Alergicy i psy

Published by
min Czas czytania

Dog and peopleByć może marzysz o psie, ale martwisz się, że Ty lub ktoś z twoich bliskich cierpi na alergię. Możliwe też, że już go masz, a alergia jest rzeczywistym problemem. Na szczęście alergicy i psy mogą żyć pod jednym dachem!

Alergia na psa jest spowodowana reakcją organizmu na konkretne białka zawarte w substancjach tłuszczowych wydzielanych przez skórę psa oraz w jego ślinie. Kiedy Twój pies gubi sierść lub ścierający się naskórek białka te przedostają się do środowiska i mogą wywoływać reakcję alergiczną.

Nie licz na wyleczenie z alergii

Niektórzy ludzie twierdzą, że nabyli odporności na swojego psa, tzn. że "wyrośli z alergii". Czasem jest to prawdą, jednak nie sugeruj się tym stwierdzeniem, gdy planujesz wziąć nowego psa. Możliwe, że przy większej ekspozycji reakcja alergiczna będzie silniejsza.

W przeciwieństwie do tego, co możesz usłyszeć, tak naprawdę nie ma ras „hipoalergicznych”. Sugeruje się, że włosy niektórych ras, na przykład pudli, pomagają uniknąć przedostawania się alergenów do środowiska, ale u wielu psów występowały alergie na te rasy psów. Psy ras małych mogą wywoływać słabsze reakcje alergiczne niż psy ras większych, ponieważ mają mniej skóry i mniej włosów, które muszą wymienić.

Gdy masz już psa, skrupulatność pomoże Ci walczyć z alergią. Zawsze po kontakcie z psem myj ręce i nigdy nie dotykaj dłońmi do oczu zanim je umyjesz. Regularnie myj podłogi i inne powierzchnie w domu i często odkurzaj. Pierz często posłanie, na którym sypia pies.

Ograniczony dostęp

Możesz również ograniczyć psu dostęp do niektórych miejsc w domu. Sypialnia alergika to zdecydowanie pomieszczenie z zakazem wstępu dla psa. Pokoje, do których pies ma dostęp powinny posiadać drewniane podłogi, które zatrzymują mniej alergenów i są łatwiejsze do sprzątania niż wykładziny. Jeżeli masz w domu tylko kilka pokoi z dywanami, prawdopodobnie pies będzie musiał przebywać na zewnątrz. Meble tapicerowane również zatrzymują dużo alergenów, więc nie pozwalaj kotu wchodzić na nie, albo nie wpuszczaj go do pomieszczeń, w których się one znajdują.

Im więcej szczotkujesz psa, tym bardziej pomagasz w łagodzeniu reakcji alergicznej, ponieważ zapobiega to wzbijaniu się pojedynczych włosów w powietrze. Najlepiej robić to raz w tygodniu, a nawet częściej. W okresie wiosennym należy szczególnie dbać o czesanie psa, ponieważ zrzuca on wówczas zimową okrywę. Jeżeli to możliwe, szczotkowanie powinno być przeprowadzane przez osobę niebędącą alergikiem i najlepiej na dworze.

Spytaj lekarza, jakie leki przeciwalergiczne możesz przyjmować, żeby ułatwić sobie życie oraz o inne sposoby radzenia sobie z tym problemem.

Artykuły powiązane

Produkty powiązane