Nasza Historia

Mark Morris, Sr.

Dr. Mark Morris Sr.

Urodzony w roku 1901 dr Morris był wizjonerem w dziedzinie żywienia klinicznego. Uważał, że żywienie można wykorzystać do poprawy jakości życia zwierząt cierpiących na pewne problemy ze zdrowiem. W czasach, gdy większość pracy lekarzy weterynarii skupiała się na zwierzętach gospodarskich, zadbał o zwierzęta towarzyszące i ich opiekunów, otwierając w roku 1928 Szpital dla zwierząt w Raritan w Edison, w stanie New Jersey. W tamtych czasach był to dopiero drugi szpital przeznaczony wyłącznie dla małych zwierząt w całych Stanach Zjednoczonych.

Dr Morris miał nowatorskie pomysły dotyczące leczenia chorób zwierząt towarzyszących. Współpracował z dr Jimem Allisonem na wydziale biochemii Uniwersytetu Rutgers w celu opracowania technik diagnozowania chorób małych zwierząt. Jego pomysły były nowatorskie i nie zawsze spotykały się z akceptacją, ale dr Morris szybko zyskał status eksperta w dziedzinie żywienia małych zwierząt.

 

 

Science Diet™ Products

Po połączeniu sił z firmą Hill Packing Company w miejscowości Topeka w stanie Kansas, która miała zajmować się “puszkowaniem” jego karm dla zwierząt, dr Morris założył fundację charytatywną dla małych zwierząt. Fundacja Morris Animal Foundation nadal przekazuje fundusze na badania w zakresie małych zwierząt, badania fauny oraz finansuje stypendia dla studentów weterynarii. Dzisiaj jest to największa na świecie fundacja typu non-profit działająca na rzecz zwierząt towarzyszących i badań zdrowia fauny, dysponująca funduszami o wartości prawie 50 milionów dolarów, które zasilają fundację od założenia w roku 1948.

 

 

 

Dr. Mark Morris, Sr.

Przez całe życie Dr. Morris był aktywny w dziedzinie żywienia i diagnozowania małych zwierząt. Był pierwszym prezesem Amerykańskiego Stowarzyszenia Szpitali dla Zwierząt (ang. American Animal Hospital Association - AAHA) oraz prezesem Amerykańskiego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii (ang. American Veterinary Medical Association - AVMA). Przewodził również działaniom komisji opracowującej normy żywieniowe dla karm dla zwierząt, a jego starania stały się później podstawą dla ustanowienia norm stosowanych obecnie przez Stowarzyszenie Amerykańskich Kontrolerów Karmy (ang. Association of American Feed Control Officials - AAFCO).

Dr. Morris zmarł w roku 1993 w wieku 92 lat.