Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Wybór karm dla kotów jest ogromny, co może być przytłaczające. Dostępne są nie tylko karmy suche i mokre, ale też różne konsystencje mokrej karmy, począwszy od gulaszu, przez kawałki w sosie aż po pasztet w puszce. Więc ile mokrej karmy powinieneś podawać kotu? Krótka odpowiedź brzmi: to zależy tylko od Ciebie (i Twojego kota!).
Pełna i zbilansowana
Niezależnie od tego, jaką dietę stosuje Twój kot, powinna ona być kompletna i zbilansowana. Oznacza to, że dostarcza ona odpowiednie proporcje wszystkich składników odżywczych niezbędnych dla danego etapu życia kota. Jeśli chcesz, możesz karmić kota wyłącznie suchą karmą pod warunkiem, że jest ona kompletna i zbilansowana, a kot ma zawsze dostęp do dużej ilości świeżej wody. Istnieją jednak zalety podawania mokrej karmy oraz łączenia mokrej i suchej karmy.
Przywiązanie do konsystencji
Koty są wyjątkowymi stworzeniami pod wieloma względami. To właśnie sprawia, że są tak ujmujące! Dokładnie tak samo jest w kwestii karmy. We wczesnym okresie życia koty z łatwością przyzwyczajają się do konkretnych konsystencji karmy. Oznacza to, że jeśli od najmłodszych lat kot karmiony jest wyłącznie mokrą lub suchą karmą, może nigdy nie chcieć jeść niczego innego. To może nie być problem, ale czasem sytuacja ulega zmianie i konieczna może być zmiana diety kota. Na przykład, jeśli Twój kot jest przyzwyczajony do suchej karmy, ale wystąpi u niego problem zdrowotny, taki jak np. kamień w pęcherzu moczowym, podawanie mu mokrej karmy będzie stanowiło ogromną różnicę, ponieważ jest to najprostszy sposób na zwiększenie spożycia wody przez kota. Z drugiej strony, mokra karma jest droższa niż sucha karma, więc jeśli Twój kot jest przyzwyczajony do mokrej karmy, a Twoja sytuacja finansowa się zmieni, być może będziesz musiał zacząć podawać mu suchą karmę.
Mając to na uwadze, kiedy przyjmujesz kota lub kocię, staraj się podawać mu naprzemiennie karmę suchą i mokrą, by mógł dostosować się do ewentualnych zmian w późniejszym życiu.
Zalety mokrej karmy
Spożycie wody. Jak już wspominaliśmy, największą zaletą mokrej karmy jest spożycie wody. Koty pochodzą od zamieszkujących pustynie kotów nubijskich, więc łatwo przychodzi im gromadzenie wody w organizmie i zwykle za dużo nie piją. Jednak spożycie wody jest naprawdę ważne, szczególnie w przypadku niektórych chorób, takich jak problemy z pęcherzem, o których już wspominaliśmy. W przypadku bardzo skoncentrowanego moczu utworzenie się kryształów i kamieni jest znacznie bardziej prawdopodobne, jest on również o wiele bardziej drażniący dla uszkodzonej wyściółki pęcherza, co może prowadzić do zapalenia pęcherza.
Smakowitość. Mokra karma jest postrzegana przez wiele kotów jako prawdziwy przysmak, więc jest to świetny sposób na wzmocnienie pięknej więzi z kotem bez nadmiernego rozpieszczania go smakołykami.
Leki. Kotom zwykle bardzo ciężko podaje się lekarstwa. Mokra karma może być naprawdę przydatna, by ukryć w niej leki, zwłaszcza jeśli kot musi je przyjmować przez dłuższy czas.
Różnorodność. Dostępnych jest wiele różnych konsystencji i smaków mokrej karmy, więc jest to łatwy sposób na urozmaicenie diety kota.
Więc ile mokrej karmy powinieneś podawać kotu?
Jak już powiedzieliśmy, to zależy tylko od Ciebie. Dopóki podawane karmy suche i mokre są pełnoporcjowe i zbilansowane, możesz dowolnie zmieniać ich proporcje. Kotom służy częste spożywanie niewielkich porcji posiłków, więc odpowiednie może okazać się podawanie kotu mokrej karmy dwa razy dziennie i korzystanie z podajnika jedzenia z wbudowanym minutnikiem przez resztę dnia. Jeśli chcesz, możesz podawać kotu wyłącznie mokrą lub suchą karmę albo dowolnie dostosować proporcje. Pamiętaj tylko, że podawanie obu rodzajów karmy może okazać się pomocne w przypadku konieczności zmiany diety z jednej na drugą.
Recenzji dokonał dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA