Pielęgnacja kocich oczu: wykrywanie i profilaktyka 6 różnych problemów z oczami u kota

Published by
Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Zauważyłeś, że Twój kociak często mruga oczami i je przeciera. W sezonie alergicznym, zwierzęta, tak jak i ludzie mogą odczuwać swędzenie i pieczenie oczu. Czy Twój kot jest po prostu alergikiem, czy też może dzieje się coś poważniejszego? Pielęgnacja kocich oczu jest ważnym czynnikiem wpływającym na ogólny stan zdrowia Twojego pupila, a zrozumienie problemów z kocimi oczami pomoże Ci zapobiec poważnym powikłaniom związanym ze wzrokiem kota.

Koty nie są tak podatne na problemy ze wzrokiem jak psy, jednak kiedy pojawiają się u nich tego typu problemy, mają one często charakter przewlekły- jak zauważa Animal Eye Care. Oto sześć najczęściej występujących schorzeń oczu:

1. Zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek pojawia się, gdy dochodzi do zapalenia błony śluzowej pokrywającej zarówno zewnętrzną część gałki ocznej, jak i wewnętrzną część powieki. Podobnie jak w przypadku „czerwonego oka” u ludzi, choroba ta jest wysoce zaraźliwa, chociaż jej kocia odmiana może być przekazywana tylko między kotami.

  • Przyczyny: Zapalenie spojówek zazwyczaj jest wynikiem choroby górnych dróg oddechowych spowodowanej przez infekcję wirusową lub bakteryjną, wyjaśnia Cornell University College of Veterinary Medicine.
  • Oznaki i objawy:Najwyraźniejszym objawem są łzawiące oczy. Wydzielina z oczu może być przezroczysta lub szara, żółta, zielona, a nawet ciemna, rdzawoczerwona. Wnętrze oka może wyglądać na opuchnięte i/lub zaczerwienione. Problemy mogą występować w jednym lub obu oczach. Mogą im towarzyszyć inne oznaki choroby górnych dróg oddechowych, takie jak kichanie lub wydzielina z nosa.
  • Leczenie: Standardowo zapalenie spojówek leczy się miejscowo antybiotykami w postaci kropli lub maści. W przypadku wystąpienia choroby górnych dróg oddechowych lekarz weterynarii może podjąć leczenie także w tym kierunku. Jedną z infekcji, która często powoduje to schorzenie oczu, jest FHV-1, czyli koci herpeswirus typu 1. Jeśli lekarz weterynarii stwierdzi, że to on jest przyczyną, może zalecić dalsze leczenie zwalczające wirusa i zapobiegające kolejnym zaostrzeniom.

2. Pozostałe infekcje oczu

Zapalenie spojówek to niejedyna infekcja oczu, której może doświadczyć Twój kot. U kotów powszechnie występują także inne infekcje oczu. Są one często wynikiem infekcji górnych dróg oddechowych, które rozprzestrzeniają się na oczy. To, czy infekcje oczu są zakaźne, zależy od przyczyny zakażenia.

  • Przyczyny: Infekcje oczu mogą być wywołane przez szereg czynników takich jak bakterie, infekcje wirusowe, grzyby i pasożyty.
  • Oznaki i objawy: Tarcie i mrużenie to częste oznaki, że kot może cierpieć na infekcję oczu. Inne objawy to zaczerwienienie i obrzęk, wydzielina z oczu, a także kichanie i wydzielina z nosa.
  • Leczenie: Zwykle lekarz weterynarii leczy podstawową infekcję, która powoduje dyskomfort oczu. W przypadku łagodnych infekcji nie jest niczym niezwykłym skupienie się na leczeniu objawów poprzez zapewnienie odpoczynku, oczyszczanie oczu z wydzieliny oraz zapewnienie zdrowej diety i odpowiedniego nawodnienia. Infekcje o ciężkim przebiegu można leczyć miejscowo maścią lub kroplami do oczu, a także antybiotykoterapią ogólnoustrojową.

3. Podrażnienie

Choć koty na ogół nie cierpią na alergie, które powodują swędzenie i łzawienie oczu, to jednak substancje drażniące w ich otoczeniu mogą mieć podobny efekt.

  • Przyczyny: Substancje, które mogą podrażniać kocie oczy, to np. silne zapachy, takie jak perfumy, środki czyszczące, dym tytoniowy i kurz. Niemal wszystko, co przedostanie się do oka kota, może wywołać reakcję podrażnienia.
  • Oznaki i objawy: Zwróć uwagę na oznaki dyskomfortu, takie jak mrużenie lub tarcie, a także zaczerwienienie i wydzielinę.
  • Leczenie: Jeśli nie masz wątpliwości, że objawy u Twojego kota są wywołane podrażnieniem, a kot Ci na to pozwala, spróbuj przemyć mu oczy roztworem do płukania oczu. Ponieważ jednak objawy podrażnienia są praktycznie identyczne jak w przypadku poważniejszych schorzeń, jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki dyskomfortu oczu, zasięgnij porady lekarza weterynarii. Jeśli wiesz, co spowodowało podrażnienie u Twojego pupila, dobrym pomysłem jest usunięcie tej substancji z domu.Veterinary placing a few drops of eye drops cat

4. Wrzody rogówki

Wrzody rogówki to potencjalnie poważne schorzenie polegające na występowaniu otwartych owrzodzeń na powierzchni oka, które mogą powodować zmętnienie zaatakowanej części tego narządu.

