Hill's Transforming Lives

JAK POKONAĆ ALERGIE
ŚRODOWISKOWE
I POKARMOWE
U PSÓW

Świąd i drapanie może być łatwo uznane za zwykłe psie zachowanie, ale uwaga – może to być oznaka nieprawidłowej reakcji organizmu zwierzęcia na określone alergeny, zazwyczaj środowiskowe, a w rzadszych przypadkach także pokarmowe.

Takie drapanie, zazwyczaj wywołane wysypką skórną, może prowadzić do wysuszenia skóry i innych podrażnień, powodując zaczerwienia i łuszczenie. Niezależnie od tego, w jaki sposób alergia objawia się u psa, jest to zwykle bardzo nieprzyjemny stan, który może uniemożliwiać spokojny sen i dodatkowo podrażniać i tak już wrażliwą skórę zwierzęcia.

Na szczęście odpowiednie połączenie karmy dla psów z alergiami skórnymi oraz leków pozwala wyeliminować uporczywy świąd i przywrócić zdrowie skóry.

Sign upto receive ongoing information to help manage your dog’s urinary issues.

Get Started

Alergie środowiskowe u psów

Jednym z trudniejszych punktów w kuracji Twojego psa jest identyfikacja czynnika powodującego reakcję alergiczną. W większości przypadków alergie skórne u psów są wynikiem kontaktu z określonymi substancjami w otoczeniu. Można temu zaradzić, łącząc leczenie multimodalne polegające na podawaniu leków, które pomagają ograniczyć bezpośrednie objawy, z odpowiednią dietą w celu zapewnienia skutecznej opieki długoterminowej.

Najczęstsze czynniki wywołujące alergie skórne u psów
ikona trawy
Trawy
ikona roztocza
Roztocza
ikona pyłku
Pyłki
ikona pcheł
Pchły

Alergie pokarmowe u psów

Alergie pokarmowe u psów są w rzeczywistości bardzo rzadko spotykane – to tylko 10% wszystkich przypadków alergii u tych zwierząt! W takich rzadkich przypadkach u niektórych psów mogą wystąpić reakcje na określone składniki. Identyfikuje się je metodą eliminacji spożywanych pokarmów, a cały proces nadzoruje lekarz weterynarii. Najlepszą karmą dla psów z alergiami skórnymi jest dietetyczna karma dla psów z hydrolizatem białkowym lub pojedynczym nowym białkiem, na które Twoje zwierzę najprawdopodobniej nie będzie uczulone.

Nowe białko

Specjalne białka, które nie są powszechnie wykorzystywane w żywieniu zwierząt domowych. Zmniejsza to ryzyko wystąpienia niepożądanej reakcji na żywność lub środowisko.

VS
Hydrolizat białkowy

Białko, które zostało rozbite na mniejsze kawałki, aby uniemożliwić jego wykrycie przez układ odpornościowy.

Najczęstsze przyczyny alergii pokarmowych u psów
ikona kurczaka
Kurczak
ikona wołowiny
Wołowina
ikona nabiału
Nabiał

Rozpoznaj oznaki alergii u swojego psa

Sucha, swędząca skóra to tylko jeden z wielu objawów, które mogą świadczyć o tym, że Twój pies boryka się z poważniejszymi problemami wynikającymi z alergii środowiskowych. W rzadkich przypadkach mogą to być również oznaki alergii pokarmowej u psów. Kiedy organizm Twojego psa reaguje nieprawidłowo na określone alergeny, może odczuwać dyskomfort, który z kolei prowadzi do drapania się. Niestety, to często jeszcze bardziej podrażnia skórę, zwiększając złe samopoczucie zwierzęcia.

Oto kilka oznak, na które należy zwrócić uwagę, jeśli zastanawiasz się, czy Twój pies nie ma alergii:
  • Zaczerwieniona skóra, plamy lub krosty
  • Obszary łuszczącej się skóry
  • Utrata sierści
  • Strupy lub zgrubienia na skórze
  • Świąd, drapanie, lizanie i pocieranie
  • Nieprzyjemny zapach skóry
  • Zaburzenia trawienne
  • Łzawiące oczy i cieknący nos

Przygotowanie planu leczenia psów mających suchą skórę i inne problemy dermatologiczne nie jest prostą sprawą, a przebieg terapii zależy od postawionej diagnozy. Jednak ogólnie rzecz biorąc, połączenie dietetycznego żywienia, które może pomóc złagodzić objawy w długim terminie, z lekami przepisanymi przez lekarza weterynarii, daje szansę na uniknięcie przyszłych zaostrzeń alergii skórnych.

Leczenie alergii u psa

Nikt nie lubi patrzeć jak jego pupil ciągle się drapie i jest nieszczęśliwy, dlatego wielu opiekunów psów rozpaczliwie szuka sposobów na leczenie suchej skóry lub innych dolegliwości, które często towarzyszą alergii. Podczas takiej „misji ratunkowej” być może zastanawiasz się nad szamponem dla psów z suchą skórą lub zastosowaniem domowych środków zmniejszających świąd. Pamiętaj jednak, że najlepszym wyjściem jest rozmowa z lekarzem weterynarii, który zaproponuje Ci proste, ale kompleksowe leczenie polegające na stosowaniu karmy dla psów z alergiami skórnymi i odpowiednich leków przynoszących szybką ulgę. Właściwe odżywianie może wspierać zdrowie skóry od wewnątrz i pomóc złagodzić objawy u Twojego psa w krótkim i długim okresie.

Każdy pies, podobnie jak każdy człowiek, jest inny, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest współpraca ze specjalistą, który weźmie pod uwagę specyficzne potrzeby Twojego zwierzęcia. U niektórych psów, pomimo zastosowania odpowiedniego leczenia, problemy ze skórą nawracają. Wymaga to odpowiedniego skorygowania terapii. Zaufaj lekarzowi weterynarii także w tej kwestii.

Jeśli nie wiesz, co jest przyczyną alergii u Twojego psa, ale szukasz żywienia, które pomoże uniknąć zaostrzeń problemów, poproś lekarza weterynarii o wskazówki.

nowa ikona białka
Nowe białko

Wykazano, że karma zawierająca nowe białka skutecznie ogranicza objawy kliniczne, takie jak drapanie czy potrząsanie głową, poprawiając jednocześnie jakość snu i stolca u psów z alergią pokarmową.

ikona wsparcia odżywczej skóry
Żywieniowe wsparcie dla skóry

Dzięki odpowiedniej mieszance składników, karma dla psów może pomóc ukoić i odżywić ich skórę i sierść, zmniejszyć świąd i wzmocnić barierę ochronną skóry przed alergenami.

ikona leków
Leki

Zanim dieta dla psów z alergią zacznie przynosić długoterminowe efekty, lekarz weterynarii może przepisać leki łagodzące świąd i wzmacniające barierę ochronną skóry przed alergenami. Jeżeli zastanawiasz się nad kupnem leku przeciwalergicznego bez recepty dla swojego psa, pamiętaj, że tylko lekarz weterynarii może zdecydować, czy dany lek jest potrzebny i zalecić lub przepisać właściwy.

Materiały i porady

Aby uzyskać więcej informacji na temat alergii Twojego psa – i aby zapewnić mu najlepszą możliwą opiekę w trakcie leczenia – zapoznaj się z tymi pomocnymi materiałami od naszego zespołu lekarzy weterynarii.

Zapytaj lekarza weterynarii o leczenie alergii poprawiające komfort życia

Znajdź lekarza