Jak opiekować się nieuleczalnie chorymi zwierzętami

$authorText
min: Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Zwierzęta domowe wnoszą do naszego życia tyle szczęścia, dlatego tak bardzo boli nas serce, gdy zbliża się koniec ich życia. Jedną z najtrudniejszych rzeczy, z jaką przyjdzie się zmierzyć opiekunowi zwierzęcia, jest opieka nad ukochanym towarzyszem w ostatnich fazach jego życia, czy to z powodu choroby, czy starości. Nieuleczalnie chore zwierzęta domowe wymagają szczególnej opieki, która może zbierać zarówno emocjonalne, jak i finansowe żniwo. Przygotowaliśmy informacje i materiały dla osób, które opiekują się zwierzętami cierpiącymi na nieuleczalną chorobę – pomogą one opiekunowi i zwierzęciu.

Zwierzęta z chorobą terminalną

Odpoczywający kot kot na kanapie na rozmytym tle słodki zabawny kot zbliżenie kot domowy relaksujący się kot odpoczywający kot kot bawiący się w domu elegancki kot
Kiedy u Twojego psa lub kota zostanie zdiagnozowana nieuleczalna choroba, konieczne będzie podjęcie kilku trudnych decyzji. To naturalne, że chcesz zrobić wszystko, co w Twojej mocy, aby przedłużyć życie swojego towarzysza, ale możesz natknąć się na ograniczenia finansowe lub inne czynniki, które ograniczają zakres, w jakim możesz pomóc swojemu zwierzęciu. Stawianie czoła diagnozie może wiązać się z emocjami, takimi jak poczucie winy, bezradność, złość, frustracja i przewidywany żal z powodu nieubłaganie zbliżającego się pożegnania. Oto kilka kroków, które możesz podjąć, aby sobie pomóc i zapewnić najlepszą możliwą opiekę dla swojego pupila.

  • Porozmawiaj ze swoim lekarzem weterynarii. Dobrym pomysłem jest robienie notatek albo zabranie ze sobą przyjaciela lub członka rodziny, który pomoże Ci zapamiętać to, co mówi lekarz. Nie bój się zadawać pytań dotyczących rozpoznania, w tym zastosowanych metod diagnostycznych, a także rokowania i możliwości leczenia. Zapytaj, czy leczenie musi rozpocząć się natychmiast, czy też masz czas na rozważenie innych możliwości.
  • Wyszukaj informacje o chorobie swojego pupila. Samodzielna edukacja nie tylko pomoże Ci skuteczniej porozumieć się z lekarzem weterynarii i wyposaży w pomocne informacje, ale także pomoże znaleźć możliwości opieki nad chorym, sposoby leczenia lub grupy wsparcia. W internecie jest wiele błędnych informacji, więc zawsze upewnij się, że korzystasz z zaufanych źródeł, takich jak artykuły ze szkół weterynaryjnych, organizacji charytatywnych dla zwierząt (np. RSPCA) lub innych renomowanych organizacji.
  • Bądź realistą. Zastanów się, ile pieniędzy faktycznie możesz przeznaczyć na opiekę nad pupilem, a także czy Twoja praca lub inne zobowiązania pozwolą Ci zostać pełnoetatowym opiekunem chorego zwierzęcia. Omów wszelkie ograniczenia ze swoim lekarzem weterynarii i rodziną.
  • Pozwól sobie na żałobę. Chociaż możesz odczuwać winę z powodu żałoby po swoim zwierzęciu, gdy jest ono jeszcze z Tobą, zaprzeczanie lub tłumienie swoich uczuć nie przyniesie korzyści ani Tobie, ani Twojemu zwierzęciu. Przetwarzaj swoje emocje w zdrowy sposób, najpierw szczerze o nich mówiąc, zapisując je w dzienniku lub rozmawiając o nich z kimś, kto je zrozumie. Pamiętaj o robieniu zdjęć i nagrywaniu filmów, aby mieć co wspominać. Dzięki temu będziesz w lepszym stanie psychicznym i emocjonalnym, aby skupić się na zaspokojeniu potrzeb swojego zwierzęcia.
  • Nie spiesz się z podejmowaniem decyzji. Informacja o rokowaniach dla Twojego zwierzęcia może być przytłaczająca. Pozostawienie sobie czasu na przetworzenie sytuacji i przeanalizowanie wszystkich opcji przed podjęciem jakichkolwiek decyzji nie tylko pomoże Ci upewnić się, że robisz to, co najlepsze dla Twojego zwierzęcia, ale także pomoże Ci złagodzić poczucie winy, z którym możesz się później zmagać. Ważne jest, aby pamiętać, że prognoza nie jest datą ważności. Zwierzęta często potrafią nas zaskoczyć, nie tylko przeżywając, ale także ciesząc się wysoką jakością życia, która znacznie przekracza oczekiwania weterynarza lub Twoje własne.

