Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Adopcję łatwo jest odrzucić z wielu powodów. Być może jesteś przekonany, że szczenię lub kocię łatwo przystosuje się do rodziny i będzie dorastać razem z jej członkami. Proszę jednak, żebyś przynajmniej wysłuchał, dlaczego może to nie być najlepsze rozwiązanie.
Ośrodki adopcyjne na całym świecie przepełnione są kotami i psami, które nie są niczemu winne, że tam się znalazły. Często postrzegamy zwierzęta w ośrodkach „ratunkowych” jako zwierzęta problemowe, zakładając, że znalazły się tam, bo były niegrzeczne. Często są to jednak nieprzemyślane wybory poprzednich opiekunów lub zmiana sytuacji rodzinnej prowadząca do ich oddania.
Prawda jest taka, że dobre ośrodki adopcyjne potrafią doskonale dopasować zwierzęta do opiekunów, co może zaoszczędzić Ci smutku i pomóc podjąć właściwą decyzję przy wyborze nowego najlepszego przyjaciela.
Szczenięta i kocięta to ciężka praca!
Bardzo ważne jest, by o tym pamiętać. Wiele osób marzy o szczeniaczku lub kociątku, bo są urocze. Nie zostają one jednak takie na zawsze, a młode zwierzęta wymagają dużo pracy. Wzięcie pod opiekę starszego zwierzęcia pozwala uniknąć szkolenia w domu, gryzienia, szaleństw okresu dorastania i nocnych zakłóceń, występujących zarówno u małych zwierząt, jak i u dzieci.
Dopasowanie, by dokonać właściwego wyboru.
Wiele ludzi decyduje się na zakup zwierzęcia pod wpływem impulsu. Psy i koty to zobowiązanie na 10-20 lat, do którego nie powinno się podchodzić lekkomyślnie. Może spodobać Ci się rasa psa, podpatrzona w filmie, reklamie lub mediach społecznościowych u znanego celebryty, ale nie oznacza to, że będzie ona odpowiednia dla Ciebie i Twojej sytuacji życiowej.
Wspaniałą cechą dobrych ośrodków adopcyjnych jest to, że umożliwiają one kontakt z behawiorystami lub doradcami adopcyjnymi, którzy mogą zagłębić się w Twoją sytuację rodzinną i pomóc Ci znaleźć psa lub kota w jak największym stopniu odpowiadającego Twojemu stylowi życia. Czy jesteś osobą aktywną? Jaka jest Twoja sytuacja finansowa? Jak duży jest Twój dom? Pracujesz? Masz ogród? Czy w domu są dzieci? Jeśli tak, w jakim są wieku? Wszystkie te czynniki są niesłychanie istotne przy wyborze odpowiedniego zwierzęcia.
Wielu z nas wstydzi się rozmawiać o finansach, ale raport brytyjskiej organizacji PDSA dotyczący dobrostanu zwierząt regularnie wykazuje, że ogromna część opiekunów błędnie szacuje koszty utrzymania zwierzęcia. W zależności od rasy, szacowany koszt utrzymania psa może wynosić od 5000 £ do pokaźnej kwoty 12 200 £! A to tylko ścisłe minimum.
Ważne jest, by przed przyjęciem pupila zadać sobie wszystkie te pytania i szczerze sobie na nie odpowiedzieć. Miliony psów nie mają wystarczającej ilości ruchu, a wiele z nich nigdy nie jest spuszczanych ze smyczy. Niezaspokojone potrzeby zwierząt są częstą przyczyną ich frustracji i problemów z zachowaniem. Często prowadzi to do oddania zwierzęcia bez rozwiązania problemu u źródła.
Wielu ludzi uważa zwyczajne zachowanie zwierząt za irytujące. W przypadku kotów może to być drapanie mebli, a u psów wykopywanie dziur w ogrodzie, czy nawet szczekanie.
Rozmowa z pracownikami centrów adopcyjnych i współpracującymi z nimi behawiorystami może pomóc Ci uniknąć tych pułapek. Tutaj możesz przeczytać o historii amerykańskiego doradcy ds. adopcji zwierząt. Możesz zobaczyć, jak wiele satysfakcji przynosi praca polegająca na dopasowywaniu zwierząt do opiekunów i jak frustrujące jest to, gdy ktoś dokonuje złego wyboru.
Być dobrym przyjacielem.
Mówi się, że zwierzęta są naszymi najlepszymi przyjaciółmi, ale niezmiernie ważne jest też, żebyśmy poważnie podchodzili do naszych zobowiązań wynikających z tej przyjaźni. Więź łącząca ludzi i zwierzęta jest niesłychanie cenna, dlatego powinniśmy dbać o to, by przyjmować je do naszego życia, dokonawszy właściwych wyborów. Niezależnie od tego, czy decydujesz się na adopcję, czy zakup zwierzęcia, zadbaj o to, by skonsultować się z lekarzem weterynarii i osobami posiadającymi odpowiednią wiedzę, by upewnić się, że rozumiesz wszystkie potrzeby zwierzęcia i jesteś w stanie je zaspokoić. Decyzja o nieprzyjęciu zwierzęcia jest równie ważna, co decyzja dotycząca tego, jakie zwierzę chcemy lub myślimy, że chcemy mieć. Jeśli wszyscy stosowaliby się do tej zasady, ośrodki adopcyjne w niedługim czasie byłyby puste!
Jeśli nie jesteś przekonany do korzyści wynikających z adopcji, może warto byś któregoś dnia odwiedził lokalny ośrodek? Niczym nie ryzykujesz i nie wiąże się to z żadnymi zobowiązaniami. Nigdy nie wiadomo, co może się wydarzyć - a nuż trafi Cię strzała Amora i znajdziesz pupila dla siebie.
Informacja o autorce
Emma Milne
Dr Emma Milne uzyskała tytuł lekarza weterynarii w 1996 roku. Przez 12 lat pracowała w małym gabinecie, a przez siedem lat jako doradca ds. żywienia klinicznego. Jest znana ze swojej działalności na rzecz zwierząt i napisała dziesięć książek o zwierzętach domowych.
Recenzji dokonał dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA