Chłoniak u kotów: Co należy wiedzieć

Opublikowany przez
min: Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Najlepszym sposobem wspomagania zdrowia i samopoczucia kota jest zrozumienie, jak funkcjonuje jego organizm i na co zwracać uwagę, kiedy jest chory. Oto, co musisz wiedzieć o chłoniaku u kotów, aby być bardziej świadomym opiekunem zwierzęcia.

Chłoniak u kotów

Chłoniak u kotów to nowotwór układu limfatycznego, który jest zbiorem limfocytów (komórek krwi) i organów (węzłów chłonnych itd.). Może mieć wpływ na wiele układów w organizmie kota i jest najczęstszą przyczyną powstawania guzów rdzenia kręgowego.

Według The Royal Veterinary College, chłoniak koci jest najczęściej diagnozowanym nowotworem u kotów. Istnieje wiele rodzajów chłoniaków u kotów, ale najczęstszym jest chłoniak jelitowy, znany również jako chłoniak żołądkowo-jelitowy (GI) lub pokarmowy. O tym, jak ten nowotwór może wpłynąć na Twojego kota, decyduje wiele czynników.

Zbliżenie na wesołą indyjską parę, żona i mąż stoją w pokoju w domu, trzymając na rękach uroczego kota.

Przyczyny

Wystąpienie chłoniaka u kotów jest związane z wirusem białaczki kotów (FeLV) oraz, w mniejszym stopniu, z wirusem niedoboru odporności kotów (FIV). Koty, u których stwierdzono białaczkę kocią, zazwyczaj zapadają na nowotwór w młodszym wieku. Obecnie, ponieważ wiele kotów przebywa w domach, a badania i szczepienia przeciwko FeLV są szeroko rozpowszechnione, chłoniak występuje rzadziej u młodych osobników. U kotów, u których nie wykryto wirusa, chłoniak rozwija się zwykle w starszym wieku. 

Błękitny Krzyż twierdzi, że narażenie na dym tytoniowy może zwiększyć ryzyko wystąpienia chłoniaka u kotów. Wyjaśnia, że chociaż bierne palenie może być szkodliwe dla wszystkich zwierząt domowych, koty są na to szczególnie narażone. Nie tylko wdychają dym z powietrza, ale także podczas samooczyszczania mogą połykać toksyczne cząsteczki dymu, który osiadł na ich futrze.

Rodzaje chłoniaka u kotów

Ponieważ układ limfatyczny współdziała ze wszystkimi układami w ciele, chłoniak może zaatakować każdy z tych organów. Główne rodzaje chłoniaków to:

  • Alimentacyjny (przewodu pokarmowego)
  • Śródpiersiowy (klatki piersiowej)
  • Renalny (nerek)
  • Nosowy (nosa)
  • Kręgowy (kręgosłupa)
  • Skórny (skóry)
  • Wieloośrodkowy (co oznacza, że dotyczy wielu narządów, najczęściej śledziony i wątroby)

Objawy chłoniaka u kotów

Objawy chłoniaka u kotów zależą od tego, jakie organy zostały zaatakowane. Oto kilka oznak, na które należy zwrócić uwagę w zależności od miejsca występowania chłoniaka:

  • Przewód pokarmowy: Wymioty, biegunka, zaparcia, utrata apetytu, zmniejszenie masy ciała, senność i krwawy stolec.
  • Klatka piersiowa: Oddech z otwartymi ustami, kaszel, utrata apetytu, utrata wagi i regurgitacja.
  • Nerki: Zwiększone pragnienie i oddawanie moczu, utrata masy ciała i apetytu.
  • Nos: Przewlekła wydzielina z nosa, zakrwawiony nos, spuchnięty nos, kichanie, utrata apetytu, wydzielina z oczu i głośne oddychanie.
  • Kręgosłup: Osłabienie lub porażenie tylnych kończyn.
  • Skóra: Świąd, wypadanie włosów i krwawiące guzy skóry.

Jeśli zauważysz u swojego kota któryś z tych objawów, natychmiast skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Pomoże on zdiagnozować stan kota i określić najlepszy sposób leczenia.