Czego spodziewać się po śmiertelnie chorych zwierzętach

Chociaż dokładny charakter objawów będzie zależał od konkretnej choroby Twojego zwierzęcia, oto kilka kwestii, z którymi Ty i Twoje zwierzę możecie się zmierzyć w miarę postępu choroby:

  • Skutki uboczne. Badając możliwości leczenia, pamiętaj o omówieniu z lekarzem weterynarii wszelkich potencjalnych skutków ubocznych. Podczas gdy skutki uboczne są często łagodne lub nawet nie występują, niektóre mogą zakłócać jakość życia Twojego zwierzęcia lub mieć niekorzystny wpływ na inne aspekty jego zdrowia. To, czy podawać leki swojemu pupilowi może być dylematem, dlatego pamiętaj, aby przeanalizować wszystkie dostępne opcje.
  • Nietrzymanie moczu. W miarę, jak Twoje zwierzę słabnie, może stracić zdolność kontrolowania swojego pęcherza. Utrata mobilności może również utrudnić utrzymanie regularnych nawyków łazienkowych. Porozmawiaj z lekarzem weterynarii o tym, jak najlepiej pomóc swojemu pupilowi. Być może będzie w stanie polecić produkty do leczenia nietrzymania moczu i stolca przeznaczone specjalnie dla psów lub kotów.
  • Utrata apetytu. Twój pupil może stracić zainteresowanie swoim jedzeniem. Choć może to być znak, że zwierzę cierpi lub zbliża się do końca swojej podróży, ważne jest, aby nie wyciągać pochopnych wniosków. Być może jedzenie, które mu podajesz, przestało mu smakować, albo ma zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Porozmawiaj z lekarzem weterynarii, jeśli Twój zwierzak przestanie jeść, ponieważ może to być tymczasowy, możliwy do wyleczenia stan.
  • Ból. Chociaż Twoje zwierzę może skomleć lub płakać, żeby dać Ci znać, że cierpi, nie zawsze tak jest, podaje Amerykańskie Towarzystwo Zapobiegania Okrucieństwu wobec Zwierząt (ASPCA). Szczególnie koty mają tendencję do ukrywania swojego bólu. Oznaki bólu to nadmierne dyszenie, sapanie, chowanie się, wykazywanie niechęci do poruszania się i wybredność w kwestii jedzenia. Jeśli Twój zwierzak wykazuje oznaki bólu, porozmawiaj z lekarzem weterynarii na ten temat. Nigdy nie podawaj swojemu zwierzęciu leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty bez wyraźnego polecenia lekarza weterynarii, ponieważ może to mu zaszkodzić lub pogorszyć jego stan.
  • Dyskomfort. Ograniczenie możliwości poruszania się może powodować ból i dyskomfort, a także odleżyny – tłumaczy ASPCA. Możesz pomóc złagodzić dyskomfort, zapewniając swojemu zwierzęciu miękkie, wygodne posłanie. Podgrzewane łóżko może zapewnić dodatkowy komfort i pomóc złagodzić ból.

Jak najlepiej wykorzystać czas spędzony ze swoim zwierzęciem

Starsza kobieta spacerująca z psem rasy beagle na wsi** Uwaga: Lekka ziarnistość, najlepiej w mniejszych rozmiarach
W zależności od tego, jak zaawansowana jest choroba Twojego zwierzęcia, istnieje szansa, że będzie ono mogło cieszyć się życiem jeszcze przez jakiś czas po postawieniu prognozy. Wykorzystaj ten czas na stworzenie wyjątkowych wspomnień i uczyń resztę życia swojego pupila tak szczęśliwą, jak to tylko możliwe. Na tyle, na ile zwierzę jest w stanie, zabierz je do jego ulubionych miejsc i pozwól mu wziąć udział w ulubionych zajęciach. Niech również cieszy się swoimi ulubionymi potrawami, tak długo, jak to nie koliduje to z ograniczeniami żywności wynikającymi z jego leczenia.

Wykorzystaj ten czas, aby po prostu cieszyć się byciem ze swoim zwierzęciem. Zrób zdjęcia i filmy, aby udokumentować wspólnie spędzony czas. Jest to również dobry moment, aby zebrać wszelkie pamiątki, które chcesz zachować, takie jak pukiel sierści czy odcisk łapy.

