Czy koty lubią być głaskane?

Opublikowany przez
min: Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Kilka lat temu czasopismo Frontiers in Psychology potwierdziło to, co rodzice zwierząt domowych już wiedzieli: że pozytywne interakcje ze zwierzętami zmniejszają stres u ludzi. To świetna wiadomość dla Twojego zdrowia i długowieczności, ale jeśli masz kota, możesz zastanawiać się, czy to uczucie jest odwzajemnione. Czy koty lubią być głaskane? Czy koty lubią być trzymane na rękach tak samo jak my lubimy je trzymać?

Jeśli robisz to poprawnie, odpowiedź brzmi: tak. Wiele kotów, mimo powszechnego i uporczywego mitu, że nie są przyjazne, chętnie przyjmuje czułość od swoich ludzi. W rzeczywistości, głaskanie i trzymanie kota pomaga budować emocjonalną więź między Wami.

Podejście do głaskania

Głaskanie kota może być zdradliwą sprawą. Łatwo jest źle odczytać sygnały kota i skończyć dotykając go w niewłaściwy sposób lub w miejscach, w których nie lubi być dotykany.

Ręka człowieka głaszczącego rosyjskiego niebieskiego kota leżącego na kwiatowym dywanie.
Powiedzmy, na przykład, że Twój kot toczy się po podłodze i odsłania swój brzuszek. Ale kiedy próbujesz pogłaskać jego anielski puch na brzuszku, odpowiada drapaniem lub gryzieniem. Cats Protection wyjaśnia, że przewracanie się na plecy jest sposobem kota na pokazanie, że Ci ufa. Jednak dla większości kotów nie jest to zaproszenie do pogłaskania brzucha! Jeśli spotkasz się z drapaniem lub gryzieniem, możesz zastanawiać się, czy Twój kot Cię nienawidzi, czy też w ogóle nie chce być głaskany. W rzeczywistości mówi Ci, że nie chce, aby go głaskać właśnie tam i w tej chwili.

W 2013 r. badanie z czasopisma Physiology & Behaviour zostało szeroko przekłamane jako dowód, że głaskanie kotów je stresuje. John Bradshaw, dyrektor Instytutu Antrozoologii na Uniwersytecie w Bristolu w Anglii, zapewnia National Geographic, że to jakieś wydarzenie w życiu kotów, a nie akt głaskania, przyczyniło się do ich niepokoju. (W eksperymencie sprawdzano, jak koty żyjące samotnie przeżywają stres inaczej niż te w gospodarstwach domowych z wieloma kotami). Pieszczoty mogą pocieszyć Twojego kota, więc śmiało, przytul się do niego.

Głowa, ramiona, policzki i nos

W jakich więc miejscach koty lubią być głaskane? Głowa, broda i szyja to często ich ulubione miejsca. Niektóre koty lubią, gdy dotyka się ich ogonów, inne natomiast odruchowo cofają się, a nawet odczuwają ból w wyniku głaskania ogona. Rób to powoli, zwracając baczną uwagę na reakcję Twojego kota na dotyk i zawsze szanując jego preferencje.

Podchodząc do kota, najważniejsze jest, aby pozwolić mu przejąć inicjatywę. Pozwól kotu najpierw powąchać palec wskazujący i dotknąć go swoim nosem. Jeśli chce przytulić się, będzie przyciskać swoją twarz do Twojej ręki i kierować Cię do swoich uszu, brody lub gdziekolwiek chce być pogłaskany. Działając powoli stworzysz bardziej zrelaksowane środowisko. Jeśli zaczyna szturchać Cię głową lub ocierać się policzkami o Twoje ciało, to dobry znak. " Barankowanie" to sposób, w jaki koty przenoszą swój zapach, poprzez gruczoły policzkowe, na ukochane otoczenie i członków rodziny.

Czy oprócz głaskania, koty lubią być trzymane na rękach? Czasami. Większość kotów uwielbia przytulać się i zazwyczaj pozytywnie reaguje na trzymanie ich na rękach, jeśli wprowadzasz je do tego stopniowo. Najlepszym sposobem podejścia do kota w celu przytulenia go jest rozpoczęcie od kilku delikatnych pieszczot, a następnie ostrożne podniesienie. Pamiętaj, aby zabezpieczyć jego wszystkie cztery łapki, aby nie zwisały. Jeśli poczuje się bezpiecznie w Twoich ramionach, będzie bardziej skłonny tam pozostać. Jeśli wierci się i chce uciec, ustaw go delikatnie i spróbuj ponownie później. Nauka przytulania wymaga małych kroczków (i od czasu do czasu smacznej nagrody za to, że nie zmiażdżył Twoich ramion w drodze na dół!).

Rudy kot drapany w podbródek.

Czy rasa ma znaczenie? A co z wiekiem?

Niektóre rasy kotów są bardziej otwarte na pieszczoty i przytulanie niż inne. Kot syjamski, na przykład, jest zabawną i kochającą zabawę rasą, która będzie domagać się od Ciebie uwagi, podobnie jak czuły ragdoll.

Nie należy się niepokoić, jeśli kot opiera się uwadze fizycznej. Może to być po prostu część jego osobowości lub wychowania. Jeśli kociak nie ma kontaktu z ludźmi w młodym wieku, może potem niechętnie przyjmować czułości. Może również potrzebować więcej nakłaniania, jeśli adoptujesz go jako dorosłego i nie znasz jego historii. Możesz zaaklimatyzować swojego kota stosując niektóre z powyższych strategii, ale niektóre koty po prostu nie lubią być brane na ręce, wolą być przy Tobie zamiast na Twoich kolanach.

Budowanie zaufania to stopniowy proces w każdej relacji. Kiedy zainwestujesz swoją miłość i przywiązanie, zostaniesz nagrodzony najlepszym kocim przyjacielem (a może nawet okazją do pogłaskania brzuszka).

Informacja o autorce

Christine O'Brien

Christine O'Brien

Christine O'Brien jest pisarką, mamą i wieloletnią kocią matką, której domem rządzą dwa koty rasy rosyjskiej niebieskiej. Jej prace pojawiają się także na portalach Care.com, What to Expect oraz Fit Pregnancy, gdzie pisze o zwierzętach domowych, ciąży i życiu rodzinnym. Znajdź jej profil i śledź ją na Instagramie i Twitterze @brovelliobrien.

Powiązane artykuły

Powiązane produkty