Jakie ludzkie produkty spożywcze mogą jeść koty i kocięta?
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Pojawienie się nowego kociaka lub kota jest zawsze ekscytujące i naturalnie pragniemy nasze zwierzę rozpieszczać. Dawanie jedzenia jest jednym z najważniejszych elementów więzi między człowiekiem a zwierzęciem – uwielbiamy patrzeć, jak nasz kot naprawdę cieszy się z tego, co mu dajemy. Często wiąże się to z ludzkimi smakołykami i przekąskami, ale czy to na pewno bezpieczne? A jeśli tak, to jakie ludzkie produkty spożywcze nie zaszkodzą Twojemu kotu?
Zacznijmy od rzeczy najważniejszych
Okres dorastania jest kluczowym okresem w życiu każdego zwierzęcia i jednym z momentów, w których optymalne odżywianie jest najważniejsze. Właściwe odżywianie zapewnia stałe, zdrowe tempo wzrostu, mocne kości i zęby oraz maksymalnie wyostrzone zmysły i mózg. Twoje kocię potrzebuje do tego pełnoporcjowej i zbilansowanej karmy. Możesz podawać mokrą lub suchą karmę, a także ich połączenie, o ile produkty, które podajesz, są pełnoporcjowe i zbilansowane.
Jeśli to możliwe, warto od samego początku podawać zarówno mokrą, jak i suchą karmę. Koty bardzo łatwo przyzwyczajają się do różnych konsystencji pokarmów, a jeśli kiedykolwiek zajdzie potrzeba podawania mokrej lub suchej karmy, a Twój kot nie będzie do nich przyzwyczajony, może łączyć się to z trudnościami.
Smakołyki i ludzkie jedzenie
Zdecydowanie najbezpieczniejszym sposobem podawania kotu lub kocięciu smakołyków jest stosowanie specjalnych przysmaków dla kotów. Niezależnie od tego, czego używasz jako smakołyków, nigdy nie powinny one stanowić więcej niż 10% dziennej dawki kalorii. Podawanie zbyt dużej ilości może nie tylko prowadzić do otyłości, ale także zaburzać równowagę diety i prowadzić do nadmiaru lub niedoboru niektórych składników odżywczych.
Istnieje wiele ludzkich produktów spożywczych, które mogą stanowić zdrowe i bezpieczne przysmaki dla kociąt. Należą do nich:
Gotowane mięso. Koty są mięsożercami, co oznacza, że muszą mieć mięso w swojej diecie, aby uzyskać wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Karma dla kociąt zawiera wszystko, czego potrzebują, ale kawałki gotowanego mięsa, takie jak kurczak, wieprzowina i wołowina, są bezpieczne. Unikaj bardzo tłustego mięsa lub skóry, ponieważ może to powodować rozstrój żołądka. Nigdy nie podawaj kości ani surowego mięsa. Unikaj przetworzonego mięsa, takiego jak szynka, ze względu na wysoką zawartość soli.
Ryby są bardzo pożywne, a ponieważ apetyt kotów zależy w dużej mierze od zapachu, wiele kotów i kociąt uwielbia ryby. Pamiętaj, aby usunąć ości i ugotować rybę – koty nie powinny być karmione surową rybą.
Jajka są świetnym źródłem białka i są bezpieczne dla kotów. Najlepsza jest jajecznica lub jajka gotowane, a nie smażone. Przygotowując jajecznicę, najlepiej nie dodawać mleka ani masła, ponieważ niektóre koty nie tolerują produktów mlecznych.
Owoce i warzywa. Koty zazwyczaj nie przepadają za słodyczami i nie potrzebują warzyw, więc może się okazać, że nie są zainteresowane owocami i warzywami. Niektóre z nich są jednak dozwolone. Możesz spróbować podać groszek, brokuły, marchewkę, dynię, banany, melona i jagody. Tylko nie obrażaj się, jeśli Twój kot odmówi!
Pełne ziarna, takie jak owies i ryż, są również bezpiecznym i pożywnym ludzkim pokarmem, który można podawać kotom.
Masz więc kilka smacznych propozycji, którymi możesz uzupełnić normalną diety swojego kociaka, ale pamiętaj, że istnieje wiele ludzkich produktów spożywczych, które są niebezpieczne dla kotów i nie powinny być podawane. Należą do nich:
Winogrona i rodzynki.
Cebula, szalotka, czosnek i inne warzywa z rodziny cebulowatych i czosnkowych.
Produkty słodzone ksylitolem..
Alkohol.
Kofeina.
Orzechy i nasiona.
Nabiał. Niektóre koty tolerują produkty mleczne, ale niektóre nie. Nie są one niezbędnym elementem kociej diety, więc najlepiej ich unikać.
Przemyślana dieta.
Najważniejsze rzeczy, o których należy pamiętać, jeśli chodzi o doskonałe odżywianie i optymalny wzrost zdrowego kociaka to:
Podawanie pełnoporcjowej i zbilansowanej karmy dla kociąt jako co najmniej 90% racji żywieniowej.
Jeśli to możliwe, podawanie zarówno karmy mokrej, jak i suchej.
Przysmaki nigdy nie powinny przekraczać 10% dziennego zapotrzebowania kalorycznego kociaka.
Chociaż wiele pokarmów dla ludzi jest bezpiecznych, wiele z nich nie jest, więc jeśli nie masz pewności, po prostu ich nie podawaj.
Dbaj szczupłą sylwetkę i monitoruj wzrost kota z lekarzem weterynarii. Szczupłe kocięta wyrastają na szczupłe koty.
Baw się dobrze ze swoim nowym futrzanym maleństwem! Życzymy wielu lat pięknej przyjaźni.
Recenzji dokonał dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA