Porady dotyczące podawania kotu tabletek i leków

Opublikowany przez
MIN: CZAS CZYTANIA

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Choroba to nic przyjemnego, zwłaszcza gdy trzeba brać leki, aby poczuć się lepiej. Nie inaczej jest w przypadku Twoich futrzanych przyjaciół. Czy to z powodu choroby, czy alergii, koty czasami potrzebują leków, aby wspomóc swoje zdrowie.

Skorzystaj z tych wskazówek, jak podać kotu tabletkę, aby proces ten był mniej stresujący dla Was obojga i pomógł kotu szybko wrócić do lepszego samopoczucia.

Trzymanie swojego kota

Dla niektórych kotów samo trzymanie na rękach może być źródłem stresu. Podejdź do kota ostrożnie, mówiąc do niego łagodnym i kojącym głosem. Podtrzymywanie łapek, aby nie zwisały, może sprawić, że kot poczuje się bardziej komfortowo i bezpiecznie.

Jak podać kotu tabletkę

Leki dla kotów mają zwykle postać tabletek. Mając w ręku lekarstwa, pamiętaj o tym, że koty to inteligentne stworzenia, które nie lubią zmian w swojej rutynie i prawdopodobnie nie ułatwią Ci tej pracy. W przeciwieństwie do psów, które z radością pochłoną tabletkę ukrytą w smakołyku, do kotów należy podejść w sposób spokojny, ale wyrachowany.

Hand holding out pills over the top of a gray cat.

Jeśli Twój kot jest chętny do współpracy, spróbuj włożyć tabletkę bezpośrednio do jego pyszczka. Nie wrzucaj tabletki do pyszczka kota, ponieważ może to skutkować zadławieniem albo kot po prostu wypluje ją z powrotem! Przygotuj kotu świeżą miskę z wodą, aby przemyć gardło.

Klopsik

Inna metoda podania kotu tabletki wymaga bardziej podstępnego działania. Zacznij od ukrycia tabletki w zwykłym posiłku Twojego kota. Najlepiej sprawdza się mokra lub półwilgotna karma dla kotów, ale jeśli Twój kot spożywa tylko suchą karmę, możesz podać mu wilgotną karmę po zażyciu tabletki, zamieniając ją w ekscytujący przysmak.

Jeśli kot odmawia przyjęcia tabletki wraz z karmą, możesz zastanowić się, czy nie skusić go „ludzkim” jedzeniem, takim jak tuńczyk. Zawsze konsultuj się z lekarzem weterynarii przed podaniem kotu karmy innej, niż dla zwierząt.

Sos do karmy dla kotów

Jeśli szukasz innego sposobu na podanie kotu tabletki, możesz pokusić się o rozkruszenie jej do postaci proszku.

Jeśli odpowiedź jest twierdząca, możesz to zrobić rozgniatając ją między dwiema łyżeczkami lub zainwestować w rozdrabniacz/przecinacz do tabletek w lokalnej aptece lub sklepie zoologicznym.

Rozdrobnione lekarstwo wymieszaj z niewielką porcją sosu do karmy dla kotów, który, miejmy nadzieję, Twój kot połknie. Mocny smak sosu idealnie zamaskuje nieprzyjemny smak tabletki. Nigdy nie podawaj kotu leków w mleku, ponieważ wiele kotów nie trawi nabiału. Jeśli kot nie chce przyjąć łyżki sosu, dodaj tabletkę do zwykłej karmy, albo jako specjalny dodatek do suchej karmy; możesz ją też wymieszać z mokrą karmą.

Płynna formuła

Jeśli kot odmawia przyjmowania leków lub jest zbyt chory, aby normalnie jeść, lekarz może przepisać mu lek w postaci płynnej, który będzie podawany strzykawką. Większość płynnych leków musi być przechowywana w lodówce. Najchętniej jednak, koty przyjmują leki o temperaturze pokojowej. Nigdy nie wkładaj leków do mikrofalówki. Możesz rozgrzać lek, trzymając strzykawkę w dłoniach przez kilka minut lub zanurzając ją w filiżance ciepłej, ale nie gorącej wody.

Jak już wcześniej wspomniano, trzymaj kota w bezpieczny i wygodny sposób, umieszczając strzykawkę w swojej dominującej ręce. Pozwól kotu polizać końcówkę strzykawki, aby mógł spróbować leku, a następnie powoli naciśnij tłok. Skieruj strumień leku w stronę tylnej ściany gardła, ale uważaj, aby nie odchylić głowy do tyłu, ponieważ może to spowodować wdychanie części płynu lub zakrztuszenie się.

