Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Resuscytacja krążeniowo-oddechowa (powszechnie znana jako RKO) to forma pierwszej pomocy ratująca życie. Reanimacja psów i kotów może być wykorzystana do ratowania życia zwierzęcia, jeśli pies lub kot przestanie oddychać lub jego serce przestanie bić. To przerażające zjawisko nazywane jest zatrzymaniem krążenia. Jeśli przydarzy się to Twojemu psu lub kotu, ważne jest, aby wiedzieć, jak przeprowadzić resuscytację. Aby być przygotowanym na tego typu sytuacje, warto wziąć udział w szkoleniu online z zakresu pierwszej pomocy dla psów i kotów organizowanym przez Czerwony Krzyż.
Przewodnik po resuscytacji kotów i psów krok po kroku
Chociaż resuscytacja zwierząt domowych powinna być wykonywana przez lekarza weterynarii, jeśli okaże się, że trzeba przeprowadzić domową resuscytację kota lub psa, wykonaj poniższe kroki:
1. Sprawdź bicie serca swojego zwierzęcia
Możesz sprawdzić bicie serca swojego pupila, kładąc rękę na lewej stronie klatki piersiowej tuż za czubkiem łokcia. Możesz sprawdzić, czy zwierzę oddycha, obserwując ruchy klatki piersiowej w górę i w dół przy każdym oddechu. Jeśli nie czujesz bicia serca lub nie widzisz, że klatka piersiowa Twojego zwierzęcia porusza się w górę i w dół, natychmiast rozpocznij jej uciskanie. Pamiętaj, że uciskanie klatki piersiowej zależy od wielkości zwierzęcia:
- Dla kotów i małych psów: Połóż dłoń swojej dominującej ręki nad sercem, a nad nią połóż swoją drugą dłoń. Wykonuj uciski, przykrywając pięść dominującej ręki drugą ręką.
- Dla szczeniąt i kociąt: Połóż kciuk na górnej stronie klatki piersiowej, a pozostałe palce na dole. Następnie palcami uciskaj klatkę piersiową.
- Dla dużych psów lub psów o tzw. głębokiej klatce piersiowej: Umieść swoją dominującą dłoń nad najszerszą częścią klatki żebrowej, a drugą dłoń umieść nad swoją dominującą dłonią.
- Dla psów o tzw. beczkowatej klatce piersiowej: W przypadku buldogów, rottweilerów, mastifów i Staffordshire terrierów, przewróć psa na plecy. Umieść swoją dominującą dłoń nad najszerszą częścią dolnej części klatki piersiowej (mostek), a drugą dłoń umieść nad swoją dominującą dłonią. Upewnij się, że ramiona znajdują się tuż nad rękami i zablokuj łokcie.
2. Rozpocznij uciskanie klatki piersiowej
Wykonaj 30 uciśnięć klatki piersiowej pod rząd. Jeśli poczujesz zmęczenie przed osiągnięciem 30 razów, jeśli to możliwe, lepiej, aby inna osoba przejęła wykonywanie ucisków klatki piersiowej. Chodzi o zapewnienie wysokiej jakości ucisków. U większych psów konieczne jest mocne i szybkie naciskanie, aby przepompować serce. Należy wykonać to szybko, w zalecanym tempie od 100 do 120 uciśnięć na minutę, aby zapewnić obieg krwi wystarczający do podtrzymania życia. Jeśli pompujesz w rytm piosenki „Stayin' Alive” zespołu Bee Gees, robisz to dobrze. Ściśnij klatkę piersiową do co najmniej połowy jej regularnej szerokości, a przed ponownym ściśnięciem pozwól, aby całkowicie się odbiła.
3. Weź oddech ratunkowy
Rozszerz w pełni szyję swojego pupila, aby otworzyć drogi oddechowe. Następnie zakryj nos pupila swoimi ustami, zamknij usta ręką i wykonaj wydech do nosa, aż zobaczysz, że klatka piersiowa się unosi. Wykonaj dwa oddechy ratownicze.