Diagnoza

Chłoniak jest diagnozowany na podstawie wielu informacji. Jeśli lekarz podejrzewa, że Twój kot ma chłoniaka, zapyta Cię o historię choroby i styl życia Twojego kota. Prawdopodobnie przeprowadzi badanie fizyczne kota, badania laboratoryjne (w tym badania krwi, moczu, testy na obecność FeLV i FIV) oraz badania obrazowe, takie jak zdjęcia radiologiczne i ultrasonograficzne.

Badania, które zaleci lekarz, będą się różnić w zależności od rodzaju chłoniaka, który podejrzewa. Na przykład w przypadku obecności masy lub spuchniętego węzła chłonnego można wykonać biopsję. Polega to na pobraniu małej próbki chorej tkanki i zbadaniu jej pod kątem obecności komórek nowotworowych.

Rudy kot tabby w klinice weterynaryjnej

Leczenie

Leczenie chłoniaka kotów ma na celu doprowadzenie do remisji nowotworu (wyeliminowanie wszystkich oznak i objawów) oraz maksymalizację jakości życia kota przez jak najdłuższy czas. Ponieważ chłoniak jest zwykle rozległy w organizmie, Błękitny Krzyż wyjaśnia, że chemioterapia jest preferowaną opcją zamiast operacji. Koty zazwyczaj dobrze reagują na to leczenie i nie doświadczają nieprzyjemnych efektów ubocznych, takich jak utrata sierści czy mdłości. 

Jeśli chemioterapia nie wchodzi w grę, lekarz może zalecić naświetlanie, a w rzadkich przypadkach operację. Koty mogą również otrzymać leczenie, takie jak prednizon (steryd), aby złagodzić objawy raka.

Rokowania

Dzięki chemioterapii wiele kotów może uzyskać tymczasową remisję objawów klinicznych i utrzymać dobrą jakość życia. U niektórych kotów remisja nowotworu może trwać nawet kilka lat, w zależności od ich indywidualnej sytuacji. Jednak rokowania różnią się w zależności od rodzaju chłoniaka, od tego, czy kot jest nosicielem wirusa FeLV i/lub FIV oraz od tego, gdzie znajduje się nowotwór. Koty, które są FeLV- lub FIV-pozytywne, mają często gorsze rokowania. 

Opiekunowie zwierząt powinni również skonsultować się z lekarzem weterynarii w sprawie wymagań żywieniowych dla kotów z chłoniakiem.

Zapobieganie

Nie ma sposobu, aby zapobiec chłoniakowi, ale możesz podjąć działania, które zmniejszą szanse rozwoju chłoniaka u Twojego kota.

Trzymaj swojego kota w domu

Dzięki temu nie będzie mieć kontaktu z kotami, które są nosicielami wirusa FeLV lub FIV.

Test na obecność FIV i FeLV

Jeśli to możliwe, zleć badanie kota, gdy jest jeszcze kocięciem. Jeżeli w Twoim gospodarstwie domowym pojawi się nowy kot, poddaj go badaniom przed narażeniem go na kontakt z pierwszym kotem.

Zaszczep kocięta przeciwko FeLV

Obecnie nie ma szczepionki przeciwko FIV, ale możesz zaszczepić kota na FeLV. Jeśli Twój kot wychodzi na zewnątrz, pamiętaj o aktualizacji szczepionki przeciwko FeLV.

Utrzymuj otoczenie kota wolne od dymu tytoniowego

Bierne palenie nie jest dobre dla nikogo, a według Błękitnego Krzyża dotyczy to również kotów.

Regularnie odwiedzaj swojego lekarza weterynarii

Wczesne wykrywanie jest kluczowe. Dwa razy w roku badaj swojego kota, a u kotów w wieku 7 lat i starszych wykonuj coroczne badania krwi.

Postępy w medycynie i lepsza edukacja opiekunów zwierząt stale poprawiają szanse kotów chorych na nowotwór. Od wczesnego wykrywania po redukcję czynników ryzyka, możesz podjąć kroki, które pomogą Twojemu kotu żyć jak najlepiej.