Czego nie mogą jeść psy, a czym należy je karmić?

Published by
Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Każdy z nas lub pozwolić sobie od czasu do czasu na mały przysmak – szczególnie gdy zbliżają się święta. Pomimo, że bardzo kuszące jest podawanie psu resztek ze stołu, większość świątecznych przysmaków może być niebezpieczna dla jego zdrowia. Chociaż wydaje się, że jeden zbywający plaster indyka to nie za wiele, dla psaa to tyle co dla Ciebie aż siedem plastrów!

Czy podawać przysmaki?

Niektóre psy potrafią w bardzo przekonujący sposób prosić o jedzenie i zachowywać się tak jakby nie jadły od kilku dni! Jednak najczęściej nie potrzebują porcji Twojego świątecznego dania, tylko Twojej uwagi. Spróbuj więc bawić się ze swoim psem i zabieraj go na spacer, zamiast dzielić się swoim posiłkiem. Podawanie psu resztek ze stołu nie tylko wyrabia złe nawyki i powoduje, że pies wchodzi na stół, co może być szczególnie nieprzyjemne, gdy masz gości. Może także w niekorzystny sposób wpłynąć na jego zdrowie. Dlatego nie powinieneś bać się prosić swoich gości o niepodawanie psu tego, co znajduje się na stole i niewłaściwych dla niego przysmaków.

Uważaj na czekoladę!

Pozwalając psu jeść zbyt obfite posiłki lub podając mu przysmaki dla ludzi, możesz zakłócić pracę jego układu pokarmowego. Najlepszym przykładem jest czekolada, która jest najczęstszym powodem zatruć u psów. Weterynaryjny serwis informacyjny dotyczący zatruć każdego roku otrzymuje setki telefonów dotyczących zatrucia czekoladą. Ciężko jest zdefiniować ilość czekolady, której zjedzenie może spowodować problem. Zależy to także od typu czekolady. Wysokiej jakości czekolada o dużej zawartości masy kakaowej jest dla psów bardziej niebezpieczna. Czekolada zawiera toksyczną dla psów substancję – teobrominę. Teobromina jest metabolizowana powoli, dlatego podawanie niewielkich ilości czekolady w ciągu kilku dni może być tak samo szkodliwe jak jednorazowe podanie dużej ilości.

Także inne składniki naszej diety mogą być szkodliwe dla psów. Przykładem jest czosnek, cebula i część warzyw korzeniowych zawierających substancje, które mogą być toksyczne dla kotów i mogą powodować anemię. Pamiętaj, że powinieneś unikać nie tylko surowych warzyw, wchodzące w skład posiłków sosy również mogą zawierać szkodliwe składniki. Ponadto, winogrona i rodzynki także są toksyczne dla zwierząt i należy ich unikać.

Prawidłowe odżywianie w odpowiedniej ilości

Pomimo, że w okresie świątecznym często jesteśmy winni spożywania zbyt obfitych posiłków, nie powinniśmy fundować tego samego naszym zwierzętom. Przekarmienie psa lub podawanie mu niezdrowych przysmaków w trakcie świąt, doda mu kilogramów i może spowodować powstanie poważnych chorób takich jak cukrzyca, zapalenie stawów lub problemy z sercem.

Dodatkowo, z tak wieloma osobami w domu, święta mogą być dla psa bardzo stresujące. Aby zminimalizować stres powinieneś trzymać się jego codziennych zwyczajów oraz zapewnić mu precyzyjnie zbilansowane żywienie takie jak Hill's™ Science Plan™ . Krokiety karmy Hill's Science Plan są dla Twojego psa przysmakiem i czymś znacznie więcej. Możesz także nagrodzić swojego psa zmieniając mu pokarm, łącząc karmę suchą i mokrą lub zmieniając od czasu do czasu smak. Trzymaj się zalecanej dziennie ilości pokarmu. Produkty Hill's Science Plan mają różne wspaniałe smaki dostosowane specjalnie do indywidualnych potrzeb Twojego psa. Jeśli Twój pies ich nie polubi, gwarantujemy zwrot pieniędzy!

Więc zastanów się zanim podasz psu przysmak. Ty możesz sobie pozwolić na kawałek ciasta, jednak nie podawaj do psu – to ponad 25% jego zlecanego dziennego spożycia kalorii!

Artykuły powiązane

 • Wychowanie szczenięcia: Co należy wiedzieć

  Odkryj porady, które pomogą Ci wybrać rasę psa najlepiej przystosowaną do życia z dziećmi i rodziną, uwzględniając wielkość zwierzęcia, jego żywiołowość, temperament oraz wiek.
 • Adopcja psa i wyprawka. Jakie rzeczy są potrzebne dla psa?

  Adopcja psa to wyzwanie, gdyż musisz przygotować wyprawkę dla psa. Dowiedz się o 10 rzeczach, które należy zrobić, aby adaptacja przebiegała płynnie i przyjemnie.
 • Dom tymczasowy dla psa

  Zastanawiasz się nad byciem domem tymczasowym dla szczenięcia lub dorosłego psa? Dowiedz się jak się do tego przygotować, jakie wiążą się z tym wyzwania.
 • Odkryj rasy psów przyjazne dzieciom

  Zanim zdecydujesz się na psa, zobacz, jakie cechy charakteru uwzględnić przy wyborze. Istnieją zarówno małe jak i duże rasy psów, które są przyjazne dla dzieci.