Jak przygotować dom i członków rodziny na przybycie nowego psa

Published by
Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Zakochałeś się w swoim nowym, czworonożnym przyjacielu w schronisku i jesteś gotowy go zaadoptować? Sprawdź, co musisz wiedzieć, zanim przyprowadzisz nowego psa do domu.

W przypadku adopcji psa ze schroniska, możesz nie znać jego całej historii, dlatego zapytaj pracowników schroniska o wszelkie informacje, jakie mają na jego temat. Oczywiście, może zdarzyć się, że nie posiadają żadnych informacji o zwierzęciu. Zwierzęta trafiają do schronisk z różnych powodów, np. zostały znalezione bezdomne na ulicy lub ich opiekunowie musieli oddać je z powodu przeprowadzki.

Dom (lub ulica), skąd pochodzi szczenię, może ukształtować jego temperament i sposób interakcji z ludźmi, dlatego tak ważne jest, aby zdobyć jak najwięcej informacji na temat jego przeszłości, zanim zabierze się go ze sobą do domu. Może być nieśmiały lub przestraszony zamieszaniem z tym związanym. Aby ułatwić mu przystosowanie do nowego życia, przedstawiamy kilka porad dotyczących przygotowania domu i członków rodziny na przybycie jej nowego członka.

Zanim weźmiesz nowego psa do domu

Po pierwsze, zgromadź wymagane zapasy, zanim przyprowadzisz psa. Musisz pamiętać o wszystkim, od misek, przez instalację płotu w ogródku, po dostępne zabawki. (Pluszaki? Gumowe zabawki do gryzienia? Jest tyle do wyboru!)

Niezbędne elementy wyposażenia dla psa, które muszą na niego czekać już pierwszego dnia to w szczególności: miski, obroża z odpowiednim oznaczeniem, smycz, akcesoria do pielęgnacji, łopatka i woreczki do zbierania odchodów oraz miękkie i przytulne legowisko. Przyprowadzasz do domu szczenięcie? Zamontuj bramki zabezpieczające w drzwiach prowadzących do pomieszczeń, gdzie nie powinien wchodzić.

Jeśli chodzi o jedzenie, wybierz karmę w zależności od wieku, aktualnego stanu zdrowia i ograniczeń dietetycznych. Nie zniechęcaj się, jeśli na początku będzie ignorował karmę. Przyzwyczajenie pupila do nowej karmy to proces oparty o próby i błędy, który może potrwać kilka dni.

Czy nowe szczenię to Twoje pierwsze zwierzę? Wyszukaj i wybierz lekarza weterynarii cieszącego się dobrą opinią w swojej okolicy i przyprowadź psa od razu na wizytę kontrolną. Jeśli już korzystasz z usług lecznicy w przypadku innych zwierząt, skontaktuj się z kliniką przed przyprowadzeniem nowego pupila do domu, aby uzyskać poradę dotyczącą przygotowania gorącego powitania.

Jeśli w opiece nad nowym zwierzęciem pomagać będzie wiele osób lub dzieci, z wyprzedzeniem ustal, kto będzie odpowiedzialny za wybrane obowiązki. Nie chcesz przecież, by nowy członek rodziny był karmiony zbyt często każdego dnia lub nie mógł skorzystać z tak potrzebnego spaceru, bo ktoś nie zapoznał się z harmonogramem obowiązków.

W domu

Golden Retriever puppy with a black collar gazing ahead.

Niezależnie od tego, czy nowy członek rodziny to szczenię, czy dorosły pies, przyprowadzenie nowego psa do domu wymaga pewnego okresu przystosowania. Najlepiej, gdybyś mógł spędzać jak najwięcej czasu w domu ze swoim nowym pupilem podczas tego okresu. Okres przystosowania przebiegnie sprawniej, jeśli na samym początku spędzisz z nim tydzień lub dwa.

W zależności od jego temperamentu, Twój nowy pies może zbudować z Tobą więź od samego początku i od razu się zadomowić, bądź też początkowo będzie wycofany i niechętny. Jeśli jest nieśmiały lub bojaźliwy, możesz pomóc mu przyzwyczaić się do nowej sytuacji, działając niespiesznie. Pozwól mu zbadać nowy dom we własnym tempie, dając mu wiele czasu na obwąchanie i zbadanie wszystkiego. Jeśli w domu są małe dzieci, koniecznie nadzoruj je, gdy spędzają czas z nowym szczenięciem. Agresywne dotykanie lub intensywne pieszczoty psa w nieznanym dla niego otoczeniu mogą powodować jego niepokój, co wydłuży czas aklimatyzacji.

Przede wszystkim skup się na nauczeniu go właściwych nawyków dotyczących wypróżniania się. Nawet jeśli czworonóg nie miał z tym żadnych problemów w schronisku, mogą zdarzać mu się niemiłe wypadki, jeśli nie zna swojego otoczenia. Rozpocznij odpowiednią naukę niezwłocznie i działaj regularnie. Petcha podkreśla „w przypadku korygowania zachowania psa, pamiętaj, że obowiązuje złota zasada: przyłap go na gorącym uczynku.” Innymi słowy, łajanie zwierzęcia po tym, gdy zrobił coś złego, nie przyniesie pożądanych rezultatów. W każdym razie, zawsze najlepiej jest nagradzać go za dobre zachowanie, zamiast go besztać. Jeśli będziesz w stanie nagradzać go pochwałami lub smakołykami, gdy załatwi się na zewnątrz, chętniej będzie to robić w przyszłości.

Poza szkoleniem w domu dobrze jest zainwestować w nauczenie psa prawidłowego zachowania. Naukę szczenięcia najlepiej zacząć już w wieku od siedmiu do ośmiu tygodni, ale starsze psy również można wyszkolić. Szkolenie może być doskonałym sposobem na nauczenie psa pewnych zachowań, ale jest również doskonałą okazją na wzmocnienie wzajemnej więzi. Psy uwielbiają zadowalać przywódcę swojego stada i chętnie się uczą. Kiedy pies zacznie opanowywać podstawowe komendy, jak „siad”, „zostań” i „leżeć”, możesz zacząć wprowadzać bardziej zaawansowane polecenia, jak „aport”, czy „plecy”. Zdolność psa do uczenia się jest bezpośrednio skorelowana z Twoją zdolnością do współpracy z nim. Dlatego bądź cierpliwy, gdy stara się zrozumieć, czego od niego oczekujesz.

Noce to całkiem nowe przeżycie dla psów w nowym domu, szczególnie dla szczeniąt. Na początku pies może wyć, skłaniając Cię do reagowania na każde jego skomlenie, ale lepiej od razu ustalić pewne podstawowe zasady. Pies musi wiedzieć, że może spokojnie spać w swoim legowisku przez całą noc, a Ty nadal będziesz dla niego dostępny następnego poranka. To prawda w przypadku większości zachowań - jeśli po prostu zaczniesz akceptować pewne zachowania, bo pies jest nowym domownikiem, poznanie zasad obowiązujących w domu zabierze mu więcej czasu. Dlatego, jeśli nie chcesz, by pies wchodził na meble, nie pozwalaj mu na to, nawet kiedy siedzisz sam np. na kanapie, bo będzie próbował szczęścia długo po zakończeniu wstępnego etapu szkolenia.

Na koniec, dopilnuj, aby początkowo jak najbardziej ograniczyć głośne hałasy i zbyt ekspresyjne zachowanie. Jeśli pies będzie przeciążony bodźcami zbyt szybko, może się zrobić wycofany i niespokojny. Zapewnij psu spokój i pozwól mu samodzielnie poznać nowy dom. Następnie, gdy będzie coraz lepiej zaznajomiony ze swoim nowym otoczeniem, możesz rozpocząć powrót do normalnych zachowań.

Przede wszystkim, bądź cierpliwy i troskliwy wobec swojego nowego psa, jeśli chcesz mieć przyjaciela na całe życie!

Contributor Bio

Christine O'Brien

Christine O'Brien

 

Christine O'Brien jest autorką tekstów, mamą i zwierzęcą mamą z długim stażem, której gospodarstwem zarządzają dwa koty rosyjskie niebieskie. Jej teksty na temat życia rodzinnego, zwierząt domowychi ciąży są również publikowane na blogach Care.com, What to Expect oraz Fit Pregnancy. Znajdź ją i obserwuj na Instagramie i Twitterze @brovelliobrien

 

Artykuły powiązane

Produkty powiązane