Opieka u kresu życia

W miarę postępu choroby Twojego zwierzęcia konieczne stanie się podjęcie pewnych decyzji dotyczących tego, co jest dla niego najlepsze. Może to być trudne, ale warto wiedzieć, jakie są możliwości.

  • Opieka hospicyjna. W niektórych rejonach dostępne są programy hospicyjne dla zwierząt, zwane również opieką paliatywną. Nawet jeśli w Twoim regionie nie ma takiego programu, jeśli wolisz zapewnić swojemu zwierzęciu opiekę paliatywną w domu, lekarz weterynarii może współpracować z Tobą, aby zapewnić to, czego potrzebujesz, pomóc kontrolować ból Twojego zwierzęcia i zapewnić mu komfort. Jest to dobre rozwiązanie dla zwierząt, które prawdopodobnie będą cieszyć się dobrą jakością życia aż do końca, a także dla rodziców, którzy mają czas na intensywną, całodobową opiekę.
  • Eutanazja. Najtrudniejsza decyzja ze wszystkich to ta, z którą żaden opiekun zwierzęcia nigdy nie chce się zmierzyć, ale czasami może to być najlepsze rozwiązanie dla cierpiącego zwierzęcia. International Cat Care wyjaśnia, że eutanazja polega na podaniu zwierzęciu dużej dawki środka znieczulającego, co spowoduje, że straci ono przytomność, a następnie spokojnie odejdzie. Miej pewność, że Twój pupil nie będzie odczuwał bólu podczas tej procedury. ASPCA zaleca prowadzenie codziennego dziennika aktywności i zachowań zwierzęcia. Pozwoli to dokładnie określić, kiedy i w jakim stopniu jego stan zaczyna się pogarszać. Jeśli uważasz, że nadszedł czas, aby rozważyć eutanazję swojego zwierzęcia, poproś lekarza o radę i nie bój się zadawać tylu pytań, ile potrzebujesz. Procedura jest zwykle wykonywana w gabinecie weterynaryjnym, ale czasami może być wykonana w domu, gdzie zarówno Ty, jak i Twój zwierzak możecie czuć się bardziej komfortowo. Następnie lekarz pomoże Ci zrealizować Twoje życzenia dotyczące ciała zwierzęcia, które mogą obejmować pochówek lub kremację. Prawdopodobnie to będzie trudny czas, więc pozwól sobie na żałobę i nie zapominaj, że robisz to, co najlepsze dla swojego ukochanego zwierzaka.

Wsparcie i samoopieka

Podczas gdy fizyczny i emocjonalny ciężar zajmowania się chorym zwierzęciem jest wystarczająco trudny sam w sobie, często potęguje go poczucie osamotnienia. Niestety, czasami trudno jest znaleźć współczucie ze strony przyjaciół lub rodziny, którzy mogą nie rozumieć przywiązania, jakie czujesz do swojego zwierzęcia. Chociaż może Ci się wydawać, że Twoje zwierzę powinno dostać całą Twoją uwagę w tym czasie, to ważne jest, aby dbanie o siebie stało się priorytetem, nie tylko po to, aby pomóc Ci opanować stres, ale także po to, aby być w lepszym stanie i móc opiekować się swoim zwierzęciem.

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że nie jesteś z tym sam(-a). Organizacje takie jak Blue Cross oferują usługi, które pomogą Ci poradzić sobie w tym trudnym czasie, takie jak bezpłatne i poufne doradztwo lub możliwości połączenia się z innymi ludźmi, którzy przeszli przez stratę zwierzęcia. Możesz skontaktować się z Blue Cross Pet Bereavement Support Service telefonicznie pod numerem 0800 096 6606, mailowo pod adresem pbssmail@bluecross.org.uk, lub online poprzez live chat w celu uzyskania dodatkowego wsparcia.

Niewiele rzeczy jest bardziej bolesnych niż opieka nad nieuleczalnie chorymi zwierzętami. Perspektywa pożegnania z najlepszym przyjacielem to coś, z czym nikt nie chce się zmierzyć. Jednak wejście w ten proces z wiedzą i siecią wsparcia ułatwi Ci poradzenie sobie z tym problemem i pomoże skupić się na jak najlepszym wykorzystaniu czasu, który Ci pozostał z ukochanym kotem lub psem.

Autorka

Jean Marie Bauhaus


Recenzji dokonał dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA

Powiązane artykuły

Powiązane produkty