Guzy komórek tucznych u psów: Przyczyny, wygląd, leczenie i inne.

Opublikowany przez
min: Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Według organizacji Animal Trust, guzy komórek tucznych u psów są najczęściej występującymi nowotworami skóry u psów. Czym dokładnie jest guz mastocytowy, jakie są objawy guza mastocytowego u psów i czy można go leczyć?

Przyczyny guzów komórek tucznych u psów

Młoda kobieta bawiąca się z psem w domu

Mastocyty same w sobie nie są komórkami nowotworowymi. Jak wyjaśnia organizacja Animal Trust, są one rodzajem białych krwinek. Pochodzą ze szpiku kostnego i są obecne w różnych tkankach organizmu, gdzie pełnią wiele funkcji. Należą do nich reakcje zapalne, alergiczne, reakcje na obecność pasożytów, a nawet rozpad martwych tkanek.

Niestety, czasami wszystko idzie nie tak. Z powodów, których naukowcy weterynaryjni jeszcze nie odkryli, mastocyty czasami mutują i rozmnażają się masowo, co jest sprzeczne z normalnym cyklem życia komórek, który utrzymuje ich liczbę w ryzach. W wyniku tego nieuregulowanego wzrostu powstaje guz mastocytowy. Guzy te mogą występować u psów wszystkich ras i w każdym wieku, chociaż PDSA zauważa, że częściej występują u psów w średnim wieku i u niektórych ras, takich jak boksery czy beagle.

Objawy kliniczne guzów komórek tucznych u psów

Organizacja Animal Trust sugeruje, aby zwracać uwagę na następujące objawy guzów komórek tucznych:

  • Szukaj jednej lub więcej mas w dowolnym miejscu na ciele psa. Mogą być widoczne na skórze (lub tuż pod nią), na pysku, w ustach lub na genitaliach.

  • Guzy komórek tucznych u psów zwykle pojawiają się w postaci grudki, ale wyglądają jak guzki, plamy, obrzęki lub wrzody. Mają one zazwyczaj 2-3 cm średnicy. 

  • Masa może sączyć się lub krwawić, a wokół dotkniętego obszaru może występować zaczerwienienie, stan zapalny, obrzęk, guzki lub pokrzywka. 

  • U psa może wystąpić utrata apetytu, utrata wagi, objawy żołądkowo-jelitowe (np. wymioty, biegunka) lub czarny/krwawy kał. 

Kiedy głaszczesz lub badasz swojego psa, zwróć uwagę na wszelkie miejsca na skórze, które wyglądają inaczej lub są bardziej odczuwalne. Pamiętaj, że masa nowotworowa może sprawiać wrażenie twardej i ściśle przylegającej do ciała psa, ale może być też giętka i ruchoma pod skórą. Może gwałtownie rosnąć lub pozostać tej samej wielkości, ale może też sprawiać wrażenie, że się zmniejsza; nie oznacza to, że nie jest niebezpieczna, dlatego dla bezpieczeństwa należy udać się do lekarza weterynarii.

Diagnozowanie guzów komórek tucznych u psów

Guzowaty, wypukły, uniesiony, płaski, luźny, gąbczasty, twardy, duży lub mały – każdy guzek na ciele psa powinien zostać oceniony przez lekarza weterynarii.

Możliwe, że lekarz będzie musiał wykonać badanie diagnostyczne zwane „aspiracją cienkoigłową”, aby pobrać niewielką próbkę komórek z guzka. Na szczęście badanie to jest szybkie i mało inwazyjne, i zwykle można je wykonać po wstępnym badaniu. Jednak guz może nie wydzielać wielu komórek podczas tego badania lub próbka może nie być reprezentatywna dla całej zmiany. Dlatego, mimo że ten test jest dobrym punktem wyjścia, lekarz może zalecić wykonanie biopsji punkcyjnej, która pozwala na bardziej kompleksowe zbadanie architektury masy. Podczas biopsji mikroskopowe badanie tkanki jest wysyłane do specjalistycznego laboratorium histopatologicznego, gdzie patolog weterynaryjny dokonuje oceny.

