Uwaga! Alergia na psy! Jaki pies dla alergika?

Published by
Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Dog and peopleByć może marzysz o psie, ale martwisz się, że Ty lub ktoś z twoich bliskich cierpi na alergię. Możliwe też, że już go masz, a alergia jest rzeczywistym problemem. Na szczęście alergicy i psy mogą żyć pod jednym dachem!

Alergia na psa jest spowodowana reakcją organizmu na konkretne białka zawarte w substancjach tłuszczowych wydzielanych przez skórę psa oraz w jego ślinie. Kiedy Twój pies gubi sierść lub ścierający się naskórek białka te przedostają się do środowiska i mogą wywoływać reakcję alergiczną.

Nie licz na wyleczenie z alergii

Niektórzy ludzie twierdzą, że nabyli odporności na swojego psa, tzn. że "wyrośli z alergii". Czasem jest to prawdą, jednak nie sugeruj się tym stwierdzeniem, gdy planujesz wziąć nowego psa. Możliwe, że przy większej ekspozycji reakcja alergiczna będzie silniejsza.

W przeciwieństwie do tego, co możesz usłyszeć, tak naprawdę nie ma ras „hipoalergicznych”. Sugeruje się, że włosy niektórych ras, na przykład pudli, pomagają uniknąć przedostawania się alergenów do środowiska, ale u wielu psów występowały alergie na te rasy psów. Psy ras małych mogą wywoływać słabsze reakcje alergiczne niż psy ras większych, ponieważ mają mniej skóry i mniej włosów, które muszą wymienić.

Gdy masz już psa, skrupulatność pomoże Ci walczyć z alergią. Zawsze po kontakcie z psem myj ręce i nigdy nie dotykaj dłońmi do oczu zanim je umyjesz. Regularnie myj podłogi i inne powierzchnie w domu i często odkurzaj. Pierz często posłanie, na którym sypia pies.

Ograniczony dostęp

Możesz również ograniczyć psu dostęp do niektórych miejsc w domu. Sypialnia alergika to zdecydowanie pomieszczenie z zakazem wstępu dla psa. Pokoje, do których pies ma dostęp powinny posiadać drewniane podłogi, które zatrzymują mniej alergenów i są łatwiejsze do sprzątania niż wykładziny. Jeżeli masz w domu tylko kilka pokoi z dywanami, prawdopodobnie pies będzie musiał przebywać na zewnątrz. Meble tapicerowane również zatrzymują dużo alergenów, więc nie pozwalaj kotu wchodzić na nie, albo nie wpuszczaj go do pomieszczeń, w których się one znajdują.

Im więcej szczotkujesz psa, tym bardziej pomagasz w łagodzeniu reakcji alergicznej, ponieważ zapobiega to wzbijaniu się pojedynczych włosów w powietrze. Najlepiej robić to raz w tygodniu, a nawet częściej. W okresie wiosennym należy szczególnie dbać o czesanie psa, ponieważ zrzuca on wówczas zimową okrywę. Jeżeli to możliwe, szczotkowanie powinno być przeprowadzane przez osobę niebędącą alergikiem i najlepiej na dworze.

Spytaj lekarza, jakie leki przeciwalergiczne możesz przyjmować, żeby ułatwić sobie życie oraz o inne sposoby radzenia sobie z tym problemem.

Artykuły powiązane

Produkty powiązane