Postępowanie ze szczeniakiem w okresie dojrzewania

Published by
Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Puppy female

W wieku około sześciu miesięcy Twój szczeniak zaczyna powoli dorastać i dojrzewać. Zmienia się także kształt jego ciała, ponieważ proces wzrostu znacznie zwalnia i ciało wypełnia się masą mięśniową.Przez okres kolejnych sześciu miesięcy szczenięta ras długonogich nabierają proporcji ciała charakterystycznych dla dorosłych psów.

Złe zachowania

Jest to także moment, w którym samce zaczynają myśleć o płci przeciwnej, chociaż w może nieco dziwny sposób.Dla niektórych szczeniaków miejscem spełnienia swoich zainteresowań są poduszki, meble lub nawet nogi właściciela, ale odruch wspinania się jest w tym wieku zupełnie normalny. I chociaż są to zachowania denerwujące i kłopotliwe, zazwyczaj zanikają one po kilku miesiącach, chociaż niektóre psy wykazują odruch wspinania także po tym okresie czasu.W olbrzymiej większości przypadków najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest kastracja.Jest to rutynowy zabieg, który polega na usunięciu jąder –głównego źródła hormonów, które są przyczyną tych zachowań.

 

Zmiana nawyków

Inne zmiany, jakie możesz zauważyć u rosnącego psa, to podnoszenie nogi podczas oddawania moczu. Jest to całkowicie normalne, ale niektóre psy mogą także zacząć znakować swoje terytorium poprzez podnoszenie nogi i oddawanie moczu na znajdujące siew domu przedmioty. W tym okresie także może pojawić się agresja skierowana przeciwko innym psom.I znowu, olbrzymią część tych problemów może rozwiązać kastracja i wielu właścicieli decyduje się na ten zabieg u szczeniąt w wieku około sześciu miesięcy, zanim jeszcze szczeniak zacznie wykazywać którykolwiek z powyższych objawów.

 

Jestem psem obronnym

Niektóre młode psy mogą zacząć bronić pewnych rzeczy, które traktują jako swoje własne –może to być Twój dom lub ogród, zabawka lub członek rodziny.I chociaż świadomość, że Twój pies chce bronić Twojego domu i Twojej rodziny jest dość atrakcyjna, zachowanie takie może być przyczyną problemów, jeżeli pies będzie to robił w agresywny sposób.Jeżeli Twój pies warczy, kiedy ktoś do niego podchodzi w czasie, gdy on się bawi lub je, powinno to być traktowane jako sygnał ostrzegawczy, świadczący o tym, że u psa rozwija się instynkt terytorialny. Istnieje wiele technik behawioralnych, które można wykorzystać, aby pomóc takim psom i Twój lekarz weterynarii może udzielić CI pomocy lub skierować do behawiorysty zwierzęcego.Agresja terytorialna niekiedy ustępuje samoistnie po wykastrowaniu.

 

Prawdziwa miłość

Istnieje także inny rodzaj zachowań, które możesz zauważyć, ponieważ pojawiają się one jedynie od czasu do czasu. Jeżeli w Twojej okolicy pojawi się suka w rui, Twój pies może nagle przestać chcieć jeść, stać się smutny, osowiały, niezbyt chętnie reagować na wołanie. Niektóre psy mogą nawet próbować uciec z domu, aby odnaleźć obiekt swoich westchnień.To zaś może być przyczyną udziału psów w wypadkach komunikacyjnych lub zagubienia się psa.Bardzo ważne jest, aby w tym okresie bardzo uważnie ich pilnować i nie okazywać zbyt wiele uczucia.Oczywiście, podobnie jak nastolatki, niektóre psy przechodzą przez ten okres czasu znacznie trudniej niż inne, ale na szczęście większość z nich w końcu osiąga dojrzałość i dzieje się to bez szkody dla innych.

 

Artykuły powiązane

 • Czym jest syndrom małego psa?

  A small white dog lays in its owners arms, with a bright and happy expression Poznaj przyczyny syndromu małego psa i dowiedz się, jak zapobiegać problemom behawioralnym u małych psów. Odkryj więcej porad behawioralnych i zdrowotnych na Hill's Pet Polska.
 • Czy mój pies lubi być głaskany?

  Czy Twój pies naprawdę lubi być głaskany? Jesteś nowym opiekunem szczenięcia? Sprawdź, gdzie psy lubią być głaskane najbardziej, oraz dowiedz się, których części ciała należy unikać podczas głaskania.
 • Mój pies przesypia całe dnie: Czy to jest normalne?

  Martwisz się, że Twój pies przesypia całe dnie? Dowiedz się, ile godzin pies powinien spać i dlaczego takie czynniki jak wiek mają wpływ na jego nawyki związane ze snem.
 • Nauka o psie i jego zachowaniu

  Odkryj, w jaki sposób nauka o psach daje nam coraz więcej informacji na temat wewnętrznego funkcjonowania naszych najlepszych futrzanych przyjaciół.

Produkty powiązane