4. Powtórz
Powtórz kroki pierwszy i drugi, a następnie sprawdź, czy serce zwierzęcia bije i czy on oddycha. Jeśli Twoje zwierzę nadal nie oddycha lub nie bije mu serce, powtarzaj te czynności aż do momentu, gdy dotrzesz do lecznicy weterynaryjnej. Jeśli Twoje zwierzę zacznie oddychać i wykryjesz bicie jego serca, to znaczy, że udało Ci się je reanimować. W takim przypadku nie należy tracić czujności, gdyż zwierzę nie jest jeszcze bezpieczne. Konieczne jest jak najszybsze zbadanie zwierzęcia przez lekarza weterynarii, ponieważ istnieje ryzyko ponownego zatrzymania krążenia.
Co zrobić, gdy resuscytacja nie działa?
Nawet jeśli nie jesteś w stanie reanimować swojego pupila, nadal prowadź jego resuscytację i zabierz go do lekarza. Większość lekarzy weterynarii jest wyposażona w sprzęt ratujący życie w nagłych wypadkach, taki jak tlen, leki w zastrzykach i inne zaawansowane systemy podtrzymywania życia, które mogą jeszcze uratować Twoje zwierzę. Nawet jeśli w momencie dotarcia do lekarza Twoje zwierzę nie oddycha lub nie ma wyczuwalnego bicia serca, to dzięki resuscytacji podtrzymujesz bicie jego serca i oddychanie płuc. Ponadto każdy pies lub kot, który doznał zatrzymania krążenia i został poddany resuscytacji, wymaga opieki poreanimacyjnej, którą może zapewnić tylko lekarz weterynarii. Zazwyczaj zwierzęta te wymagają dodatkowych badań, aby ustalić, co spowodowało zatrzymanie krążenia, a także hospitalizacji i intensywnej obserwacji, aby pomóc im wrócić do zdrowia.
Przygotowanie do udzielania pierwszej pomocy, w tym resuscytacji krążeniowo-oddechowej, jest ważnym elementem zapobiegania nieszczęściom w życiu psa lub kota. Chociaż nie jest idealnym rozwiązaniem, aby opiekun zwierzęcia przeprowadzał resuscytację kota lub psa, bycie przygotowanym na taką sytuację może zadecydować o życiu lub śmierci Twojego zwierzęcia.
Informacja o autorce

Dr. Sarah Wooten
Absolwentka UC Davis School of Veterinary Medicine z 2002 r., dr. Sarah Wooten jest znaną mówczynią międzynarodową w dziedzinie weterynarii i opieki zdrowotnej nad zwierzętami. Ma 10-letnie doświadczenie w wystąpieniach publicznych i pracy z mediami, pisze dla wielu publikacji internetowych i drukowanych poświęconych zdrowiu zwierząt. Dr. Wooten od pięciu lat zajmuje się edukacją weterynaryjną, a także wygłasza przemówienia na temat przywództwa, komunikacji z klientami i rozwoju osobistego. Dr. Wooten jest także dyplomowaną dziennikarką weterynaryjną, członkinią Amerykańskiego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii i ma 16-letnie doświadczenie w praktyce weterynaryjnej małych zwierząt. Poza tym, że jest mówczynią, autorką, lekarką weterynarii i współtwórczynią szalenie popularnej gry karcianej „Vets Against Insanity”, wraz ze swoim mężem (z 21-letnim stażem), z którym razem wychowują trójkę nieco zdziczałych mini-ludzi, jest współwłaścicielką grupy restauracji Elevated Eateries w Greeley. W czasie wolnym można ją spotkać na nartach w Kolorado lub nurkującą z rekinami na Karaibach.
Idź na całość... albo idź do domu. Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź stronę drsarahwooten.com.
Recenzji dokonał dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA
Powiązane artykuły
Powiązane produkty
-
Karma dla psów Hill's PRESCRIPTION DIET i/d Sensitive z jajami i ryżem
<p> <span class='nowrap'>Prescription Diet<sup>TM</sup></span> i/d<sup>TM</sup> Canine Sensitive is specially formulated to help manage digestive disorders and food sensitivities. </p>
-
karma dla psów j/d
<p>Hill's™ <span class='nowrap'>Prescription Diet™</span> j/d™ Canine to klinicznie sprawdzona karma, która poprawia sprawność ruchową psów w ciągu zaledwie 21 dni dzięki optymalnie zbilansowanym składnikom pokarmowym, EPA (specjalny kwas tłuszczowy omega-3) oraz całkowitej zawartości kwasów tłuszczowych omega-3. </p><p><b>