Czy koty mogą jeść ryż?

Opublikowany przez Christine O'Brien
min: Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Może on być podstawą diety wielu ludzi, ale czy koty mogą jeść ryż?

Koty mogą bezpiecznie skubać ugotowany ryż. W wielu karmach dla kotów można spotkać ryż, ponieważ może on przyczynić się do zbilansowania odżywczego karmy. Oto więcej informacji na temat ryżu w planie żywieniowym kota.

Jakie są korzyści żywieniowe ryżu dla kotów?

Ryż, jedno z najpopularniejszych ziaren na całym świecie, to ziarno produkowane w wielu różnych odmianach i spożywane na wiele różnych sposobów. Zdrowy plan żywieniowy dla kota obejmuje składniki bogate w składniki odżywcze, których część może dostarczyć ryż. Ryż to podstawa zbilansowanej karmy dla kotów, ale zalecane są także inne składniki, które dostarczają pozostałych składników odżywczych potrzebnych kotu do szczęścia i zdrowia.

Stosy białego i brązowego ryżu obok siebie, na których leżą drewniane łyżki wypełnione ryżem.Wartość odżywcza ryżu dla Twojego kota zależy od sposobu jego produkcji. Przyjrzyjmy się różnicom między ryżem brązowym (pełnoziarnistym) a białym (przetworzonym).

Ryż brązowy vs. Ryż biały

Ryż brązowy ma reputację zdrowego dla ludzi i zwierząt, ponieważ jest to „całe” ziarno, które zachowuje wszystkie trzy jadalne części (otręby, zarodki i bielmo). Zawiera również wiele składników odżywczych ważnych dla zdrowia Twojego kota, w tym:

 • Włókno
 • Białko
 • Witamina B1 (tiamina)
 • Witamina B6 (pirydoksyna)
 • Żelazo
 • Magnez

Największa różnica między ryżem brązowym a białym polega na sposobie, w jaki są one przetwarzane w celu spożycia, oraz na ilości zawartych w nich składników odżywczych. Jak wyjaśnia Harvard University School of Public Health, ponieważ brązowy ryż pozostaje nienaruszony w swojej prawdziwej postaci, zawiera większe ilości tych naturalnie wytwarzanych witamin i innych składników odżywczych. Z drugiej strony, ryż biały został pozbawiony niezbędnych składników odżywczych podczas procesu mielenia. Do polerowanego ziarna często dodaje się witaminy i żelazo, co jest określane jako „wzbogacony” biały ryż.

Pręgowany kot jedzący ryż z białego talerza.
Przed wprowadzeniem jakiejkolwiek nowej karmy do planu żywieniowego kota warto porozmawiać z lekarzem weterynarii, aby upewnić się, że jest to właściwy wybór dla Twojego kota.

Inne uwagi dotyczące ryżu

Chociaż ugotowany ryż może być nieszkodliwy, musisz pamiętać, że oznacza to tylko ugotowany ryż. Wszystkie inne dodatki, które ludzie lubią, takie jak sól czy sos sojowy (który również zawiera dużo sodu), mogą nie być dobre dla Twojego kota. Chociaż dodanie warzyw, takich jak marchewka czy groszek, ma wartość odżywczą, to przed wprowadzeniem czegokolwiek nowego do posiłku kota należy porozmawiać z lekarzem weterynarii.

Czy koty mogą jeść ryż w celu złagodzenia dolegliwości żołądkowych?

Być może obiło Ci się o uszy, że ryż może być stosowany w przypadku zaburzeń trawienia, co może być związane z faktem, że jest on lekkostrawny. Pamiętaj jednak, że ryż sam w sobie nie zapewni Twojemu kotu kompletnego i zrównoważonego żywienia. Jeśli Twój kot ma problemy z trawieniem, skonsultuj się z lekarzem weterynarii w sprawie przejścia na dobrze zbilansowaną, lekkostrawną karmę dla kotów, która jest przyjazna dla żołądka. W ten sposób Twój kot może nadal cieszyć się smakiem ryżu (który jest używany w wielu lekkostrawnych komercyjnych karmach dla zwierząt), a jednocześnie jest bezpieczny i ma zapewnione odpowiednie zbilansowanie składników odżywczych.

Informacja o autorce

Christine O'Brien

Christine O'Brien

Dr. Christine Brovelli-O'Brien jest wielokrotnie nagradzaną pisarką, badaczką i długoletnią mamą zwierząt domowych. Jest profesjonalną członkinią Stowarzyszenia Pisarzy Kotów (CWA) i pisała dla wiodących w branży firm i organizacji, w tym What to Expect When You're Expecting i NIU STEM Read. Znajdź Christine i śledź jej profil na Instagramie i Twitterze @brovelliobrien

Powiązane artykuły

 • Czym i jak często karmić swojego dojrzałego kota?

  Cat eating stew Chcesz się dowiedzieć czym i jak często karmić swojego kota? Podawanie dojrzałemu kotu karmy w odpowiednich ilościach i o właściwych porach jest bardzo ważne.
 • Wybredny, a może chory kot? Dlaczego kot nie chce jeść

  154502253 Twój kot przestał jeść lub stał się wybredny? Czy przyczyna tkwi w kapryśnym charakterze naszego pupila? Poznaj zdrowotne przyczyny tego, że kot nie chce jeść.
 • Jak prawidłowo karmić małego kota

  Czym karmić małego kotka i ile razy dziennie? Co i ile powinien jeść 2 miesięczny kotek? Przeczytaj poradnik żeby wiedzieć wszystko o prawidłowym żywieniu kociąt.
 • Podawanie ryb kotom

  154502253 Czy podawanie ryb kotom to dobry pomysł? Większość z nich uwielbia smak ryb. Przeczytaj, czy kot może jeść surową rybę z ośćmi? Jakie ryby może jeść kot?

Powiązane produkty