  • Przyczyny: Wrzody rogówki mogą być wynikiem urazów oczu, przewlekłej suchości oka lub anomalii anatomicznych. Inną przyczyną są infekcje oczu, zwłaszcza te nieleczone.
  • Oznaki i objawy: Oprócz zmętnienia w miejscu dotkniętym chorobą objawy wrzodów rogówki obejmują pocieranie i mrużenie, ewidentny ból oczu, zaczerwienienie i wydzielinę.
  • Leczenie: Łagodne wrzody często goją się po wyleczeniu podstawowej przyczyny, jednak lekarz weterynarii może również przepisać antybiotyk w postaci maści lub kropli, a także coś, co uśmierzy ból. Wrzody wchodzące głęboko w oko mogą wymagać operacji. Przy odpowiednim leczeniu wrzody rogówki można z reguły usunąć, jednak nieleczone mogą spowodować trwałą ślepotę, a nawet deformację.

5. Jaskra

Choroba ta jest spowodowana nadmiernym wzrostem ciśnienia w oku na skutek nagromadzenia się nadmiaru cieczy wodnistej. Jaskra jest poważnym schorzeniem, które należy leczyć jak najszybciej, aby zapobiec trwałej ślepocie lub uszkodzeniu nerwu wzrokowego.

  • Przyczyny: Szereg czynników może uniemożliwić odpływ cieczy z oczu, prowadząc do jej nagromadzenia, a w konsekwencji do rozwoju jaskry. Należą do nich nieprawidłowości anatomiczne, infekcje oczu, stany zapalne, urazy i nowotwory oczu. Niektóre koty mają wrodzone predyspozycje do wystąpienia tego schorzenia, przy czym nierzadko zdarza się, że dotyczy ono obu oczu.
  • Oznaki i objawy: Koty cierpiące na jaskrę zazwyczaj wykazują oznaki silnego bólu, co może przejawiać się pocieraniem i mrużeniem oczu, uciekaniem od ludzi i krzyczeniem lub płaczem. Oczy mogą być mętne, załzawione lub zaczerwienione. W ciężkich przypadkach gałka oczna może wyglądać na spuchniętą.
  • Leczenie: Jeśli podejrzewasz, że Twój kot może chorować na jaskrę, zabierz go natychmiast do lekarza weterynarii. Im szybciej płyn zostanie odprowadzony w celu zmniejszenia ciśnienia w gałce ocznej, tym większe szanse na uratowanie oka. W łagodnych przypadkach jaskra ustępuje samoistnie po usunięciu podstawowej przyczyny, ale poważniejsze przypadki mogą wymagać stałego leczenia, aby zapobiec nadmiernemu gromadzeniu się płynu. W najgorszych przypadkach konieczne jest usunięcie gałki ocznej.

6. Zaćma

Katarakta to mętny obszar, który rozwija się na soczewce oka, blokując dostęp światła do tylnej części oka, co powoduje utratę wzroku, a w niektórych przypadkach ślepotę.

  • Przyczyny: Zaćma może być skutkiem starzenia się, ale jej przyczyną może być także cukrzyca lub zapalenie błony śluzowej oka. Zaćma może być wynikiem porażenia prądem elektrycznym bądź też narażenia na działanie promieniowania lub substancji toksycznej. Katarakty mogą również wskazywać na niedobór wapnia.
  • Oznaki i objawy: Zaćma sprawia, że oko ma mleczny, mętny wygląd. Jednak katarakty są zazwyczaj widoczne dopiero wtedy, gdy choroba jest na tyle zaawansowana, że znacząco pogarsza widzenie. W takim przypadku kot może wykazywać oznaki utraty wzroku, takie jak wpadanie na przedmioty lub wolne poruszanie się, zwłaszcza w słabym oświetleniu. Jeżeli zaćma spowodowana jest cukrzycą, Twój kot może wykazywać objawy takie jak utrata wagi, nadmierne pragnienie i częste oddawanie moczu.
  • Leczenie: Aby wykluczyć przyczyny niezwiązane z wiekiem, należy zgłosić się do lekarza weterynarii. W przypadku ich stwierdzenia wymagane jest oddzielne leczenie. Jeśli chodzi o samą zaćmę, można ją usunąć operacyjnie i przywrócić wzrok, choć może się okazać, że Twój kot dobrze radzi sobie z utratą wzroku, pod warunkiem przebywania w domu i unikania niebezpiecznych sytuacji.

Pielęgnacja kocich oczu

Jeśli Twój kot ma objawy problemów z oczami, nie zwlekaj z wizytą u lekarza weterynarii. Różne stany chorobowe mają wiele wspólnych objawów, dlatego nie można dobrze zdiagnozować problemów z oczami bez badania. Próba odgadnięcia, na czym polega problem, lub czekanie na jego samoistne ustąpienie zabiera czas, który może być kluczowy dla uratowania oka kota, jeśli stan okaże się poważny.

Niezależnie od tego, czy Twój kot wykazuje jakiekolwiek oznaki problemów ze wzrokiem, właściwa pielęgnacja jego oczu może zapobiec ich wystąpieniu. Podawaj swojemu kotu wysokiej jakości karmę na bazie mięsa, pamiętaj o regularnych szczepieniach, trzymaj go w domu i ogranicz kontakt z obcymi kotami, które mogą roznosić choroby zakaźne – to wszystko może w znacznym stopniu przyczynić się do ochrony oczu Twojego pupila, nie wspominając o ogólnym zdrowiu i jakości życia.

Contributor Bio

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus jest autorką powieści, wolnym strzelcem i redaktorem. Mieszka w Tulsie w Oklahomie. W zaciszu domowego gabinetu, otoczona futrzastymi pupilami, często pisze o zwierzętach domowych i ich zdrowiu.