Kiedy lek znajdzie się w jamie ustnej kota, przytrzymaj go przez chwilę przy zamkniętym pyszczku, aby upewnić się, że kot połknął płyn. Nie przejmuj się, jeśli kot wypluje część leku – to częste zjawisko. Nawet jeśli część leku znajdzie się na Twoich kolanach, nie podawaj leku ponownie i poczekaj, aż będzie można podać kolejną dawkę.

Krople do oczu i uszu

Czasami kot musi przyjmować krople do oczu lub uszu, zwłaszcza jeśli ma alergię. Podobnie jak w przypadku podawania tabletek lub preparatów płynnych, aby podać krople, trzymaj kota w bezpieczny sposób.

Następnie możesz nagrodzić go smakołykiem, aby skojarzył ten zapach z czymś pozytywnym. Kiedy przygotujesz się do podania kropli do oczu, palcem i kciukiem niedominującej ręki przytrzymaj otwartą powiekę kota, a następnie użyj dominującej ręki do zaaplikowania leku. Często najlepiej sprawdza się podawanie kropli z góry, z dołu lub z boku głowy, a nie skierowanie ich prosto na pyszczek, gdyż kot będzie to widział. Nigdy nie dotykaj oka kota kroplomierzem ani palcami.

W przypadku kropli do uszu, umieść odpowiednią ilość kropli w uchu kota, a następnie delikatnie pomasuj podstawę ucha okrężnymi ruchami. Prawdopodobne jest, że Twój kot nie polubi żadnej z tych metod, jednak, tak jak w przypadku wszystkich leków dla kotów, podanie kropli jest niezbędne dla jego zdrowia.

Pair of hands in blue latex gloves injects a calico cat in the back.

Niektóre choroby, takie jak cukrzyca, wymagają od opiekunów zwierząt wstrzykiwania leków pod skórę. Podczas wykonywania zastrzyków przyda Ci się druga para rąk do pomocy, więc zatrudnij pomocnika, który przytrzyma kota ręcznikiem lub mocnym, ale delikatnym chwytem.

W zależności od rodzaju leku, kot może wymagać zastrzyku, dlatego poproś lekarza o pokazanie, jak i gdzie należy go wykonać. Zawsze używaj nowej igły do każdej dawki i zapisuj godzinę i datę każdego zastrzyku.

Gdy skończysz podawanie leku, mocno przytul swojego kota. Kot może też zechcieć pobyć sam ze sobą, więc daj mu czas i przestrzeń, której potrzebuje, jeśli chce się na chwilę schować. Nigdy nie wyrzucaj igły do kosza na śmieci po zakończeniu pracy. Wyrzuć ją do specjalnego pojemnika przeznaczonego na ostre przedmioty lub zanieś do lokalnej apteki lub gabinetu weterynaryjnego.

Jeśli podejrzewasz, że Twój kot jest chory, najpierw skontaktuj się z lekarzem weterynarii, aby umówić się na badania kontrolne, a następnie podawaj zwierzęciu wyłącznie leki przepisane przez lekarza.

Potraktuj te wskazówki jako podpowiedzi. Warto jest porozmawiać z lekarzem weterynarii na temat najlepszego sposobu podawania leków swojemu kotu. Ponadto najlepszym sposobem na prawidłowe zdiagnozowanie i leczenie wszelkich chorób kota jest dokładne badanie przez lekarza weterynarii.

Niezależnie od tego, czy jest to krótki kurs dotyczący antybiotyków, czy też dożywotni sposób radzenia sobie z chorobą, podanie leków dla kotów jest czasami niezbędne. Być może nie doczekasz się podziękowań, ale Twój kot będzie szczęśliwy, że jest zdrowy!

Informacja o autorce

Christine O'Brien

Christine O'Brien

Christine O'Brien jest pisarką, wieloletnią kocią (i ludzką) mamą, której domem rządzą dwa koty rasy rosyjskiej niebieskiej. Jej prace pojawiają się także na portalach Care.com, What to Expect oraz Fit Pregnancy, gdzie pisze o zwierzętach domowych, ciąży i życiu rodzinnym. Odwiedź jej profil i śledź ją na Instagramie i Twitterze @brovelliobrien.

Powiązane artykuły

Powiązane produkty