Po zdiagnozowaniu guza mastocytowego lekarz może zalecić dodatkową diagnostykę, taką jak badania krwi, zdjęcia rentgenowskie, tomografię komputerową i ultrasonografię, aby ustalić, czy guz rozprzestrzenił się w innych miejscach (czy są tzw. przerzuty). Może być również zalecana aspiracja cienkoigłowa węzła chłonnego w pobliżu guza.

Labrador retriever leżący w domu na podłodze.

Leczenie guza komórek tucznych

O leczeniu nowotworów u psów decyduje onkolog weterynaryjny, przy współudziale patologa weterynaryjnego, który zapoznaje się z wynikami badań diagnostycznych i ocenia stopień zaawansowania nowotworu. Nowotwory komórek tucznych są określane jako „nisko-” lub „wysokostopniowe”, w zależności od tego, jak bardzo są zaawansowane i czy się rozprzestrzeniły. W zależności od wyników badań patolog będzie mógł opracować odpowiedni plan leczenia.

Patolog może zalecić operację usunięcia masy nowotworowej. Celem jest usunięcie całej tkanki nowotworowej wraz z granicą zdrowej tkanki wokół krawędzi, aby upewnić się, że nie pozostały żadne komórki nowotworowe. Nazywa się to osiąganiem „czystych krawędzi”. Patolog zbada usuniętą chirurgicznie tkankę, aby upewnić się, że cel ten został osiągnięty, choć nie zawsze jest to możliwe.

W leczeniu guza mastocytowego może wystarczyć sama operacja, ale w niektórych przypadkach może być ona uzupełniona chemioterapią lub radioterapią. Animal Trust twierdzi, że w nieskutecznych lub zaawansowanych przypadkach mogą być zalecane leki doustne, które zmniejszą rozmiar lub spowolnią wzrost guza. Można również podać sterydy, aby zmniejszyć stan zapalny wywołany przez guz.

Chociaż te metody są często zalecane, zwłaszcza w bardziej zaawansowanych stadiach, pamiętaj, że na każdym etapie możesz zdecydować się na łagodniejsze metody lub opiekę pielęgnacyjną. Twój lekarz weterynarii i/lub onkolog weterynaryjny chętnie omówią z Tobą te możliwości.

Długość życia psów z guzami komórek tucznych

Trudno jest przewidzieć długość życia psów, u których rozwinął się guz mastocytowy, ponieważ zależy ona od wielu czynników. Jeżeli guz jest ograniczony do skóry i nie ma przerzutów, a ponadto został usunięty z zachowaniem czystych krawędzic, rokowania mogą być bardzo pomyślne. Jednak w przypadku guzów o wyższym stopniu złośliwości lub zlokalizowanych w takich miejscach jak usta czy genitalia, rokowania mogą nie być tak dobre. 

Dobra wiadomość jest taka, że wczesna diagnoza i leczenie poprawiają rokowania w przypadku guzów mastocytowych, dlatego ważne jest, aby regularnie badać swojego psa w domu. Można to zrobić w prosty sposób, obserwując głaskanie i przeprowadzając celowe badania w domu. Pamiętaj, aby umówić się na wizytę u lekarza weterynarii, jeśli odkryjesz u swojego psa jakiekolwiek nowe zmiany.

Informacja o autorce

Dr Laci Schaible

Dr Laci Schaible

Dr Laci Schaible jest lekarką weterynarii małych zwierząt, przedsiębiorczynią, autorką i mówczynią. Dr Schaible, absolwentka Texas AM University College of Veterinary Medicine i Wake Forest University School of Law, jest pasjonatką postępowych zmian w branży weterynaryjnej i pełni funkcję doradcy w wielu radach nadzorczych w tej dziedzinie.