Postępowanie ze szczeniakiem w okresie dojrzewania

Published by
Czas czytania
Puppy female

W wieku około sześciu miesięcy Twój szczeniak zaczyna powoli dorastać i dojrzewać. Zmienia się także kształt jego ciała, ponieważ proces wzrostu znacznie zwalnia i ciało wypełnia się masą mięśniową.Przez okres kolejnych sześciu miesięcy szczenięta ras długonogich nabierają proporcji ciała charakterystycznych dla dorosłych psów.

Złe zachowania

Jest to także moment, w którym samce zaczynają myśleć o płci przeciwnej, chociaż w może nieco dziwny sposób.Dla niektórych szczeniaków miejscem spełnienia swoich zainteresowań są poduszki, meble lub nawet nogi właściciela, ale odruch wspinania się jest w tym wieku zupełnie normalny. I chociaż są to zachowania denerwujące i kłopotliwe, zazwyczaj zanikają one po kilku miesiącach, chociaż niektóre psy wykazują odruch wspinania także po tym okresie czasu.W olbrzymiej większości przypadków najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest kastracja.Jest to rutynowy zabieg, który polega na usunięciu jąder –głównego źródła hormonów, które są przyczyną tych zachowań.

 

Zmiana nawyków

Inne zmiany, jakie możesz zauważyć u rosnącego psa, to podnoszenie nogi podczas oddawania moczu. Jest to całkowicie normalne, ale niektóre psy mogą także zacząć znakować swoje terytorium poprzez podnoszenie nogi i oddawanie moczu na znajdujące siew domu przedmioty. W tym okresie także może pojawić się agresja skierowana przeciwko innym psom.I znowu, olbrzymią część tych problemów może rozwiązać kastracja i wielu właścicieli decyduje się na ten zabieg u szczeniąt w wieku około sześciu miesięcy, zanim jeszcze szczeniak zacznie wykazywać którykolwiek z powyższych objawów.

 

Jestem psem obronnym

Niektóre młode psy mogą zacząć bronić pewnych rzeczy, które traktują jako swoje własne –może to być Twój dom lub ogród, zabawka lub członek rodziny.I chociaż świadomość, że Twój pies chce bronić Twojego domu i Twojej rodziny jest dość atrakcyjna, zachowanie takie może być przyczyną problemów, jeżeli pies będzie to robił w agresywny sposób.Jeżeli Twój pies warczy, kiedy ktoś do niego podchodzi w czasie, gdy on się bawi lub je, powinno to być traktowane jako sygnał ostrzegawczy, świadczący o tym, że u psa rozwija się instynkt terytorialny. Istnieje wiele technik behawioralnych, które można wykorzystać, aby pomóc takim psom i Twój lekarz weterynarii może udzielić CI pomocy lub skierować do behawiorysty zwierzęcego.Agresja terytorialna niekiedy ustępuje samoistnie po wykastrowaniu.

 

Prawdziwa miłość

Istnieje także inny rodzaj zachowań, które możesz zauważyć, ponieważ pojawiają się one jedynie od czasu do czasu. Jeżeli w Twojej okolicy pojawi się suka w rui, Twój pies może nagle przestać chcieć jeść, stać się smutny, osowiały, niezbyt chętnie reagować na wołanie. Niektóre psy mogą nawet próbować uciec z domu, aby odnaleźć obiekt swoich westchnień.To zaś może być przyczyną udziału psów w wypadkach komunikacyjnych lub zagubienia się psa.Bardzo ważne jest, aby w tym okresie bardzo uważnie ich pilnować i nie okazywać zbyt wiele uczucia.Oczywiście, podobnie jak nastolatki, niektóre psy przechodzą przez ten okres czasu znacznie trudniej niż inne, ale na szczęście większość z nich w końcu osiąga dojrzałość i dzieje się to bez szkody dla innych.

 

Artykuły powiązane

 • Dlaczego pies na mnie siada ? Pięć możliwych przyczyn

  Czy zadajesz sobie czasami pytanie „Dlaczego pies siada na mnie, skoro obok mnie jest bardzo wygodne wolne miejsce?” Czy jest to po prostu śmieszne, czy też istnieje poważny powód, dla którego pies siada lub kładzie się na Ciebie?
 • Czy psy rozumieją ludzi?

  Dog Sitting Next To Owner Using Laptop Są naszymi najbliższymi towarzyszami od tysięcy lat. Mieszkają z nami, pracują, a nawet zostały członkami naszych rodzin, ale czy rozumieją nasze słowa i emocje?
 • Pies zjada kał

  Zabrałeś psa na spacer, właśnie skończyłeś opowiadać sąsiadowi, jak grzecznie się na tym spacerze zachowywał i nagle widzisz, jak Twój pies zjada kał innego psa.
 • Kiedy gryzienie staje się destrukcyjne

  Psy używają swojego pyska w taki sam sposób, w jaki my korzystamy z naszych rąk - jako narzędzia do eksploracji.

Produkty powiązane