinik weterynaryjnych z przyjemnością pozwoli Ci zważyć psa za darmo. Jest to dobry sposób, który pozwala psu poczuć się komfortowo w klinice i zauważyć subtelne zmiany w jego wadze, zanim problem stanie się bardzo poważny. Staraj się ważyć pupila co najmniej raz w miesiącu.
Utrata wagi może być trudna do wykrycia, zwłaszcza jeśli Twój pies ma długą sierść. Psy chudną z jednego lub dwóch powodów: albo nie jedzą i nie przyswajają wystarczającej ilości składników odżywczych, albo spalają za dużo kalorii. Nowotwór, cukrzyca, choroby wątroby i nerek, a także inne choroby, takie jak choroby jelit, powodują utratę wagi. Jeśli zauważysz u psa utratę wagi albo że bardziej wystają mu żebra lub biodra, może to oznaczać, że jest chory i powinien go zbadać lekarz weterynarii.
Co jeśli pies ma suchy nos?
Wiele osób nadal głosi mit o mokrym i suchym nosie psa! Nie jest prawdą, że suchy nos oznacza, że pies jest chory lub na odwrót. Tak naprawdę wilgotność nosa psa może zmieniać się w ciągu dnia. Chociaż niektóre choroby mogą wpływać na nos, to czy jest on mokry, czy suchy zwykle nie ma znaczenia. Więcej o nosach możesz dowiedzieć się tutaj!
Obserwuj normalne zachowania psa
Najlepszym sposobem na stwierdzenie, czy coś jest nie tak, jest zaobserwowanie normalnego zachowania psa, w tym wzorców jedzenia, picia, oddawania moczu i kału, a także tego, jak wygląda jego normalny stolec i jaki jest jego normalny poziom energii. Kiedy głaszczesz swojego psa, obejrzyj go całego i sprawdź, czy nie ma nietypowych objawów, np. wysypki lub guzków. Istnieją sposoby, które pozwalają w łatwy sposób sprawdzić, czy waga psa jest prawidłowa, dlatego regularnie waż psa w domu.
Znasz swojego psa lepiej niż ktokolwiek inny, więc jeśli zastanawiasz się, czy coś jest z nim nie tak lub czy jest chory, zaufaj swojemu przeczuciu i skorzystaj z pomocy lekarza weterynarii.
Informacja o autorce

Dr Sarah Wooten
Absolwentka UC Davis School of Veterinary Medicine z 2002 r., dr Sarah Wooten jest znaną międzynarodową mówczynią w dziedzinie weterynarii i opieki zdrowotnej nad zwierzętami. Ma 10 lat doświadczenia w wystąpieniach publicznych i pracy z mediami, jest autorką wielu publikacji internetowych i drukowanych, poświęconych zdrowiu zwierząt. Dr Wooten od pięciu lat zajmuje się edukacją weterynaryjną, a także wygłasza przemówienia na temat przywództwa, komunikacji z klientami i rozwoju osobistego. Dr Wooten jest także dyplomowaną dziennikarką weterynaryjną, członkinią AVMA i ma 16 lat doświadczenia w praktyce weterynaryjnej małych zwierząt. Poza tym, że jest mówczynią, autorką, lekarką weterynarii i współtwórczynią szalenie popularnej gry karcianej „Vets Against Insanity”, wraz ze swoim mężem z 21-letnim stażem, z którym razem wychowują trójkę nieco zdziczałych miniludzi, jest współwłaścicielką grupy restauracji Elevated Eateries w Greeley. Kiedy jest czas na zabawę, można ją spotkać jeżdżącą na nartach w Kolorado, nurkującą z rekinami na Karaibach lub trenującą kenpo karate w lokalnym dojo. Idź na całość... albo idź do domu. Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź stronę drsarahwooten.com.
Recenzji dokonał dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA