Nauka o psie i jego zachowaniu
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Nauka o psach rozwija się, ponieważ coraz więcej badaczy poświęca swój czas i środki na zrozumienie, w jaki sposób nasi najlepsi przyjaciele ewoluowali, aby tak bardzo związać się z ludzkością. Od biologii psów po ich psychologię – wiemy więcej niż kiedykolwiek o szczeniętach i ich zachowaniu. Chcesz dowiedzieć się, co nauka mówi o Twoim psie? Przeczytaj o najbardziej fascynujących ciekawostkach, które udało nam się odkryć.
Dlaczego psy tak dużo śpią?
Wszystkie psy potrzebują znacznie więcej snu niż ludzie, co ma związek z ilością snu REM, jaki psy otrzymują. Podczas gdy ludzie spędzają około 25 procent swojego snu w cyklach REM, które są najgłębszym i najbardziej spokojnym etapem snu, tylko około 10 procent psiej drzemki przypada na sen REM. Oznacza to, że muszą spać dłużej, aby wyrównać tę nierównowagę.
Co mówią psy, kiedy szczekają?
Choć psy szczekają z różnych powodów, biolodzy sądzili dawniej, że ich szczekanie nie zmienia się w zależności od przekazu. Ostatnio jednak badania nad biologią psa odkryły, że psy mają elastyczne struny głosowe, co daje im możliwość nieznacznej zmiany dźwięku szczekania w celu przekazania różnych znaczeń – podaje Scientific American.
Obrazy spektrograficzne psich szczeknięć wykazały różnice w czasie, wysokości i amplitudzie, które różnią się w zależności od kontekstu. To samo dotyczy warczenia. Chociaż dla naukowców nie jest jeszcze jasne, co oznaczają te różne szczeknięcia i warknięcia, eksperymenty wykazały, że psy różnie reagują na wokalizacje innych psów w zależności od kontekstu. Na przykład naukowcy zarejestrowali psa warczącego na jedzenie i warczącego na nieznajomego. Gdy odtworzono "warczenie na jedzenie" podczas oferowania innemu psu smakołyku, psy były bardziej niechętne do przyjęcia go, niż gdy słyszały "warczenie obcego." Inne eksperymenty wykazały, że psy i ludzie chętniej reagują na szczekanie nieznajomego psa niż na inne rodzaje szczekania. Potrzeba więcej badań naukowych nad psami, aby rozszyfrować każde szczeknięcie i warknięcie, ale staje się jasne, że szczekanie psa ma bardziej złożony charakter komunikacyjny – pies nie robi tego tylko dla zabawy.
Jak szybko mogą biegać psy?
To, jak szybko pies może biegać, zależy od konkretnego psa. Prędkość biegania w dużej mierze zależy od wielkości, budowy ciała i długości nóg, a także od wieku, stanu zdrowia i kondycji fizycznej. Chart osiąga średnią prędkość ponad 72 km na godzinę jako najszybszy pies na świecie, a najszybszy przedstawiciel tej rasy osiągnął prędkość ponad 81 km na godzinę – podaje serwis Pociąg!. Podczas gdy opływowe charty i inne szybkie rasy, takie jak whippety i psy afgańskie, wydają się być zaprojektowane z myślą o szybkości, wszystkie psy mają zdolność do zwiększania aerodynamiki ciała podczas biegu – spłaszczają uszy, aby zmniejszyć opór wiatru, lub odsuwają je do tyłu, aby uniknąć potknięcia.
Podczas biegania zmienia się również sposób, w jaki psy poruszają nogami. Pies idący porusza prawą i lewą łapą razem, natomiast pies biegnący skacze ze sparowanymi przednimi i tylnymi łapami, co pozwala mu osiągnąć większą prędkość.
Jak wysoko mogą skakać psy?
Dla niektórych psów umiejętność wskakiwania na kanapę nie jest niczym niezwykłym, dla innych pokonanie schodów, aby wtulić się w Ciebie w Twoim ulubionym fotelu to bułka z masłem, a jeszcze dla innych psów trzymanie ich na ogrodzonych podwórkach może być wyzwaniem ze względu na ich zdolność do skakania. Podobnie jak w przypadku zdolności psa do biegania, zdolność psa do skakania zależy w dużej mierze od jego wielkości, siły, wieku, stanu zdrowia i kondycji. Odnotowano, że najwyżej skaczące psy osiągają wysokość 1,8 m, ale jeszcze większe wrażenie robią małe rasy, które potrafią skakać na wysokość wielokrotnie przekraczającą wysokość ich ciała. Innym elementem skoczności psa jest to, jak daleko potrafi on skoczyć. Podczas zawodów w dock-divingu psy są szkolone, aby biegać i skakać do wody, aby sprawdzić, jak daleko uda im się dopłynąć – niektóre z nich wykonują skoki na odległość ponad 9 m – donosi serwis The Labrador Site.
Jak dobrze widzą psy?
Oczy psa są niesamowite i widzą rzeczy, których my nie jesteśmy w stanie dostrzec. Jednak wzrok psa nie musi być lepszy niż wzrok człowieka. Według Veterinary Vision oczy psa są umieszczone z boku głowy, co zapewnia mu lepsze widzenie peryferyjne, jednak jego ostrość widzenia (czyli zdolność do skupiania wzroku na obiektach) wynosi tylko około 20-40% ostrości widzenia ludzkiego. Oznacza to, że to, co pies może rozpoznać jako obiekt z odległości ponad 6 m, człowiek o wzroku 20/20 może rozpoznać z odległości ponad 27 stóp. Z tego powodu psy w dużym stopniu polegają na innych zmysłach, które pomagają im w poruszaniu się po świecie.
Jak dobry jest naprawdę słuch psa?
Słuch psów nie jest mitem, a wręcz przeciwnie – jest to imponująca zaleta biologiczna, która pomaga im od tysięcy lat. Według serwisu Petful, pies może usłyszeć dźwięk nawet cztery razy dalej niż człowiek. Psy mają zdolność do niezależnego używania uszu i zmiany kierunku słuchania, co pomaga im wyłapać dźwięk, którego słuchają. Dzieje się tak, ponieważ w ich uszach znajduje się 18 mięśni (trzy razy więcej niż w uchu ludzkim). Psy mają również zdolność słyszenia różnych częstotliwości, dlatego takie rzeczy jak psie gwizdki mogą mieć na nie tak duży wpływ, nawet jeśli Ty nic nie słyszysz. Wreszcie, psy mają również zdolność selektywnego słyszenia, podobnie jak ludzie, więc jeśli wołasz psa z podwórka i wydaje Ci się, że Cię ignoruje, istnieje duże prawdopodobieństwo, że tak właśnie jest.
Dlaczego psy tak się cieszą na nasz widok?
Za! Każdym! Razem! Niezwykła reakcja psów na połączenie z człowiekiem jest jedną z tych rzeczy, które tak bardzo w nich kochamy. Ale dlaczego są tak podekscytowane?
Jak podaje serwis io9, w grę wchodzą trzy kluczowe czynniki. Badając skany mózgów psów wystawionych na działanie określonych zapachów, naukowcy zajmujący się psim zachowaniem odkryli, że zapach znajomego człowieka wyzwalał ośrodki nagrody w mózgu w sposób, w jaki nie udawało się to żadnemu innemu zapachowi, co sugeruje nie tylko to, że psy potrafią odróżnić ludzi od innych psów, ale również to, że psy naprawdę uwielbiają spędzać czas ze swoimi opiekunami.
W innym badaniu wykorzystano eksperyment poznawczy przeznaczony dla dzieci widzących swoje matki po dłuższej nieobecności, aby zmierzyć reakcję psów łączących się ze swoimi opiekunami i stwierdzono, że reakcja jest bardzo podobna. Należy pamiętać, że psy są zwierzętami społecznymi, które nie lubią zostawać same. Dla nich nasz powrót oznacza ulgę w samotności. Jeśli dodać to wszystko do siebie, nie ma się co dziwić, że psy nie mogą opanować ekscytacji na widok swoich ulubieńców.
Dlaczego istnieje tak wiele różnych gatunków psów?
Psy są jednym z najbardziej zróżnicowanych gatunków na naszej planecie. Brytyjski The Kennel Club uznaje aż 218 różnych ras psów, nie licząc wszystkich odmian regionalnych, designerskich krzyżówek, ras mieszanych i tajemniczych kundli.
Biorąc pod uwagę ich różnorodność pod względem koloru, kształtu, wielkości i temperamentu, naukowcy uważają, że psy zaczęły się genetycznie różnić od wilków około 27 000 lat temu. Możesz podziękować tym starożytnym łowcom-zbieraczom za geny dominujące u zwierząt domowych i manipulowanie ich ekspresją w kolejnych pokoleniach psów.
Chociaż praktyka ta trwała prawie tak długo, jak psy były udomowione, selektywna hodowla psów eksplodowała w XIX w., gdy ludzie zaczęli tworzyć różne rasy ze względów estetycznych i ze względu na nowość, a nie dlatego, że niektóre cechy były bardziej przydatne do polowania lub pasterstwa. Praktyka ta jest kontynuowana do dziś, a liczba ras psów i ich różnorodność wśród gatunków stale rośnie.
Nie ma wątpliwości, że psy są wyjątkowe, podobnie jak więź, która nas z nimi łączy. W miarę rozwoju nauki o psach dowiadujemy się coraz więcej o naszych ulubionych futrzanych towarzyszach. Jest jednak jedna rzecz, o której nie musimy polegać na nauce, a mianowicie to, jak wspaniałe są nasze psy – każdy z osobna.
Informacja o autorce
Jean Marie Bauhaus
Jean Marie Bauhaus to opiekująca się w swoim domu zwierzętami i pisząca o nich blogerka i pisarka mieszkająca w Tulsa, w Oklahomie, gdzie pracuje pod czujnym okiem futrzastej gromadki.