Przyczyny świąd uszu u psa

Opublikowany przez Dr. Emma Milne BVSc FRCVS
min: Czas czytania

Golden Retriever uchwycony na moment przed złapaniem rzuconej piłki. Uwaga psa jest całkowicie skupiona na piłce

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Zarówno świąd, jak i ból uszu powodują dość nieprzyjemne uczucie, z którym większość z nas może się utożsamić. Problemy z uszami są powszechne u psów, a ciągłe drapanie się i potrząsanie głową mogą doprowadzić do szaleństwa zarówno Ciebie, jak i Twojego psa. W tym artykule przyjrzymy się przyczynom świądu uszu u psów i temu, co możesz zrobić, by zapewnić wam obojgu odrobinę wytchnienia.

Najczęstsze przyczyny podrażnienia uszu u psów

  1. Pasożyty.  Wszystkie psy zarażają się pasożytami w różnych okresach swojego życia. To nieunikniona część psiego życia i chodzenia na przyjemne spacery. Pchły są najczęściej występującymi pasożytami i zwykle znajdują się na głowie, szyi i tylnej części ciała. Jeśli pies potrząsa głową lub się drapie, w pierwszej kolejności należy wykluczyć obecność pcheł.

    Psy mogą również zarazić się roztoczami usznymi i innym rodzajem roztoczy zwanym świerzbowcem. Obydwa gatunki mogą powodować intensywne podrażnienia w uchu, a w przypadku świerzbowca również na płatku ucha.

    Kleszcze mogą również stanowić duży problem, szczególnie w cieplejszym klimacie i w określonych środowiskach, takich jak łąki i lasy. Kleszcze są oportunistami i czekają, aż pies przejdzie przez zarośla, by móc się na niego wspiąć. Oznacza to, że zwykle znajdują się one na głowie i uszach.

  2. Ciała obce.  Zaskakująco często zdarza się, że w uchu uwięzione zostają ciała obce, takie jak nasiona traw. Najczęściej dzieje się tak u psów z futrzastymi, zwisającymi uszami, takich jak spaniele, ale może się to przytrafić każdemu psu. Mogło do tego dojść, zwłaszcza jeśli po spacerze pies nagle zaczyna trząść głową lub drapać się po uszach.

     

  3. Atopowe zapalenie skóry (atopia). Atopia to alergia na czynniki środowiskowe, takie jak pyłki, rośliny i roztocza kurzu domowego. Powoduje ona świąd wielu części ciała, w tym uszu. Niektóre rasy, takie jak labradory, golden retrievery, boksery i westie, są na nią bardziej podatne niż inne.

  4. Infekcja. Zarówno infekcje bakteryjne, jak i drożdżakowe mogą powodować bolesne stany zapalne i świądu uszu. Jeśli Twój pies ma infekcję ucha, możesz zauważyć nieprzyjemny zapach lub wydzielinę wydobywającą się z jednego lub obu uszu.

     

  5. Alergia pokarmowa Podobnie jak w przypadku atopii, alergie pokarmowe u psów mogą mieć również objawy skórne, takie jak świąd uszu. Mogą się także przejawiać się poprzez zaburzenia żołądkowo-jelitowe, takie jak biegunka.

  6. Zespół Arnolda-Chiariego/jamistość rdzenia (CM/SM). Mimo że rzadko występują u psów, stają się one coraz bardziej powszechne u niektórych ras, zwłaszcza u Cavalier King Charles spanieli. Jest to niedopasowanie rozmiaru czaszki do mózgu, które może powodować bolesne bóle głowy i inne objawy. Niektóre psy wydają się obsesyjnie drapać uszy i szyję, ale w rzeczywistości nie wynika to z podrażnienia skóry, a z przyczyn neurologicznych. Jeśli masz cavaliera, a lekarz weterynarii nie może znaleźć przyczyny podrażnienia uszu lub skóry, warto rozważyć, czy przyczyną może być zespół Arnolda-Chiariego lub jamistość rdzenia.

Co możesz zrobić, by pomóc psu?

Aby zapobiec problemom z uszami, można zrobić kilka rzeczy:

  • Jeśli pies ma na uszach dużo sierści, można ją krótko przycinać, zwłaszcza w miesiącach letnich, kiedy nasiona traw mogą stać się źródłem problemu. Postaraj się wyrobić sobie nawyk sprawdzania uszu i łap psa po każdym spacerze, by upewnić się, że nasiona nie dostały się na sierść. Jeśli zauważysz, że nasiono zmierza w kierunku przewodu słuchowego, udaj się do lekarza weterynarii, by usunąć je za pomocą odpowiednich narzędzi.

  • Jeśli pies jest miłośnikiem pływania, może mieć więcej problemów z uszami z powodu wilgoci. Pomóc może delikatne osuszanie uszu po każdej kąpieli za pomocą bawełnianej waty.

  • Przestrzegaj harmonogramu profilaktyki przeciwpasożytniczej.

Jeśli pies zaczyna przejawiać objawy podrażnienia uszu, najlepiej skonsultować się z lekarzem weterynarii. Leczenie będzie się znacznie różnić w zależności od przyczyny. Najlepiej szybko zwrócić się o pomoc, ponieważ ciała obce i infekcje mogą szybko stać się dość poważne i niebezpieczne dla słuchu psa. Zawsze lepiej dmuchać na zimne, a przy każdym z wymienionych problemów, im szybciej rozpocznie się leczenie, tym lepiej.

Recenzji dokonał dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA