Jak często powinieneś karmić kota?

Opublikowany przez Dr. Emma Milne BVSc FRCVS
min: Czas czytania

Kot leży na podłodze w domu. Obie łapy, oczy i uszy są skierowane bezpośrednio w górę, a zwierzę patrzy na coś poza zasięgiem wzroku

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

To doskonałe pytanie, które może mieć ogromny wpływ na zdrowie i szczęście kota.

Jeśli chodzi o opiekę nad zwierzętami domowymi, tradycyjne poglądy i praktyki mogą być trudne do przełamania. Ludzie mają tendencję do robienia rzeczy w określony sposób tylko dlatego, że zawsze tak robili. Od kiedy koty przestały być wykorzystywane do zwalczania szkodników i trafiły do naszych domów i serc, pojawiła się tendencja do tego, by karmić je jak psy, podając im jeden lub dwa posiłki dziennie. W rzeczywistości nie jest to korzystne dla kota i jego przewodu pokarmowego.

Mimo że koty domowe są udomowione od tysięcy lat, nadal są one pod wieloma względami bardzo podobne do swoich dzikich przodków i ich dziko żyjących, współczesnych kuzynów. Są one bezwzględnie mięsożerne, co oznacza, że w ich diecie musi znajdować się mięso lub produkty mięsne. Są one z natury łowcami i - jak każdy, komu kot przyniósł kiedyś do domu zachwycający „prezent” wie - karmienie ich mięsem nie zmieni tego wrodzonego instynktu. W naturze, kiedy koty radzą sobie same, spędzają godziny na poszukaniu zdobyczy i jedzą od 10 do 20 małych posiłków dziennie. Ich przewód pokarmowy jest stosunkowo krótki, więc najbardziej im odpowiada częste spożywanie niewielkich ilości pokarmu.

Oczywiście życie w domu bardzo różni się od życia w naturze. Niewiele kotów domowych zużywa tyle energii, ile zużywałoby, żyjąc w naturze i samodzielnie szukając pożywienia, a intensywny tryb życia uniemożliwia nam podawanie im 20 posiłków dziennie! Możemy jednak zrobić więcej, by stworzyć warunki podobne do tych z naturalnego środowiska, bardziej odpowiednie niż podawanie jednego lub dwóch posiłków dziennie.

Podawanie kilku posiłków dziennie

Idealnym rozwiązaniem jest podawanie kotu kilku małych posiłków dziennie. Najlepiej jest podawać od pięciu do ośmiu posiłków dziennie w zależności od kota i spożywanej przez niego karmy. Pomaga im to zachować szczupłą sylwetkę (jeśli dzienna porcja karmy nie zostanie przekroczona), a także utrzymać zainteresowanie i uczucie sytości przez cały dzień. Zmniejsza to również prawdopodobieństwo, że będą natarczywie domagać się jedzenia lub kraść jedzenie z blatów kuchennych.

Może Ci się wydawać, że przy intensywnym trybie życia podawanie kilku posiłków dziennie jest niemożliwe, ale w tej sytuacji mogą pomóc podajniki jedzenia z wbudowanym minutnikiem. Dostępnych jest wiele produktów, które zapewniają Twojemu pupilowi od czterech do sześciu posiłków dziennie.

Karmienie kota i zacieśnianie z nim więzi

Karmienie stanowi jedną z najważniejszych części więzi między człowiekiem a zwierzęciem. Uwielbiamy dawać naszym pupilom smakołyki i patrzeć, jak się nimi rozkoszują. Możesz się obawiać, że podajniki jedzenia z wbudowanym minutnikiem zabiorą Ci tę możliwość, jednak warto o tym powiedzieć kilka słów.

Po pierwsze, kiedy chcesz, nadal możesz samodzielnie podawać pupilowi posiłki i używać podajnika jedynie kiedy jesteś poza domem. Możesz zdecydować się na samodzielne podawanie najlepszych posiłków, takich jak śniadanie i kolacja. Jeśli Twój kot spożywa suchą i mokrą karmę - a mokra jest prawdziwym przysmakiem - spływa na Ciebie chwała podawania mu ulubionych posiłków, a sucha karma jest świeża i czysta.

Po drugie, podajniki jedzenia z wbudowanym minutnikiem mogą czasem uchronić Cię przed byciem uznanym za „tego złego”. Na przykład jeśli Twój kot będzie na diecie odchudzającej, zamiast patrzeć na Ciebie, będzie wpatrywał się w podajnik jedzenia, dzięki czemu nie będziesz odczuwał aż tak dużego poczucia winy! Jako że koty nie mają określonego rytmu dobowego, możesz ustawić minutnik tak, by podawał kotu karmę w nocy, jeśli lubi on wtedy jeść. Dzięki temu kot nie będzie Cię budził.

W skrócie...

Koty powinny spożywać od pięciu do ośmiu posiłków dziennie. Możesz karmić pupila w różnych miejscach, by stymulować go do ćwiczeń, używać podajnika z puzzlami przy niektórych posiłkach lub po prostu używać podajnika z wbudowanym minutnikiem. Wszystko zależy od Twojego harmonogramu i upodobań Twojego kota. Skonsultuj się jednak z lekarzem weterynarii, by upewnić się, że podawana karma i przyjmowana dzienna porcja są odpowiednie. Następnie możesz sam zdecydować, ile posiłków najlepiej podawać Twojemu kotu.

Recenzji dokonał dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA